REKLAMA

Wola

komunikacja

 

Władze Woli mało energiczne w sprawie Veturilo

  13 lutego 2013

Władze Woli mało energiczne w sprawie Veturilo
Stacje rowerowe są w Śródmieściu, na Bielanach i Bemowie. Na Woli pusto. Źródło: www.veturilo.waw.pl

- Wola to biała plama w systemie wypożyczalni rowerów. Na pobliskim Bemowie jest ich aż 11. A u nas? - wyrażają niezadowolenie mieszkańcy.

REKLAMA

W tej chwili na Woli są dwie stacje wypożyczania rowerów systemu Veturilo. Obie wzdłuż Alei Jana Pawła II. Jedna w okolicy placu Solidarności, druga placu Mirowskiego. Nie da się oprzeć wrażeniu, że z Wolą nie mają wiele wspólnego, bo stoją na granicy - to już prawie Śródmieście. Bemowo stworzyło własny system "Bemowo Bike", kompatybilny z Veturilo. Stacje powstają lub za chwilę powstaną praktycznie w całej Warszawie. Nawet na Targówku i Białołęce, gdzie jeszcze w drugiej połowie ubiegłego roku na to się nie zanosiło. Wola pod tym względem jest mocno zacofana, zupełnie jakby jej władzom na miejkich rowerach nie zależało.

- Wystąpiliśmy do Zarządu Transportu Miejskiego z sugestią, by stacje zbudowane zostały w okolicy urzędu dzielnicy, przy parku Moczydło, w rejonie ronda Tybetu i ronda Józefa Szczepańskiego "Ziutka" - informuje wiceburmistrz Mieczysław Zmysłowski.

Jednak ZTM dla Woli nie był do tej pory zbyt łaskawy.

Planowano budowę wypożyczalni w rejonie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz dwóch przy rondzie Daszyńskiego (po wybudowaniu drugiej linii metra). Metro jednak nie zostanie zbudowane do roku 2016. A więc faktycznie Wola byłaby nadal zacofana w porównaniu z innymi dzielnicami.

- Zwróciliśmy się z pytaniem do ZTM o koszt budowy takich stacji. Zasugerowano, byśmy podjęli budowę z własnych funduszy - wyjaśnia wiceburmistrz.

Co na to ZTM? - Ze względu na budowę metra granica systemu Veturilo została cofnięta do Żelaznej. Powstaną stacje przy urzędzie dzielnicy Wola, skrzyżowaniu Żelaznej i Chłodnej oraz Żelaznej z Grzybowską i przy Siennej. Każda z dzielnic może sfinansować dodatkowe stacje. Jesienią ubiegłego roku wysłaliśmy pismo w tej sprawie, ale władze Woli nie odpowiedziały. Zaproponowaliśmy 2,8 tys. zł miesięcznie za stację na 10 rowerów. Gdyby dzielnica zdecydowała się teraz, koszt byłby nieco wyższy ze względu na krótszy okres amortyzacji - mówi rzecznik ZTM Konrad Klimczak.

- Interweniowałem w sprawie lokalizacji stacji rowerowych na początku lutego - mówi Piotr Milowański, dzielnicowy radny. - Pytałem, czy dzielnica Wola podobnie jak Ochota planuje sama sfinansować postawienie stacji rowerowych oraz wspólnie z mieszkańcami zdecydować o ich umiejscowieniu. Ten miejski system całkowicie pomija Wolę, ponadto mieszkańcy i rada dzielnicy nie mają większego wpływu na lokalizację parkingów rowerowych na własnym terenie. Do tej pory nie uzyskałem odpowiedzi.

Na Woli jest 17 km ścieżek rowerowych. Na sąsiednim Bemowie 13,5 km.

mac

Ścieżki rowerowe na Woli

 • Aleja Prymasa Tysiąclecia (4,6 km)
 • Górczewska (3,1 km - między wiaduktem nad torami kolejowymi a Tyszkiewicza)
 • Park Szymańskiego (2,8 km)
 • Park Moczydło (2,2 km)
 • Kasprzaka (1,5 km - między Prymasa Tysiąclecia a Karolkową)
 • Wolska (900 m - między Elekcyjną a Prymasa Tysiąclecia i między Sowińskiego a Fortem Wola)
 • Aleja Jana Pawła II (800 m - między Aleją Solidarności a Rondem Radosława)
 • Okopowa (600 m - między Anielewicza a Niską)
 • Esperanto (500 m - między Pawią a Miłą)
 •  

  Czytaj na ten temat

  Komentarze (5)

  # Stefan

  03.03.2013 13:10

  Szkoda, że władze Woli są tak opieszałe, bo w rejonie Parku Moczydło i Szymańskiego jest sporo scieżek rowerowych. Kilka stacji na pewno cieszyłoby się dużym zainteresowaniem. Nawet bez stacji w tych okolicach było sporo Veturilo w tej okolicy.
  Dla mieszkańców Woli byłaby to super alternatywa. Szkoda, że władze dzielnicy są obojętne na potrzeby mieszkańców.

  # Jolka

  13.05.2013 12:25

  Kiedy Veturilo na Woli?
  Dzielnica się dynamicznie rozwija - nowe inwestycje w biurowce i budynki mieszkalne, są teatry, są muzea, a miejskich rowerów jak nie było tak nie ma.
  Władze Woli w tej kwestii są chyba w średniowieczu. Duży minus!
  Zapraszam po dobre http://www.korepetycjedlaciebie.pl
  Pozdrowienia!

  # arvelli

  22.05.2013 18:28

  Burmistrz kierzkowska dba o fryzurę nie o eko. Wystarczy spojrzeć na dziedziniec ratusza, wypasione fury notabli i... cztery miejsca do zaparkowania rowerów!!!!

  REKLAMA

  # Pepe

  31.05.2013 16:46

  Super nowina "Cztery nowe stacje powstaną też na Woli. Wypożyczyć rower będzie można przy ul. Siennej, przy urzędzie dzielnicy oraz przy ul. Żelaznej - na rogu Chłodej i na rogu Grzybowskiej."
  po co stawiają stacje wzdłuż Żelaznej i strasznie nowina że "na Woli" będą rowery!?!?!
  Powinni stawiać stacje przy Skierniewickiej/Płockiej, przy parku Sowińskiego/Szymańskiego, na Obozowej, przy CH Wola Park - tak żeby to miało sens. 4 stacje wzdłuż żelaznej - gratuluję inteligentnym pomysłodawcom i specjalistom od logistyki!

  # gawełek

  05.08.2013 10:04

  taa, bo mają stawiać tam, gdzie TY mieszkasz?? idiota. mnie pasuja stacje przy zelaznej i b arrdzo sie ciezę, ze tam powtsały:)))
  więcej na forum

  REKLAMA

  Najnowsze informacje na TuWola

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA

  Wyjazdy sportowe
  Wyjazdy sportowe

  Artykuły sponsorowane

  REKLAMA

  REKLAMA

  Wakacje wrzesień i październik 2023
  Wakacje wrzesień i październik 2023

  Kup bilet

  Znajdź swoje wakacje

  Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

  Polecamy w naszym pasażu

  Wstąp do księgarni

  REKLAMA

  REKLAMA

  AMBRA - Twoje Perfumy
  AMBRA - Twoje Perfumy

  REKLAMA