Mieszkają w Warszawie, nie mają wodociągu. Oto Wawer
29 czerwca 2021
W Wawrze na prawie każdej ulicy znajdziemy adresy bez możliwości podłączenia do miejskiego wodociągu. Wielu mieszkańców jest zmuszonych dowozić sobie wodę, ponieważ ta z własnego ujęcia jest niezdatna do picia.
Radny Rafał Czerwonka zwrócił się do władz dzielnicy z prośbą o sporządzenie wykazu zamieszkałych posesji, które pozostają bez dostępu do miejskiej sieci wodociągowej. Odpowiedź jest zaskakująca.
- Zbyt wielu mieszkańców w dalszym ciągu nie ma dostępu do bieżącej wody - mówi radny. - Niedaleko mnie mieszkają ludzie, którzy codziennie dowożą sobie wodę, bo ta z własnego ujęcia nie nadaje się do użytku z powodu bakterii coli. Tymczasem Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji cały czas odkłada budowę wodociągu.
Z odpowiedzi MPWiK wynika, że problem z dostępnością do wody występuje na każdym wawerskim osiedlu. Np. na osiedlu Zerzeń najgorzej jest na Wiązanej, Lebiodowej czy Trakcie Lubelskim. W Falenicy najgorzej jest na Nad Wisłą, przy Retmańskiej, Walcowniczej, Przylaszczkowskiej i Wale Miedzeszyńskim. Nieciekawie wygląda sytuacja na osiedlu Radość, a najwięcej domostw pozbawionych dostępu do miejskiego ujęcia jest na Draceny, Mrówczej czy też Mozaikowej. W Nadwiślu największe braki są na Celulozy, Ogórkowej, Wojtyszki, Trakcie Lubelskim i Wale Miedzeszyńskim, w Miedzeszynie najgorsze ulice to Brodnicka, Celulozy, Mozaikowa i Szafirowa, w Aleksandrowie bardzo źle wyglądają Podkowy, Szulczyka i Zagórzańska.
W Międzylesiu praktycznie każda ulica dotknięta jest problemem braku wodociągu, ale najgorzej wyglądają Zwoleńska i al. Dzieci Polskich. Najlepsza sytuacja jest na osiedlu Sadul, gdzie "tylko" 13 domostw pozostaje bez możliwości podłączenia do miejskiej wody.
Wodociągi w Wawrze - kiedy?
- W wieloletnim planie rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych na lata 2021-2028 na obszarze dzielnicy Wawer zaplanowanych do realizacji jest 228 inwestycji, z czego 201 dotyczy budowy nowej sieci wodociągowej. Da to możliwość podłączenia do sieci 3385 nieruchomości - odpowiadają wodociągowcy.
Jak tłumaczą przedstawiciele MPWiK, zadaniem spółki jest nie tylko budowanie nowej sieci wodociągowej, ale też dbanie o już istniejącą infrastrukturę dla zminimalizowania jej awaryjności, zapobiegania stratom wody i uniknięcia pogarszania się jakości wody w sieci poprzez remonty i wymianę około 40 km sieci wodociągowej rocznie.
(db)