Nowy park powstanie na Służewcu. Z projektu wypadła droga rowerowa
17 grudnia 2021
Zarząd Zieleni zawarł umowę z wykonawcą parku przy ulicy Suwak. Z projektu wypadła droga dla rowerów i hulajnóg, która byłaby bardzo wygodnym połączeniem dla mieszkańców.
Park Suwak będzie mieć powierzchnię dwóch hektarów (dla porównania: park Dreszera ma 2,7 ha). Powstanie on na niezagospodarowanym dotychczas obszarze o długości 867 m.
Podłużny park na Służewcu
- Za realizację inwestycji, której koszt wynosi niecałe 6 mln zł, jest odpowiedzialna firma Baobab Brandys - pisze urząd miasta.
Kryzys Legii i błysk Lecha powywracały kursy na mistrza
Od dawna utarło się stwierdzenie, że polska Ekstraklasa jest nieprzewidywalną ligą. Ale chyba nikt nie spodziewał się, że aktualny mistrz, czyli Legia będzie grała w lidze tak źle, że kursy na ich spadek będą niższe niż na obronę tytułu!
- Wykonawca stworzy park według formuły "zaprojektuj i wybuduj". Początek prac budowlanych zaplanowano na trzeci kwartał 2022 roku, a ich zakończenie na lato 2023 roku. Pierwszym etapem inwestycji będzie uporządkowanie terenu, m.in. usunięcie pozostałości po ogródkach działkowych.
Urzędnicy nazywają podłużne (liniowe) parki "linearnymi", niepoprawnie używając przymiotnika. Będą one tworzone na terenach, które pełniły funkcję komunikacyjną lub były do niej przeznaczone, a także wzdłuż kanałów. Park Suwak zostanie założony wzdłuż istniejącej linii kolejowej i na terenie dawnych bocznic, w pobliżu bloków mieszkalnych, biurowców i hotelu.
Więcej zieleni na Służewcu
Największą atrakcją nowego parku ma być... po prostu zieleń. Wzdłuż alej spacerowych z mineralnymi nawierzchniami zostanie zasadzonych 50 drzewek o obwodzie 16-18 cm, przy czym połowę będą stanowić drzewa owocowe: ozdobne odmiany jabłoni i czereśnia ptasia. Pozostałe przewidziane do nasadzeń gatunki to klon polny, klon tatarski, lipa drobnolistna, głóg dwuszyjkowy, głóg szkarłatny, jarząb szwedzki i jarząb pospolity.
Do założenia parku Suwak wytypowano gatunki roślin, które przyciągają uwagę wyglądem i zapachem, m.in. marzankę wonną, konwalię majową, bodziszka, barwinka i dzwonki szerokolistne. Oczy będą cieszyć także trawy ozdobne: śmiałek darniowy, trzcinnik leśny i proso rózgowate. Żywopłoty powstaną z dereni, forsycji, ligustrów, irg, hortensji, wiciokrzewów, jaśminowców, róż, lilaków i pęcherznic. Wyróżniającym się elementem zazielenienia będzie runo z bluszczu pospolitego, nad którym będzie można przejść pomostem.
Park przy torach
Teren będzie oczywiście oświetlony, a przy ścieżkach spacerowych zostanie zamontowanych 60 ławek, hamaki i leżaki. Będą też ogrody deszczowe, porośnięte roślinnością dostosowaną do warunków okresowego zalewania i odporną na suszę.
Z projektu parku Suwak wypadła droga dla rowerów i hulajnóg, która umożliwiałaby wygodne i bezpieczne przecięcie Służewca z dala od samochodów. O rezygnacji z budowy przesądziło stanowisko warszawskich radnych z komisji ochrony środowiska, którzy nie chcieli obok torowiska asfaltu. W zamian rowerzyści będą mogli korzystać z istniejącej ścieżki mineralnej, po opadach deszczu zmieniającej się w pas błota.
(dg)
.