REKLAMA

Wola

Zakorzenieni na Woli

 

35 lat propagandy na Okopowej

  14 lutego 2013

alt='35 lat propagandy na Okopowej'

Powstał na polecenie władz partyjnych dzielnicy Wola. Szybko pełnił jednak podwójną rolę - zaopatrywał we flagi oficjalne instytucje PRL, a w ukryciu ruch solidarnościowy. Obecnie sklep "Artykuły propagandowe" jest rodzinną firmą, z której usług korzystają urzędy, ambasady, kluby sportowe, a nawet... leśny król.

REKLAMA

Latem 1978 r. Stołeczne Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego na polecenie władz partyjnych dzielnicy Wola otworzyło sklep, w którym urzędy mogły zaopatrzyć się we flagi, sztandary i godła państwowe. Sklep mieścił się przy ul. Okopowej 25 i zajmował powierzchnię zaledwie 15 m2. Pracowała w nim tylko jedna osoba - Zdzisława Niewiadomska, która miała za zadanie przyjmować zlecenia z poszczególnych urzędów państwowych. Wkrótce po powstaniu sklepu, okazało się, że będzie on grać także nieoficjalną rolę.

- Kiedy wybuchły strajki i zaczęła działać Solidarność, sklep zaopatrywał we flagi nie tylko państwowe urzędy, ale też opozycję - opowiada Grzegorz Styrna, obecny pracownik sklepu. - Czasy były takie, że przy każdej sprzedaży trzeba było wykazać, w jakim celu nastąpił zakup i dla kogo produkt jest przeznaczony. Pani Zdzisia była osobą życzliwą dla opozycji lat 80-tych, a przy tym bardzo przedsiębiorczą, potrafiła więc zaopatrzyć Solidarność, a przy tym pracować tak, że w papierach wszystko się zgadzało.

- Kiedy w telewizji mówiono o "niekontrolowanych przestojach w pracy", my już dawno wiedzieliśmy, co się naprawdę dzieje, ponieważ szyliśmy flagi dla strajkujących - wspomina córka pani Zdzisławy, Liliana Niewiadomska. - Sklep odegrał ważną rolę, chociażby po śmierci ks. Popiełuszki, kiedy flagi były potrzebne podczas pogrzebu.

Kiedy upadł komunizm, a wraz z nim Stołeczne Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego, przed "Artykułami propagandowymi" stały dwie drogi: prywatyzacja albo zamknięcie. Zdzisława Niewiadomska postanowiła zostać na Okopowej 25, więc wykupiła sklep i stworzyła tu rodzinną firmę wraz ze swoją córką. Istniejąca od 1978 r. nazwa "Artykuły propagandowe" pozostała.

- Na początku lat 90-tych materiał o sklepie przygotowywał Teleexpress - wspomina Grzegorz Styrna. - Oburzony dziennikarz zapytał panią Zdzisię, dlaczego nie zmieniła nazwy, bo czasy propagandy już się skończyły, a do tego źle się to kojarzy. Pani Zdzisia ze spokojem odpowiedziała: "Proszę pana, wszystkie czasy mają swoją własną propagandę".

Sklep rozrósł się do 100 m2, a podczas pierwszych wolnych obchodów 3 maja ustawiła się do niego półkilometrowa kolejka. Tuż po zmianie ustroju miał swój udział w "ukoronowaniu" Polski - to stąd wyruszyły w kraj korony "wkładane" orłom na głowy.

Dziś, podobnie jak 35 lat temu, sklep zaopatruje różne instytucje we flagi, godła, urny wyborcze, proporczyki, mównice czy tablice informacyjne. Asortyment poszerzył się o flagi dla fanclubów piłkarskich i muzycznych oraz akcesoria dla kibiców. Na miejscu realizowane są także specyficzne zamówienia - szyto tu ostatnio pokrowiec na katafalk czy czarną kotarę o wymiarach 50 na 5 metrów, która miała służyć za tło podczas zawodów szermierki. Powstała tu też kolorowa flaga z napisem "Leśny Król". Pewien młody człowiek zamówił ją dla swojego dziadka, który kupił dom na obrzeżach lasu.

Łukasz Stec

"Zakorzenieni na Woli" to cykl prezentujący ludzi, którzy z dzielnicą związani są od lat. Miejsca, które na dobre wrosły w krajobraz dzielnicy. Zgłoś miejsce lub osobę: redakacja@gazetaecho.pl, 22 614-58-28.

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2023
Boże Narodzenie 2023

REKLAMA

REKLAMA