REKLAMA

Wola

różne »

 

Uliczka w Warszawie zyskała patrona. Biografia ciekawsza od "Gambitu królowej"

  22 września 2021

alt='Uliczka w Warszawie zyskała patrona. Biografia ciekawsza od "Gambitu królowej"'
źródło: UM Warszawa

Na Mirowie oficjalnie odsłonięto tabliczki z nazwiskiem kompozytora Mieczysława Wajnberga.

REKLAMA

Krótka uliczka między Chłodną a Krochmalną, łącząca Winosferę i salę kinową Czary z nowymi blokami Browarów Warszawskich, nosi imię Mieczysława Wajnberga formalnie od maja, ale uroczyste odsłonięcie tabliczek odbyło się dopiero 22 września.

Nowa ulica w Warszawie

- Symbolicznie przywracamy postać Mieczysława Wajnberga Warszawie i jego dawnym sąsiadom, bo ulica imienia Wajnberga znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rodzinnego domu muzyka przy Żelaznej 66 - powiedział Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy. - Choć opuścił Warszawę w wieku 20 lat, to Warszawa nigdy mu nie wyszła z głowy.

W wieku 12 lat Mieczysław Wajnberg został uczniem Józefa Turczyńskiego, znanego w ówczesnej Polsce pianisty, nauczyciela i wydawcy dzieł Fryderyka Chopina. Jako 17-latek napisał muzykę do komedii "Fredek uszczęśliwia świat". Rozwijającą się karierę Wajnberga przerwał wybuch II wojny światowej. W obawie przed niemieckim antysemityzmem młody muzyk uciekł na wschód.

Uchodźca z Warszawy szybko odnalazł się na Białorusi. Został studentem konserwatorium muzycznego w Mińsku, a już w 1940 roku zadebiutował jako pianista w Moskwie. Gdy wybuchła wojna Hitlera ze Stalinem, ponownie uciekł na wschód: tym razem aż do sowieckiego Uzbekistanu, gdzie znalazł pracę w operze.

Wstąp do księgarni

Wajnberg w ZSRR

W okresie II wojny światowej komponował dla Rosjan utwory o tematyce patriotycznej, ale zaraz po zakończeniu działań na froncie stalinowcy oskarżyli go o... bycie żydowskim nacjonalistą i wrogiem komunizmu. Dzięki wstawiennictwu słynnego kompozytora Dmitrija Szostakowicza Wajnberg spędził w areszcie tylko dwa miesiące, ale niektóre jego utwory zostały zakazane. Zarabiał wówczas pisząc muzykę cyrkową.

Wszystko zmieniło się po śmierci Stalina. Dorobek muzyczny Wajnberga rósł wówczas w imponującym tempie: 22 symfonie, 18 koncertów solowych, 17 kwartetów smyczkowych, sześć sonat fortepianowych, muzyka do filmów animowanych, ścieżka dźwiękowa do "Lecą żurawie" Michaiła Kałatozowa.

REKLAMA

Żydowski kompozytor z Warszawy

Po II wojnie światowej Wajnberg odwiedził rodzinne miasto prawdopodobnie tylko raz, gdy w 1966 roku przyjechał na festiwal Warszawska Jesień. Przez większość życia był związany z Rosją i używał imienia Moisiej, ale w latach dziewięćdziesiątych znów zaczął podpisywać się jako Mieczysław Wajnberg. Krótko przed śmiercią przeszedł z judaizmu na prawosławie. Zmarł w 1996 roku w wieku 77 lat, został pochowany na Cmentarzu Domodiedowskim w Moskwie.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Wera

23.09.2021 09:24

Farsa, tylu mamy zasłużonych Polaków, a tu gość którego nikt nie zna, prawie nie było go w Polsce, ale widać pochodzenie ma tu istotne znaczenie.

# WrednyKocur

24.09.2021 12:21

Czyli gdy jedni chwycili za broń, on spier*** do ruskich... Siedział sobie radośnie u kacapów w czasie powstania w gettcie, nie robił nic gdy mordowano Żydów-Polaków, a komuchom pisał pieśni patriotyczne... Zaiste godny to patron w oczach dzisiejszych neomarksistów.

# Arpa61

28.09.2021 13:22

Czas na jakiś placyk Wandy Wasilewskiej i uliczkę Zygmunta Berlinga.

REKLAMA

# Arpa61

28.09.2021 13:27

Tawariszczu Arturu Jóźwiku, dyrektoru Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy ja ciebie kulturnie napiszem: trza wasz komunistów ulubiony pomnik Pajac Kulturu Urzędu m.st.Warszawy znów oficjalnie nazwać imieniem Józefu Wissarionowiczu Stalinu. On taki bezimienny jest i Lempartu i Środu z domu Ciupak, a także samo Raulinu-Senyszynu, Płatku i Hartmanu PRZYKRO JEST i łza się zakręca w oczodołach. Nu i aktyw PZPR popłakuje bolesno.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni