REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać niepłodność i gdzie ją leczyć w Warszawie?

Jak rozpoznać niepłodność i gdzie ją leczyć w Warszawie?

Niepłodność dotyczy coraz większej liczby osób - szacuje się, że na całym świecie zmaga się nią co piąta para w wieku rozrodczym. Jednocześnie schorzenie to można leczyć - współcześnie dostępnych jest wiele skutecznych metod pozwalających spełnić marzenie o rodzicielstwie. Od czego zacząć i gdzie zgłosić się po pomoc?

Niepłodność nie równa się bezpłodności

Zgodnie z definicją WHO, o niepłodności mówimy w sytuacji, gdy po roku aktywnych starań (regularnym współżyciu bez antykoncepcji, 2-3 razy w tygodniu) nie pojawia się ciąża. Wtedy zalecane jest skontaktowanie się z lekarzem. Jeśli kobieta przekroczyła 35. rok życia lub wcześniej pojawiły się problemy z niepłodnością, warto to zrobić już po kilku miesiącach.

Jak już wspomnieliśmy, niepłodność można leczyć, w przeciwieństwie do bezpłodności, która jest trwałą niezdolnością do spłodzenia potomstwa. Pierwszym krokiem jest wizyta w klinice niepłodności. Taką placówką jest Gameta, która oferuje:

  • pełną diagnostykę (badanie płodności) mężczyzn i kobiet,
  • leczenie różnymi metodami (farmakologiczne, chirurgiczne, metodami rozrodu wspomaganego, takimi jak inseminacja i in vitro),
  • możliwość zabezpieczenia płodności na przyszłość (na przykład w związku z leczeniem przeciwnowotworowym),
  • leczenie metodą in vitro z pełną refundacją (w całości finansowane z rządowego programu wsparcia in vitro).

Więcej szczegółów, a także dane kontaktowe znajdziesz bezpośrednio na stronie warszawskiej kliniki Gameta: https://gameta.pl/kliniki/warszawa/.

Jak rozpoznać niepłodność?

Niepłodność może mieć wiele przyczyn, leżących zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Może mieć charakter przejściowy i być związana ze stylem życia (przemęczenie, używki, stres, nieprawidłowa dieta czy poziom aktywności fizycznej) lub być wynikiem różnych schorzeń i chorób.

W przypadku kobiet niepłodność często wynika z problemów hormonalnych, które negatywnie wpływają na cykl menstruacyjny i owulację. Mogą to być także wady anatomiczne narządów rodnych (np. niedrożność jajników) lub zmiany takie jak polipy czy mięśniaki. Z kolei choroby obniżające płodność to m.in. zespół policystycznych jajników i endometrioza.

U mężczyzn częstą przyczyną niepłodności są nieprawidłowe parametry nasienia (np. zbyt mała liczba plemników lub ich nieprawidłowa budowa). Mogą to być również zaburzenia hormonalne lub choroby jąder, np. żylaki powrózka nasiennego.

Współcześnie możliwa jest dokładną, szeroka diagnostyka, która pozwala poznać przyczynę problemów z uzyskaniem ciąży i wdrożyć skuteczne leczenie.

Jak leczy się niepłodność?

Leczenie niepłodności jest zawsze kwestią indywidualną. W przypadku każdej pary przebiega inaczej i zależy - między innymi - od przyczyny kłopotów z poczęciem dziecka. Najczęstsze metody leczenia niepłodności, to:

  • Leczenie farmakologiczne - przyjmowanie leków (np. wyrównujących stężenie hormonów czy leczących infekcje układu moczowo-płciowego).
  • Leczenie chirurgiczne - współcześnie stosuje się głównie małoinwazyjne zabiegi w ramach tzw. chirurgii jednego dnia. To na przykład laparoskopowe usuwanie zmian, takich jak polipy, torbiele lub mięśniaki macicy, czy mikrochirurgiczna operacja żylaków powrózka nasiennego.
  • Metody rozrodu wspomaganego - inseminacja (podanie nasienia do dróg rodnych kobiety przy pomocy specjalnego cewnika - parametry nasienia można wcześniej poprawić w laboratorium). Najskuteczniejszą metodą jest in vitro, czyli zapłodnienie komórki jajowej i plemnika w laboratorium, monitoring zarodka i wprowadzenie go do dróg rodnych kobiety.

Elementem leczenia może być także konieczność zmiany stylu życia i poprawa szeroko rozumianej kondycji zdrowotnej organizmu.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA