REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

historia

 

Odkrycie na terenie warszawskiego getta. Odsłonili fundamenty starej kamienicy

  20 kwietnia 2023

Odkrycie na terenie warszawskiego getta. Odsłonili fundamenty starej kamienicy
fot. Janusz Wąż (MGW) źródło: MGW

Na warszawskim Muranowie wystarczy zdjąć warstwę ziemi, by odsłonić relikty zabudowy dawnej, gęsto zaludnionej żydowskiej dzielnicy. Przekonali się o tym robotnicy prowadzący prace na rogu al. Jana Pawła II i Anielewicza, którzy natknęli się na fundamenty kamienicy o przedwojennym adresie Gęsia 33.

REKLAMA

"Wyjątkowe odkrycie podczas prac archeologicznych przy ulicy Anielewicza. Odsłonięto fundamenty starej kamienicy o przedwojennym adresie Gęsia 33! Na zdjęciach widoczne fragmenty przyziemia i sutereny oraz pozostałości bruku podwórka oraz piwnic budynku" - informuje powstające Muzeum Getta Warszawskiego.

Zaginiona ulica w Warszawie

Prace archeologiczne przy Anielewicza, na odcinku pomiędzy Karmelicką a al. Muranów Południowy w rejestrze zabytków? Burmistrz apeluje Muranów Południowy w rejestrze zabytków? Burmistrz apeluje
Samorząd warszawskiej Woli zwrócił się do wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła o wpisanie osiedla Muranów Południowy do rejestru zabytków. Zdaniem urzędu dzielnicy obecny wpis do ewidencji zabytków nie zapewnia wystarczającej ochrony.
Jana Pawła II, prowadzone są w związku z planowaną inwestycją firmy Pasaż Wolski. W rejonie skrzyżowania Anielewicza z aleją Jana Pawła II jeszcze podczas II wojny światowej znajdowała się ulica Gęsia.

"Nieistniejąca dziś ulica Gęsia była intensywnie zabudowywana w drugiej połowie XIX wieku oraz na początku XX wieku. Powstawały tam głównie kamienice czynszowe. Od 1908 roku ulicą kursowały tramwaje. W okresie międzywojennym zabudowa stawała się coraz gęstsza, a jej charakter stał się typowo handlowy" - informuje muzeum.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Getto w Warszawie

W czasie niemieckiej okupacji, w listopadzie 1940 roku Gęsia została w całości włączona do żydowskiego getta. Po wielkiej akcji deportacyjnej latem 1942 roku na Gęsią 33 przeniesiono z ulicy Mariańskiej Szkołę Pielęgniarstwa, której dyrektorką była Luba Blum. Zabudowa tych okolic została zrównana z ziemią po powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku.

(jok)

.
 

Komentarze (4)

# Wredny Kocur

20.04.2023 09:41

Zaraz Gronkiewicz ze swoim padawanem Trzaskowskim znajdą 130-letniego spoadkobiercę. Fajnie, że im cynk daliście ;/

# Arpa61

21.04.2023 23:24

"Zabudowa tych okolic została zrównana z ziemią po powstaniu w getcie warszawskim w 1943 roku". Sama się zrównała z ziemią? A może jak chcą judeokomuna i Niemcy zrobili to Polacy?

# Koło

23.04.2023 11:06

To zrobili tzw. naziści czyli przybysze z kosmosu. Niemcy nie brali w tym udziału przecież. To nie oni. Jeszcze trochę i taka falszywa narracja będzie dominować. Także dzięki niektórym mediom, w szczególności polskojęzycznym (a w rzeczywistości wyslugujacych się obcym panom, którzy od czasu do czasu sypna okruchy że stolu).

REKLAMA

# ŻelaznA

27.04.2023 17:34

"Wyjątkowe odkrycie"?? Żadne wyjątkowe. Toż tam gdzie wbijesz głębiej łopatę tam wykopiesz jakieś resztki przedwojennej zabudowy. Zresztą nie tylko na Muranowie. W całym Śródmieściu większość wolnych przestrzeni takich jak trawniki, skwery i parkingi to działki po przedwojennych kamienicach. Warszawa przed wojną była o wiele gęściej zabudowana niż teraz.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA