REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Mokotów

inwestycje

 

Obłędne koszty Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Zapłacimy 682 mln zł

  15 grudnia 2021

Obłędne koszty Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Zapłacimy 682 mln zł
źródło: MOC Architekci / Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Żeby opowiedzieć historię podziemia antykomunistycznego, rząd chce urządzić ogromną placówkę muzealną w miejscu więzienia przy Rakowieckiej.

REKLAMA

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - pod taką nazwą będzie działać prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej muzeum na Mokotowie. Rząd chce, żeby Sejm przeznaczył na budowę aż 682 mln zł. Placówka ma powstać na terenie więzienia przy Rakowieckiej, gdzie na razie organizowane są wystawy czasowe.

REKLAMA

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie

Zadaniem muzeum będzie gromadzenie pamiątek związanych z historią żołnierzy wyklętych, powojennego podziemia antykomunistycznego oraz organizacji niepodległościowych działających w komunistycznej Polsce.

Warto przypomnieć, że na Cytadeli powstają już Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Zwłaszcza drugie z nich byłoby idealnym miejscem do prezentowania dziejów podziemia antykomunistycznego, ale rząd woli zbudować na Mokotowie całą placówkę poświęconą jednemu tematowi.

Projekt ustawy przewiduje przeznaczenie na budowę muzeum aż 682 mln zł (dla porównania: Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad ma kosztować 424 mln zł, a za Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku podatnicy zapłacili 250 mln zł). Wydatki mają być poniesione podczas kryzysu gospodarczego i wobec 20-miliardowej dziury w budżecie państwa. Poseł Sebastian Kaleta przekonywał w Sejmie, że budowa muzeum jest konieczna.

REKLAMA

Nowe muzeum w Warszawie

- W muzeum będą trzy wielkie segmenty wystawiennicze: żołnierze wyklęci, więźniowie polityczni i bezpieka, a także miejsce pamięci narodowej, jakim jest X Pawilon - zapowiadał dwa lata temu dyrektor Jacek Pawłowicz. - Będzie też centrum edukacyjne, miejsce spotkań dla kombatantów i rekonstruktorów, a także przestrzeń na wystawy czasowe.

Wystawa o żołnierzach wyklętych będzie zaczynać się od jeziora Narocz na Wileńszczyźnie i zbrodni sowieckich partyzantów na oddziale Armii Krajowej, a następnie poprowadzi zwiedzających przez działania AK, NSZ i innych organizacji. Jak zapowiada dyrekcja, przy Rakowieckiej poznamy wszystkie aspekty życia żołnierzy wyklętych: wywózki, konspirację, operację "Ostra Brama". Więźniowie polityczni będą przedstawieni przez procesy polityczne i wielobarwność środowisk opozycyjnych, struktur i metody działań. Na wystawie pokazane zostaną też metody stosowane przez komunistyczną bezpiekę.

Jak wynika z projektu ustawy, budowa muzeum potrwa do 2027 roku.

(dg)

.
 

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA