Pechowa ósemka Bemowa. Oto najbardziej niebezpieczne przejścia
13 lutego 2021
W których miejscach kierowcy powinni najbardziej uważać na przechodzących przez jezdnię pieszych? Oto lista przygotowana na zlecenie drogowców.
Kilkanaście nowych sygnalizacji świetlnych, oświetlenie ok. 400 przejść dla pieszych, montaż progów zwalniających i azyli dla pieszych - takie działania podejmują każdego roku warszawscy drogowcy, coraz odważniej dążący do spowolnienia kierowców i zapewnienia pieszym maksymalnego bezpieczeństwa. Co zmieni się na Bemowie? W udzieleniu odpowiedzi ma pomóc profesjonalny audyt, przeprowadzony w 2019 roku na 171 przejściach dla pieszych na terenie całej dzielnicy.
Niebezpieczne przejścia w Warszawie
- Do tematu audytu nieosygnalizowanych przejść dla pieszych podeszliśmy niezwykle profesjonalnie i szczegółowo - zapewnia Zarząd Dróg Miejskich. - Przepisy pozwalają na to, aby osoba posiadająca certyfikat audytora mogła sama przeprowadzić cały audyt. My jednak zdecydowaliśmy się na stworzenie trzy-, czteroosobowych zespołów złożonych z osób o różnych kompetencjach i doświadczeniach, aby na problemy spojrzeć z każdej możliwej perspektywy. W procesie audytowania profesorowie i doktorzy nie oceniali pracy zza biurek. Każdy z nich wyszedł w teren, aby wykonywać pomiary i obliczenia.
20 przejść w 13 lokalizacjach na Bemowie otrzymało fatalną ocenę 0/5 lub 1/5 oraz rekomendację pilnego podjęcia działań. W pięciu z nich problem został już rozwiązany lub drogowcy są w trakcie pracy: na Radiowej przy Andyjskiej i leśnej ścieżce obok ruin radiostacji zamontowano progi zwalniające, na skrzyżowaniach Człuchowskiej z Okoliczną i Połczyńskiej z Lustrzaną projektowane są światła a przejście na rogu Połczyńskiej i Sochaczewskiej zostanie niebawem objęte placem budowy metra. Co zmieni się w pozostałych miejscach? Jak zapowiadają drogowcy, po analizie rekomendacji zostaną podjęte decyzje odnośnie ewentualnych zmian poprawiających bezpieczeństwo w tych miejscach. Na razie nie wiadomo, czy skończy się na doświetleniu, czy też montażu progów zwalniających.
Najgorsze przejścia na Bemowie
Inaczej niż na Woli czy na Białołęce, na Bemowie specjaliści od bezpieczeństwa ruchu drogowego nie wytypowali żadnego ciągu ulic pełnego niebezpiecznych miejsc. Najniższe oceny otrzymały przejścia na skrzyżowaniach Kaliskiego z Archimedesa, Gierdziejewskiego z ulicą Mory, Powstańców Śląskich z Pirenejską i Sterniczą, Maczka z Niedzielskiego "Żywiciela", Wrocławskiej z Kaden-Bandrowskiego oraz obok sądu przy Kocjana i pętli autobusowej Nowe Bemowo.
(dg)