Bielany I jak nowe. Wróciła oryginalna elewacja
22 lutego 2022
Przy Grodeckiego można już oglądać efekty remontu, podczas którego socrealistyczna kamienica z lat 1952-1957 odzyskała pierwotny wygląd.
Budynek noszący adres "Skalbmierska 21" został odnowiony z pomocą warszawskiego samorządu, który przyznał wspólnocie mieszkaniowej 121 tys. zł dotacji. Elewacja odzyskała dawny wygląd, charakterystyczny dla wzniesionego w latach 50. ubiegłego wieku osiedla Bielany I.
Wróciła oryginalna elewacja
- To kolejny przykład remontu, kiedy prace sfinansowano w połowie dzięki dotacji miejskiej - zachwala wiceprezydent Renata Kaznowska. - Może to także zachęcić do podobnych działań wspólnoty mieszkaniowe z sąsiednich budynków. Współdziałanie z miastem to nie tylko odnowienie nieruchomości, ale także możliwość zachowania historycznego charakteru miejsca i zamysłu architektów.
Budynek przy Grodeckiego nie był nigdy wcześniej kompleksowo remontowany. Biała i czerwona cegła pokryte były brudem i wymagały gruntownego oczyszczenia. Ekipa remontowa wymieniła spoiny, naprawiła płyty balkonowe i oczyściła ściany loggi z warstw tynków lub farb nałożonych przez mieszkańców niektórych lokali. Przywróciła także zielony kolor metalowych balustrad balkonowych, jeszcze widoczny na wielu nieprzemalowanych od lat 50. balkonach i drewnianych okiennicach.
Charakterystyczne osiedle w Warszawie
Reprezentujące skromną odmianę socrealizmu osiedle Bielany I powstało w latach 1952-1957 według projektu Kazimierza i Marii Piechotków. Ze względu na oszczędności, wznoszone z czerwonej cegły albo pustaków budynki często pozostawiano wówczas nieotynkowane. Aby uniknąć takiej sytuacji, architekci zaprojektowali elewacje murowane z cegły wapienno-piaskowej, a okna osadzili w prefabrykowanych ramach z betonu. Takie rozwiązanie stało się charakterystyczne dla całego kwartału bielańskiej zabudowy. Kolejnym elementem ożywiającym elewacje są dekoracyjne poziome pasy z kontrastującej czerwonej cegły ceramicznej.
(dg)