Pegaz z Dąbrowskiego pod ochroną. Ceramika z Mokotowa w rejestrze zabytków
25 marca 2021
Wykonana w 1969 roku dekoracja bloku to ostatnia pamiątka po Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki Ruch, działającym przy Dąbrowskiego.
Długi blok przy Dąbrowskiego 71 to jeden z niewielu obiektów w okolicy, które nie zostały jeszcze wpisane do gminnej ewidencji zabytków. Mazowiecki konserwator prof. Jakub Lewicki postanowił objąć jeden z jego elementów jeszcze wyższą formą ochrony -wpisem do rejestru.
Pegaz z Dąbrowskiego
- Przedmiotem wpisu do rejestru zabytków jest okładzina ceramiczna składająca się z 92 płyt, będąca jedynym reliktem powstałej w roku 1969 dekoracji Klubu Międzynarodowej Prasy i Książki Ruch - pisze prof. Lewicki. - Kompozycja ceramiczna do dziś zdobiąca elewację budynku została zatytułowana "Pegaz". Realizacja w założeniu autorskim przybrała formę abstrakcyjną, ale pojawiają się w niej motywy plastyczne luźno nawiązujące do skrzydeł Pegaza.
Kompozycja z Dąbrowskiego jest dziełem Krzysztofa Henisza, Juliana Henisza i Czesława Wielhorskiego. Ceramika powstała w Fabryce Płytek Ceramicznych Marywil w Suchedniowie.
Zabytkowa ceramika
- O wartościach historycznych kompozycji świadczy również fakt, iż jest ona dziełem artystów będących czołowymi realizatorami tzw. eksperymentu łysogórskiego, wykorzystującego wielkoformatowe płyty ceramiczne do dekoracji obiektów architektonicznych, a tym samym będącego w latach sześćdziesiątych XX wieku jednym z ciekawszych zjawisk w sztuce użytkowej - pisze konserwator.
Zdobienia tego typu są coraz rzadziej spotykane i dlatego, zdaniem prof. Lewickiego, zasługują na trwałą ochronę jako zabytki.
(dg)