W skrócie
31 sierpnia 2007
Powrót tramwaju. Zmiany w komunikacji. Oddaj krew. Gdzie wyrzucić starą lodówkę? Ochipowane psy. Widziałeś? Dzwoń! Wygraj indeks.
Powrót tramwaju
Po mało chlubnej inauguracji niskopodłogowy tramwaj z firmy PESA Bydgoszcz wrócił na tory. Zgodnie z zapewnieniami producenta wszelkie usterki zostały usu-nięte bezpowrotnie. Tramwaj kursuje obecnie na linii 36. Zmiany można sprawdzić na www.ztm.waw.pl/pesa.php.
Zmiany w komunikacji
Zarząd Transportu Miejskiego zapowiedział niewielkie zmiany w komunikcji od września. Większa rewolucja jest odłożona do października.- 520 - po wielkich protestach pasażerów wraca na trasę z Chomiczówki przez Conrada, Wólczyńską, Reymonta, Broniewskiego, Krasińskiego, pl. Wilsona i dalej do Marysina Wawerskiego. Na skróconej trasie pozostaje jednak linia 103 (z pl. Wilsona przez Krasińskiego i Broniewskiego na cm. Północny).
- E-1 - z powodu coraz większych utrudnień wokół remontowanego Krakowskie-go Przedmieścia stanie się jedynie linią dowozową z Chomiczówki do metra w godzinach szczytu (przez Conrada, Wólczyńską, Żeromskiego i Słowackiego na pl. Wilsona).
Oddaj krew
W Szpitalu Bielańskim, w punkcie krwiodawstwa odbędzie się 14 września br. w godz. 8.00-13.00 zbiórka krwi pod hasłem "Poszkodowanym w wypadkach dro-gowych". Organizatorem akcji jest Klub Honorowych Dawców Krwi w Łomiankach. Do oddania krwi zaproszony jest każdy od 18 do 65 lat. Koniecznie trzeba zabrać dokument tożsamości. Dawca powinien w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. dwóch litrów płynów, być wyspanym, spożyć lekkie śniadanie, być trzeźwym. Nie można zgłaszać się do oddania krwi w trakcie choroby.W ciągu roku w Polsce konieczne jest dokonanie około miliona transfuzji. Na krew i osocze czekają tysiące chorych. Oddając krew spełniamy najpiękniejszy czyn - ratujemy ludzkie życie. Uwaga! Wśród uczestników akcji zostaną rozlosowa-ne cenne nagrody. Osoby bądź firmy, które chcą pomóc w organizacji lub sponso-rowaniu akcji proszone są o kontakt pod nr tel. 0600-012-718.
Gdzie wyrzucić starą lodówkę?
Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do śmietnika. Zawierają one bowiem szkodliwe, wręcz trujące substancje, które po wydostaniu się z uszkodzonej lodówki, pralki, komputera czy innego urządzenia przenikają do gleby. Powoduje to nie tylko zatruwanie środowiska naturalnego, lecz także zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Stare i zepsute sprzęty rzadko przydają się w przyszłości, dlatego nie powinno się ich przechowywać w piwnicy, czy na strychu. Można się ich pozbyć oddając bezpłatnie w sklepach, gdzie nabywamy nowe sprzęty AGD, radia, tele-wizory, sprzęt audio-video, sprzęt komputerowy, żelazka, telefony itp. lub prze-kazując do specjalnie utworzonych punktów zbierania elektrośmieci. Najbliższym punktem dla mieszkańców Bielan i Łomianek, gdzie można nieodpłatnie pozbyć się domowych gratów, jest czynny w każdą sobotę w godzinach od 10 do 16, kontener na parkingu cmentarza Północnego przy ul. Wójcickiego (wjazd od Pułkowej). Wielu mieszkańcom bliżej jednak będzie do bemowskiego kontenera, który jest stawiany także w soboty w tych samych godzinach na ul. Piastów Śląskich pomiędzy ul. Oławską i ul. Osmańczyka.Ochipowane psy
Stołeczny ratusz zdecydował, że do 2011 roku wszystkie warszawskie psy będą mieć wszczepione chipy! W każdej dzielnicy za darmo wszczepiać mikrochipy bę-dzie jedna lecznica weterynaryjna. Ratusz planuje co roku wszczepić chipy 20 tys. psów. Akcja rozpocznie się na przełomie września i października, a potrwa do 2011 roku.Mikrochip ma wielkość ziarenka ryżu. Wszczepiony pod skórę spełnia rolę psie-go dowodu osobistego. Dzięki niemu można szybko znaleźć właściciela zwierzęcia oraz ustalić, jakie pies przechodził choroby, kiedy i na co był szczepiony. Gotowa jest już baza danych, do której wprowadzone będą informacje o psach.
Widziałeś? Dzwoń!
Policja poszukuje sprawców wypadków, do których doszło w Warszawie 11 stycz-nia, 27 lipca, 13 sierpnia i 19 sierpnia br. Wszystkie osoby, które mogą pomóc w ustaleniu przyczyn i przebiegu opisanych zdarzeń, proszone są o kontakt ze sto-łeczną policją. Całodobowo telefon 022 603-77-55 lub 997 (112 z tel. komórko-wego).11 stycznia br. około godz. 13.40 w Warszawie na skrzyżowaniu ulicy Kłopo-towskiego z ulicą Sierakowskiego samochód osobowy na przejściu dla pieszych potrącił kobietę i uciekł. Kobieta w wyniku wypadku doznała poważnych obrażeń ciała.
27 lipca br. około godz. 7.50 w Warszawie na ulicy Żwirki i Wigury przy ul. As-tronautów kierujący samochodem osobowym wywrócił rowerzystę.
13 sierpnia br. około godz. 9.40 na ul. Miodowej przy posesji 8/10 kierujący czarnym samochodem terenowym zajechał drogę autobusowi komunikacji miej-skiej i uciekł. Autobus gwałtownie zahamował. Niektórzy z pasażerów zostali potur-bowani.
19 sierpnia br. około godz. 13.55 w Al. Jerozolimskich 148 zderzyły się moto-cyklista i samochód osobowy. Kierujący motocyklem przebywa w ciężkim stanie w szpitalu.
Również 19 sierpnia br. tuż przed godziną 23.00 na ulicy 29 Listopada kierujący samochodem osobowym potrącił mężczyznę. Pieszy został ranny.
Wygraj indeks
Stołeczny urząd organizuje konkurs "Mój jest ten kawałek Warszawy" dla wszys-tkich fotografujących, którzy chcą podzielić się uczuciem, jakim darzą stolicę. Kon-kurs trwa do 15 września br. Przyjmowane będą fotografie wykonane w poziomie, kolorowe i czarno-białe wydrukowane w formacie minimalnym 13×18 cm oraz bez-warunkowo w postaci elektronicznej na płycie CD, zapisane lub zeskanowane w jak największej rozdzielczości. Nie można zgłaszać fotografii tylko w formie cyfrowej lub tylko w formie papierowej. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić maksy-malnie trzy fotografie. Nagrodami są kursy w Akademii Fotografii, indeks Akademii Fotografii wraz z opłaconym cyklem nauczania na wydziale fotografii (w trybie dziennym) w roku akademickim 2007/08 oraz ekspozycja 10 zwycięskich zdjęć na minimum 180 billboardach rozmieszczonych w dużych miastach Polski, w ramach kampanii promującej Warszawę.Więcej informacji można otrzymać pod numerem telefonu 022 656-76-21. Regulamin dostępny na um.warszawa.pl/wydarzenia/konkursfoto2007.