REKLAMA

Wola

różne »

 

Kaplica Gudzowatych na Woli. Przyszły zabytek dzielnicy?

  3 marca 2021

alt='Kaplica Gudzowatych na Woli. Przyszły zabytek dzielnicy?'

Na cmentarzu prawosławnym przy Wolskiej znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych obiektów, wzniesionych w Warszawie po upadku komunizmu.

REKLAMA

Kaplice Kronenbergów na Starych Powązkach i cmentarzu kalwińskim przy Żytniej, kaplica Halpertów na cmentarzu luterańskim przy Młynarskiej - te zabytki XIX wieku zna chyba każdy miłośnik dawnej Warszawy. Czy za 100-150 lat w jednym rzędzie z nimi będzie stawiana kaplica z końca XX wieku, stojąca na cmentarzu prawosławnym przy Wolskiej?

Kaplica Gudzowatych na Woli

Idąc po cmentarzu prawosławnym w pobliżu ogrodzenia oddzielającego teren od parku Sowińskiego, nie sposób nie zauważyć okazałej kaplicy przykrytej cebulastym hełmem. Z daleka wydaje się, że mamy do czynienia z XIX-wiecznym zabytkiem, wzniesionym przez jakiś bogaty prawosławny ród Imperium Rosyjskiego.

Dopiero widoczne z bliska detale, takie jak krótkie pękate kolumny, zdradzają XX-wiecznego architekta. Stoimy przed kaplicą ekumeniczną, zbudowaną pod koniec ubiegłego wieku przez jednego z najbogatszych Polaków. Aleksander Gudzowaty wzniósł ją dla swoich rodziców Eliasza i Aleksandry, będących wyznawcami prawosławia.

Wstąp do księgarni

Kim był Aleksander Gudzowaty?

Aleksander Gudzowaty (1938-2013) urodził się w Łodzi, gdzie ukończył studia na wydziale handlu zagranicznego. W latach 70. pracował w Związku Radzieckim jako przedstawiciel polskiego przemysłu włókienniczego, a następnie kierował centralą państwowej firmy Kolmex. Po upadku komunizmu założył przedsiębiorstwo Garo, przemianowane później na Bartimpex. W latach 90. został jednym z najbogatszych Polaków dzięki współpracy z państwowymi firmami z Polski i Rosji: PGNiG i Gazpromem. Prywatnie należał do bractwa kurkowego. Określał się jako "ekumenicznego chrześcijanina", dlatego kaplica na cmentarzu prawosławnym jest formalnie wielowyznaniowa.

W 2006 roku Gudzowaty odbył w biurze w al. Szucha rozmowę z Józefem Oleksym, której upublicznienie - za sprawą tzw. taśm Oleksego - wywołało polityczny skandal. W rozmowie z milionerem były premier oskarżył o łamanie prawa m.in. byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego marszałka Sejmu Marka Borowskiego. Jedynym skutkiem ujawnienia nagrań było zakończenie kariery politycznej... Oleksego.

Aleksander Gudzowaty zmarł 14 lutego 2013 roku.

(dg)

REKLAMA

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# opinia

10.03.2021 09:04

W Warszawie trzeba szanować każdy zabytek, bo straciłą ich za dużo!!!

# opinia

10.03.2021 09:04

W Warszawie trzeba szanować każdy zabytek, bo straciłą ich za dużo!!!!!!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA