REKLAMA

Wola

historia »

 

Odkrycie na terenie warszawskiego getta. Odsłonili fundamenty starej kamienicy

  20 kwietnia 2023

alt='Odkrycie na terenie warszawskiego getta. Odsłonili fundamenty starej kamienicy'
fot. Janusz Wąż (MGW) źródło: MGW

Na warszawskim Muranowie wystarczy zdjąć warstwę ziemi, by odsłonić relikty zabudowy dawnej, gęsto zaludnionej żydowskiej dzielnicy. Przekonali się o tym robotnicy prowadzący prace na rogu al. Jana Pawła II i Anielewicza, którzy natknęli się na fundamenty kamienicy o przedwojennym adresie Gęsia 33.

REKLAMA

"Wyjątkowe odkrycie podczas prac archeologicznych przy ulicy Anielewicza. Odsłonięto fundamenty starej kamienicy o przedwojennym adresie Gęsia 33! Na zdjęciach widoczne fragmenty przyziemia i sutereny oraz pozostałości bruku podwórka oraz piwnic budynku" - informuje powstające Muzeum Getta Warszawskiego.

Zaginiona ulica w Warszawie

Prace archeologiczne przy Anielewicza, na odcinku pomiędzy Karmelicką a al. Muranów Południowy w rejestrze zabytków? Burmistrz apeluje Muranów Południowy w rejestrze zabytków? Burmistrz apeluje
Samorząd warszawskiej Woli zwrócił się do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła o wpisanie osiedla Muranów Południowy do rejestru zabytków. Zdaniem urzędu dzielnicy obecny wpis do ewidencji zabytków nie zapewnia wystarczającej ochrony.
Jana Pawła II, prowadzone są w związku z planowaną inwestycją firmy Pasaż Wolski. W rejonie skrzyżowania Anielewicza z aleją Jana Pawła II jeszcze podczas II wojny światowej znajdowała się ulica Gęsia.

"Nieistniejąca dziś ulica Gęsia była intensywnie zabudowywana w drugiej połowie XIX wieku oraz na początku XX wieku. Powstawały tam głównie kamienice czynszowe. Od 1908 roku ulicą kursowały tramwaje. W okresie międzywojennym zabudowa stawała się coraz gęstsza, a jej charakter stał się typowo handlowy" - informuje muzeum.

Zapraszamy na zakupy

Getto w Warszawie

W czasie niemieckiej okupacji, w listopadzie 1940 roku Gęsia została w całości włączona do żydowskiego getta. Po wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 roku na Gęsią 33 przeniesiono z ulicy Mariańskiej Szkołę Pielęgniarstwa, której dyrektorką była Luba Blum. Zabudowa tych okolic została zrównana z ziemią po powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku.

(jok)

.
 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Wredny Kocur

20.04.2023 09:41

Zaraz Gronkiewicz ze swoim padawanem Trzaskowskim znajdą 130-letniego spoadkobiercę. Fajnie, że im cynk daliście ;/

# Arpa61

21.04.2023 23:24

"Zabudowa tych okolic została zrównana z ziemią po powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku". Sama się zrównała z ziemią? A może jak chcą judeokomuna i Niemcy zrobili to Polacy?

# Koło

23.04.2023 11:06

To zrobili tzw. naziści czyli przybysze z kosmosu. Niemcy nie brali w tym udziału przecież. To nie oni. Jeszcze trochę i taka falszywa narracja będzie dominować. Także dzięki niektórym mediom, w szczególności polskojęzycznym (a w rzeczywistości wyslugujacych się obcym panom, którzy od czasu do czasu sypna okruchy że stolu).

REKLAMA

# ŻelaznA

27.04.2023 17:34

"Wyjątkowe odkrycie"?? Żadne wyjątkowe. Toż tam gdzie wbijesz głębiej łopatę tam wykopiesz jakieś resztki przedwojennej zabudowy. Zresztą nie tylko na Muranowie. W całym Śródmieściu większość wolnych przestrzeni takich jak trawniki, skwery i parkingi to działki po przedwojennych kamienicach. Warszawa przed wojną była o wiele gęściej zabudowana niż teraz.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break