REKLAMA

Wola

różne »

 

Kaplica Gudzowatych na Woli. Przyszły zabytek dzielnicy?

  3 marca 2021

alt='Kaplica Gudzowatych na Woli. Przyszły zabytek dzielnicy?'

Na cmentarzu prawosławnym przy Wolskiej znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych obiektów, wzniesionych w Warszawie po upadku komunizmu.

REKLAMA

Kaplice Kronenbergów na Starych Powązkach i cmentarzu kalwińskim przy Żytniej, kaplica Halpertów na cmentarzu luterańskim przy Młynarskiej - te zabytki XIX wieku zna chyba każdy miłośnik dawnej Warszawy. Czy za 100-150 lat w jednym rzędzie z nimi będzie stawiana kaplica z końca XX wieku, stojąca na cmentarzu prawosławnym przy Wolskiej?

Kaplica Gudzowatych na Woli

Idąc po cmentarzu prawosławnym w pobliżu ogrodzenia oddzielającego teren od parku Sowińskiego, nie sposób nie zauważyć okazałej kaplicy przykrytej cebulastym hełmem. Z daleka wydaje się, że mamy do czynienia z XIX-wiecznym zabytkiem, wzniesionym przez jakiś bogaty prawosławny ród Imperium Rosyjskiego.

Dopiero widoczne z bliska detale, takie jak krótkie pękate kolumny, zdradzają XX-wiecznego architekta. Stoimy przed kaplicą ekumeniczną, zbudowaną pod koniec ubiegłego wieku przez jednego z najbogatszych Polaków. Aleksander Gudzowaty wzniósł ją dla swoich rodziców Eliasza i Aleksandry, będących wyznawcami prawosławia.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Kim był Aleksander Gudzowaty?

Aleksander Gudzowaty (1938-2013) urodził się w Łodzi, gdzie ukończył studia na wydziale handlu zagranicznego. W latach 70. pracował w Związku Radzieckim jako przedstawiciel polskiego przemysłu włókienniczego, a następnie kierował centralą państwowej firmy Kolmex. Po upadku komunizmu założył przedsiębiorstwo Garo, przemianowane później na Bartimpex. W latach 90. został jednym z najbogatszych Polaków dzięki współpracy z państwowymi firmami z Polski i Rosji: PGNiG i Gazpromem. Prywatnie należał do bractwa kurkowego. Określał się jako "ekumenicznego chrześcijanina", dlatego kaplica na cmentarzu prawosławnym jest formalnie wielowyznaniowa.

W 2006 roku Gudzowaty odbył w biurze w al. Szucha rozmowę z Józefem Oleksym, której upublicznienie - za sprawą tzw. taśm Oleksego - wywołało polityczny skandal. W rozmowie z milionerem były premier oskarżył o łamanie prawa m.in. byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i byłego marszałka Sejmu Marka Borowskiego. Jedynym skutkiem ujawnienia nagrań było zakończenie kariery politycznej... Oleksego.

Aleksander Gudzowaty zmarł 14 lutego 2013 roku.

(dg)

REKLAMA

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# opinia

10.03.2021 09:04

W Warszawie trzeba szanować każdy zabytek, bo straciłą ich za dużo!!!

# opinia

10.03.2021 09:04

W Warszawie trzeba szanować każdy zabytek, bo straciłą ich za dużo!!!!!!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break