Bezpardonowy atak ludzi burmistrza na spółdzielnię mieszkaniową
22 listopada 2023
Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa wystąpiła z 78 wnioskami o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla budowy lub nadbudowy bloków na całych Bielanach - informuje bielański ratusz. Lista adresów jest długa. Czy lokatorzy mają czego się obawiać?
- Czy spółdzielnia o ponad 100-letniej już historii i tradycji, która statutowo powinna dbać o zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych swoich członków, podąża w dobrym kierunku? - zastanawia się stowarzyszenie "Razem dla Bielan", którego liderem jest burmistrz Grzegorz Pietruczuk.
- Od kilku tygodni spływały do nas zgłoszenia od mieszkańców o krążących plotkach, że Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa planuje wybudować lub nadbudować bloki w różnych rejonach Bielan. Mieszkańcy szukali potwierdzenia tych informacji i wyrażali zdziwienie, że ktoś może decydować o nadbudowie kilkoma piętrami bloku, w którym mieszkają, bez pytania ich o zdanie.
Jak inwestować po dokładnej analizie produktów bankowych?
W obliczu dynamicznych zmian na rynku finansowym, właściwa analiza produktów bankowych jest kluczem do efektywnej i zrównoważonej inwestycji. W naszej dzisiejszej dyskusji skupimy się na tym, jak inwestycje po analizie produktów bankowych mogą przyczynić się do rozwoju osobistych finansów oraz wpłynąć pozytywnie na środowisko i społeczeństwo. Wykorzystamy tutaj wiedzę na temat funduszy inwestycyjnych, zasad ESG (Environmental, Social, Governance) oraz praktyczne aspekty analizy finansowej. Warto pamiętać, że współczesny bank - zielony i nowoczesny - jest naszym partnerem na każdym etapie podróży inwestycyjnej, pomagając w wyborze ekologicznych rozwiązań i ocenie ich wyników.
Jako radni ze stowarzyszenia "Razem dla Bielan" wystąpiliśmy o udzielenie szczegółowych informacji w trybie interpelacji. Odpowiedź jest zdumiewająca - piszą na Facebooku.
Gdzie na Bielanach chcą dogęszczać i budować?
W odpowiedzi na interpelację wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski poinformował, że Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w ciągu dwóch miesięcy (od sierpnia do października br.) złożyła w Urzędzie Dzielnicy łącznie aż 78 wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy lub nadbudowy bloków na całych Bielanach. Spółdzielnia planuje także budowę nowych bloków mieszkalnych: przy ul. Broniewskiego 37, 65, 85 i 85a oraz na trzech innych działkach przy tej ulicy, przy ul. Przy Agorze 1a, 15, 2/4, 3 i na jednej z działek przy ul. Reymonta.
Ponadto WSM planuje nadbudowę istniejących bloków mieszkalnych: przy ul. Kochanowskiego 3, 4, 5, 6, 7, 11, 12, 12a, 12b, 12c, 13, 14, 14a, 14b, 14c, 15, 16, 17, 17a, 18, 18b, 18c, 20, 24, 26, 28, 30, przy ul. Literackiej 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16 i 18, przy ul. Broniewskiego 39, 41, 43, 45, 47, 49, 51, 53, 53a, 55, przy ul. Marymonckiej 129, 131, 137/139, przy ul. Wrzeciono 8, 8a, 10, 50, 54a, 55, 55a, 57, 57a, przy ul. Szegedyńskiej 1, 4, 5a, 8 i przy ul. Szubińskiej 6.
"Razem dla Bielan" przeciw dogęszczaniu zabudowy
- Jako radni stowarzyszenia "Razem dla Bielan" zdecydowanie sprzeciwiamy się tym planom. Od dnia założenia naszego stowarzyszenia zabiegamy o plany miejscowe dla każdego bielańskiego osiedla. Robimy to po to, by zapewnić ład przestrzenny oraz zbilansowanie oferowanych usług publicznych (komunikacji miejskiej, oświaty, kultury, przychodni zdrowia, infrastruktury drogowej, rowerowej i pieszej itd.) do liczby mieszkańców. Działania, jakie podejmuje Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa są sprzeczne z naszymi założeniami, dlatego nie ma na to naszej zgody - grzmią na Facebooku. Ich wpis i stanowcza postawa bardzo podoba się komentującym.
WSM odpowiada: "Samorządowcy poczuli zbliżające się wybory"
- Najwyraźniej samorządowcy z Bielan poczuli już zbliżające się wybory i zamiast wyjaśnić sprawę jednym telefonem do mnie, bardziej zależało im na wywołaniu "afery", że oto pazerna spółdzielnia chce mieszkańcom masowo dogęszczać zabudowę, ale oni na szczęście obronią ich przed tymi planami - mówi zażenowana postawą radnych "Razem dla Bielan" Barbara Różewska, prezes WSM. - Zabrakło dobrej woli, lepiej przecież zbić kapitał polityczny na strachu mieszkańców, niż uczciwie przedstawić sprawę. Spółdzielnia wystąpiła z tymi wnioskami do Urzędu Dzielnicy nie w przeciągu kilku miesięcy, a jednego dnia. Dlaczego? Bo czas nas gonił. 24 września br. weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Będzie zatem plan ogólny dla Warszawy. Od tej daty już nie można występować o żadne warunki zabudowy. Spojrzeliśmy zatem na to, czym dysponujemy i złożyliśmy te wnioski dla terenów, którymi zarządzamy i których jesteśmy właścicielami. Dla Wawrzyszewa i Młocin, gdzie mamy prawo użytkowania wieczystego, wystąpiliśmy o warunki zabudowy w zakresie odpowiedzi na pytanie, co tam możemy w przyszłości wybudować? Jakie możemy tam inwestycje zaplanować, co nie oznacza, że chcemy budować od razu i masowo. I tam było około 10 wniosków.
Ludzie potrzebują wind
- Co do wniosków o nadbudowę, to wielu starszych lokatorów, czy też z niepełnosprawnościami, zgłasza nam, że największym problemem, z którym na co dzień się borykają jest brak windy - kontynuuje prezes WSM. - Dlatego rozważamy w przyszłości nadbudowę o maksymalnie dwa piętra mieszkalne w tych blokach, żebyśmy mogli wykonać szyby windowe. Oczywiście wraz z wykonaniem całego gruntownego remontu tych bloków. Ponadto zgodnie ze statutem WSM wszelkie inwestycje wymagają zgody członków spółdzielni, zatem nic nie zrobimy wbrew mieszkańcom - podsumowuje prezes Różewska.
Przy Kochanowskiego czy Literackiej stoją czteropiętrowe bloki bez wind. Nawet zniesienie osoby na wózku inwalidzkim po krętych schodach jest wyzwaniem dla silnych młodych mężczyzn. W tych blokach mieszka mnóstwo seniorów - "więźniów" własnych mieszkań.
DB
.