Wkrótce rusza budowa południowej obwodnicy
13 listopada 2013
Kilka tygodni temu premier Donald Tusk zadecydował o przyspieszeniu budowy południowej obwodnicy Warszawy. Budowa nowego odcinka ma ruszyć już w 2014 roku, koniec prac planowany jest na 2019 rok.
Obecnie południowa obwodnica ma 20 km i prowadzi od węzła Konotopa do węzła Puławska. Nowy odcinek, którego budowa ma ruszyć w 2014 roku, to trasa łącząca węzeł Puławska z węzłem Lubelska, gdzie POW połączy się z trasą S17. Arteria przebiegać będzie przez Ursynów, Wilanów i Wawer - przez Nadwiśle, Miedzeszyn, Radość i Aleksandrów. Szacowany koszt inwestycji to ok. 7 mld zł. A dokładniej: po przekroczeniu Wisły planowana trasa ma przecinać Wał Miedzeszyński w rejonie Ogórkowej. Na odcinku na wschód od ulicy Tawułkowej będzie biegła w ciągu niezabudowanego pasa terenu pomiędzy Miedzeszynem a Falenicą. Dalej, po przekroczeniu ulicy Patriotów w kierunku na wschód - w pobliżu Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.
Plan zakłada, że w większości odcinków obwodnica będzie posiadać dwie jezdnie po trzy pasy ruchu z pasami awaryjnymi.
Uwagi do projektu
Na początku roku urząd dzielnicy zgłosił kilka konkretnych uwag do koncepcji budowy obwodnicy:
- Mamy nadzieję, że nasze propozycje zostaną uwzględnione. Na razie nie mamy informacji na ten temat. Nie przedstawialiśmy nowych uwag. Więcej będziemy wiedzieć po otrzymaniu zaktualizowanych materiałów od inwestora - mówi Konrad Rajca, rzecznik wawerskiego urzędu.
Czy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uwzględni poprawki? - Uwagi otrzymane od zarządu dzielnicy Wawer są wciąż analizowane - mówi Agata Brojanowska-Aleksandrowicz z GDDKiA. - W przypadku możliwości i zasadności ich wprowadzenia będzie można je oczywiście uwzględnić.
Kiedy ruszy budowa?
- Obecnie trwa opracowywanie koncepcji programowej. Planowany termin ogłoszenia pierwszego etapu przetargu w systemie "projektuj i buduj" to grudzień tego roku, pod warunkiem zapewnienia finansowania dla inwestycji - mówi Agata Brojanowska-Aleksandrowicz. - Na tym etapie wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym. W drugim etapie do wybranych po weryfikacji wniosków wystosowane zostanie zaproszenie do składania ofert cenowych na realizację inwestycji - dodaje.
Planowane połączenia z innymi drogami w okolicach Wawra: węzeł z Wałem Miedzeszyńskim, rezerwa na połączenie z Trasą Olszynki Grochowskiej, węzeł z ulicą Patriotów, Lubelska - węzeł ze wschodnią obwodnicą Warszawy (S17).
Kiedy można spodziewać się nowego placu budowy na terenie naszej dzielnicy? - Inwestycja planowana jest do realizacji z funduszy europejskich na lata 2014-2020. Na razie nie znamy dokładnego terminu - dodaje Agata Brojanowska-Aleksandrowicz.
Na www.wawer.warszawa.pl/pl/strona/urzad-i-samorzad/poludniowa-obwodnica-warszawy dostępna jest ankieta, w której można zgłaszać swoje uwagi.
kz