REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Najciekawszy grób w Warszawie? Powstał w czasach Gierka

  4 maja 2021

alt='Najciekawszy grób w Warszawie? Powstał w czasach Gierka'
źródło: MWKZ

Cmentarz prawosławny na Woli kryje wiele niespodzianek. Jedną z nich jest nagrobne malowidło wykonane przez Jerzego Nowosielskiego (1924-2011).

REKLAMA

Mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki wpisał do rejestru kolejny obiekt znajdujący się na XIX-wiecznym cmentarzu prawosławnym przy Wolskiej. Tym razem mowa nie o nagrobku z czasów Imperium Rosyjskiego, ale o dziele wykonanym w czasach Edwarda Gierka. Kaplica Gudzowatych na Woli. Przyszły zabytek dzielnicy? Kaplica Gudzowatych na Woli. Przyszły zabytek dzielnicy?
Na cmentarzu prawosławnym przy Wolskiej znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych obiektów, wzniesionych w Warszawie po upadku komunizmu.

Nagrobek księdza Klingera

Do rejestru zabytków trafił nagrobek prawosławnego kapłana i teologa Jerzego Klingera (1918-1976). Powstał on w 1978 roku na grobie duchownego, który w latach pięćdziesiątych pracował w parafii św. Jana Klimaka na Woli, a następnie został prorektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

- Do czasu ustawienia właściwego nagrobka w jego miejscu umieszczony został drewniany krzyż, który po wykonaniu pomnika został przeniesiony na sąsiadujący z nim grób matki księdza Klingera, Raisy Bakalińskiej - pisze prof. Lewicki. - Autorem nagrobka jest Jerzy Nowosielski, którego łączyły z księdzem Klingerem więzy przyjaźni.

Nagrobek jest wykonany z żelbetonu i lastryka oraz zwieńczony stalowym krzyżem. W jego centralnej części umieszczono wizerunki Matki Bożej oraz świętych Jerzego, Sergiusza z Radoneża, Grzegorza z Palamas, Paraskiewy, Mikołaja i Serafina z Sarowa. Kim był Jerzy Nowosielski?

Twórca nagrobka, Jerzy Nowosielski, jest dziś uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców prawosławnych ikon w XX wieku. Urodził się w 1923 roku Krakowie w rodzinie o korzeniach łemkowsko-niemieckich. Jako artysta uczył się zarówno ikonopisarstwa, jak i malarstwa w stylu geometrycznym, budowy scenografii teatralnych czy projektowania tkanin dekoracyjnych. W latach pięćdziesiątych został wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, a dwie dekady później - na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Do dzieł Nowosielskiego należą m.in. malowidła w dolnej cerkwi św. Jana Klimaka na Woli, kościele Podwyższenia Krzyża Świętego na Jelonkach, kościele Opatrzności Bożej w Wesołej i nieukończony krucyfiks w kościele dominikanów na Służewie. Dwa dni po śmierci artysty do jego krakowskiego mieszkania włamali się złodzieje, którzy ukradli m.in. 10 ikon i obrazów. Wszystkie udało się odzyskać policji.

W 2015 roku skandal wśród miłośników sztuki wywołało zniszczenie polichromii Nowosielskiego w kościele w Olszynach koło Tarnowa, gdzie miejscowy proboszcz zlecił "poprawienie" dzieł artysty amatorowi. Malowidła zostały odtworzone przez konserwatorów.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA