REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

inwestycje

 

Więzienie za wycinkę? Właściciel dawnej bazy wojskowej usłyszał zarzuty

  6 grudnia 2021

Więzienie za wycinkę? Właściciel dawnej bazy wojskowej usłyszał zarzuty
Wizualizacja osiedla "covidowego", źródło: YouTube / UGStareBabice

Właścicielowi dawnej bazary radarowej Marianowi O. grożą dwa lata więzienia. Prokuratura oskarża go o zniszczenie tamy bobrów oraz ptasich gniazd.

REKLAMA

Przypomnijmy: we wrześniu ubiegłego roku firma Projekt Sawa Solec Residence rozpoczęła budowę 15 domów jednorodzinnych na dużej polanie w Lesie Bemowskim, zajmowanej kiedyś przez bazę radarową Wojska Polskiego. Już dwa tygodnie później inwestycję wstrzymał nadzór budowlany a w maju jego decyzję potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny. Teraz właściciel terenu usłyszał zarzuty.

REKLAMA

Domy na leśnej polanie

Oficjalna nazwa osiedla to "Zdrowa i Ekologiczna Zieleń - mazowiecki niepubliczny kompleks zwalczania covid-19 oraz eliminowania skutków społeczno-gospodarczych covid-19, składający się z 15 ekologicznych budynków jednorodzinnych wolnostojących". Obecność "koronawirusowych" wątków nie jest przypadkowa.

Budowa domów rozpoczęła się w ostatnim dniu obowiązywania specjalnej ustawy, umożliwiającej m.in. omijanie prawa budowlanego i planów zagospodarowania przestrzennego w przypadku inwestycji związanych z przeciwdziałaniem covid-19. Tymczasowe zmiany w prawie poparły w Sejmie wszystkie opcje polityczne poza Konfederacją.

Po rozpoczęciu prac na inwestora spadła lawina krytyki, zarówno ze strony miłośników Lasu Bemowskiego, jak i samorządu gminy Stare Babice. Główne argumenty są takie, że budowa domów w miejscu dawnej bazy wojskowej źle wpłynie na stan lasu, zaburzając jego ekosystem.

REKLAMA

Więzienie za wycinkę?

Według Prokuratury Okręgowej w Warszawie deweloper złamał w ubiegłym roku zarówno prawo budowlane, jak i prawo o ochronie środowiska oraz specustawę antycovidową. Przed rozpoczęciem budowy Marian O. zlecił wycięcie na swojej działce samosiejek, co według śledczych poskutkowało zniszczeniem siedlisk co najmniej dziesięciu chronionych gatunków. Z kolei ogrodzenie prywatnej posesji zostało uznane za uniemożliwienie migracji zwierząt.

Marian O. nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Właścicielowi działki grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub nawet dwa lata więzienia.

(dg)

 

Komentarze (1)

# czlowiek bez praw

06.12.2021 14:44

Wujt za kurnikopatologie przy rondzie bezkarny? Fajnie rzadzi sie cudzym. Dlaczego gmina nie wywlaszczy z tego terenu skoro jest on taki unikatowy?
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA