REKLAMA

Wola

historia »

 

Wielbłąd w tumanach pyłu. Tak było 120 lat temu

  13 lutego 2019

alt='Wielbłąd w tumanach pyłu. Tak było 120 lat temu'
źródło: "Biesiada Literacka", t. 50 (1900), nr 34

Jak wyglądały okolice dzisiejszej Połczyńskiej, zanim powstała kolej? Zaglądamy do czasopisma pradziadków.

REKLAMA

Podobnie jak dziś Warszawę zmienia budowa metra, w wieku XIX miasto zmieniały powstające kolejno linie kolejowe: Petersburska (1862), Terespolska (1866), obwodowa (1876) i Nadwiślańska (1877). U progu nowego stulecia dawna stolica Polski wciąż nie miała bezpośredniego połączenia z Wielkopolską, pozostającą w zaborze niemieckim. Władze Imperium Rosyjskiego przez lata nie zgadzały się na budowę linii, obawiając się, że w razie spodziewanej wojny mogłaby pomóc ona Niemcom w transporcie wojsk na front. Życie przed wielką płytą, czyli skąd się wzięły Jelonki Życie przed wielką płytą, czyli skąd się wzięły Jelonki
Jelonki są bez wątpienia tym obszarem Bemowa, który ma najciekawszą historię.
Dopiero w 1900 roku koncesję otrzymało Towarzystwo Akcyjne Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, którego prezesem był znany przedsiębiorca Leopold Julian Kronenberg. Inwestycja była więc w 100% prywatna.

Rzut oka na Wolę

24 sierpnia 1900 roku o zbliżającej się budowie Kolei Warszawsko-Kaliskiej napisał tygodnik "Biesiada Literacka". W artykule "Nowa kolej od Warszawy do Kalisza" znalazło się co prawda nieco narzekań, związanych z odchodzącymi w przeszłość zwyczajami i "ginącą przyrodą", ale szybko przykryła je typowa dla XIX wieku pochwała rozwoju i nowoczesności. Główną część artykułu stanowi zgrabny opis tego, co widać było w roku 1900 przy powstającej linii kolejowej.

- Wzdłuż szosy, długim bardzo szeregiem ciągną się domy, a za niemi zielenią się sady i ogrody warzywne, pokrywające słynne błonia, na których od Stefana Batorego (1575) do Stanisława Augusta (1764) odbywały się elekcye królów - czytamy. - Skromny parafialny kościołek wolski, tak licznie odwiedzany przez Warszawiaków w dzień ś-go Stanisława, pozostaje po lewej stronie; domy zaczynają się przerzedzać, a ukazują się olbrzymie cegielnie Odolany, Jelonki i inne.

Dziś jedynymi pozostałościami XIX-wiecznych cegielni są glinianki, czyli wyrobiska po odkrywkowych kopalniach gliny. Po zalaniu ich wodą powstały malownicze stawy, znane z Jelonek i Włoch. W roku 1900 były to typowo przemysłowe okolice.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Karczma z wielbłądem

- Widok szosy w tem miejscu jest nadzwyczaj ożywiony: pełno tu furmanek wiozących cegłę, lub jadących po nią, wozów z warzywami ciągnących do miasta, lub wracających stamtąd, słowem ruch ogromny. Tumany pyłu ceglanego dokładnie tłumaczą myśl pomysłowego karczmarza w Chrzanowie, który na szyldzie swego zakładu wymalował wielbłąda na tle afrykańskiego, przeraźliwie żółtego krajobrazu... Pierś podróżnika swobodniej oddycha, gdy nareszcie wydobędzie się z tego piekielnego kurzu i turkotu na rozlegle, piaszczyste błonia, mieniące się rozmaitemi odcieniami zieleni.

Ciekawe, jak w tamtych czasach odnaleźliby się aktywiści miejscy, wojujący o "czyste powietrze"? Jak widać unoszące się wszędzie tumany pyłu nie przeszkadzały prowadzić na dzisiejszym Chrzanowie karczmy a pomysłowy właściciel jeszcze wykorzystał problem na cele marketingowe ("Restauracja Smog zaprasza"?). Z biegiem lat cegielnie poznikały a tereny kolejowe rozrosły się do dzisiejszych, gigantycznych rozmiarów. Jeśli nie liczyć glinianek Sznajdra, z przełomu XIX i XX wieku do naszych czasów przetrwały tylko dwa obiekty: fragment wiaduktu Kolei Warszawsko-Kaliskiej nad Armatnią i dworek Sznajdrów przy Połczyńskiej, będący dziś zborem protestanckim. Oba są już w rejestrze zabytków, więc zapewne zostaną z nami na kolejnych 120 lat.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (1)

# xxx

15.02.2019 17:10

Ehm, kolej warszawsko-wiedeńska, która była pierwszą linią kolejową w Warszawie, w użytku od 1845 roku, nie ma raczej zbyt wiele wspólnego z koleją warszawsko-kaliską o której zdaje się miał być ten artykuł
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe