Mural z prymasem Wyszyńskim? Zdecyduje głosowanie
5 maja 2021
W przyszłym roku na Woli może powstać grafika upamiętniająca kardynała Stefana Wyszyńskiego, nazywanego Prymasem Tysiąclecia.
Jeśli taka będzie wola mieszkańców dzielnicy, mural przedstawiający prymasa powstanie na ścianie bloku przy Jana Olbrachta 44, na rogu z Krępowieckiego. Głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego odbędzie się już w przyszłym miesiącu.
Mural z Wyszyńskim?
Pierwotnie pomysłodawca planował, że grafika powstanie przy jednym z budynków sąsiadujących z trasą, której patronuje Stefan Wyszyński: aleją Prymasa Tysiąclecia. Podczas weryfikacji projektu przez wolskich urzędników została znaleziona zupełnie inna lokalizacja.
Mural miałby upamiętniać ogłoszenie Wyszyńskiego błogosławionym Kościoła katolickiego. Uroczystość miała się odbyć w ubiegłym roku w Warszawie, ale w związku z epidemią covid-19 papież Franciszek zdecydował o jej przełożeniu. Aktualna data beatyfikacji to 12 września. Wspólnie z prymasem błogosławioną Kościoła katolickiego zostanie ogłoszona Róża Czacka (1876-1961), założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.
Warszawskie ślady Wyszyńskiego
Mural na Woli nie byłby pierwszym upamiętnieniem prymasa, który w latach 1948-1981 pełnił funkcję metropolity gnieźnieńsko-warszawskiego. W 1987 roku przed kościołem wizytek na Krakowskim Przedmieściu stanął pomnik dłuta Andrzeja Renesa. Wyszyński jest też dwukrotnie upamiętniony w nazwach ulic: pod własnym nazwiskiem na skwerze między Lesznem a Żytnią oraz jako Prymas Tysiąclecia.
Imię prymasa nosi również uniwersytet z kampusami na Bielanach i Młocinach, a w Wilanowie działa państwowe Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
(dg)