REKLAMA

Bemowo

Nazewnictwo miejskie

 

Ulica Żeńców wróciła oficjalnie

  12 kwietnia 2024

alt='Ulica Żeńców wróciła oficjalnie'
ZDM zawiesił nowe tabliczki, źródło: Jarosław Dąbrowski - Przewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo

Drogowcy zainstalowali nowe tabliczki z nazwą "ulica Żeńców" na Chrzanowie. - To powrót historycznej nazwy - mówi Jarosław Dąbrowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo.

REKLAMA

Nowe oznakowanie zostało ustawione na skrzyżowaniu z Szeligowską. Na budynkach z kolei pojawiły się tablice adresowe z numerami Żeńców 5 i Żeńców 7. Kolejne budynki są jeszcze wykańczane, ale też otrzymają adres od ulicy upamiętniającej żniwiarzy. Nowe nazwy na Bemowie. "Lazurowa, Chrzanów i Karolin" Nowe nazwy na Bemowie. "Lazurowa, Chrzanów i Karolin"
Jak będą nazywać się trzy nowe stacje metra na Bemowie? Wszystko wskazuje, że ich nazwy nie zaskoczą. Projekt uchwały rady miasta w tej sprawie poparli dzielnicowi radni.

Radni nie mieli uwag

Z inicjatywą przywrócenia nazwy "Żeńców" wystąpił w zeszłym roku Urząd Dzielnicy Bemowo. - Pierwotnie ta ulica znajdowała się na Górcach, ale nie ma tam miejsca, gdzie można było ją umieścić. Ponieważ Chrzanów intensywnie się rozbudowuje, powstają tu nowe ulice i place, wybór padł właśnie na ulicę łączącą Szeligowską i przyszłą Człuchowską - mówi Jakub Gręziak, wiceburmistrz Bemowa.

Ani radni dzielnicowi, ani miejscy, nie mieli do tego pomysłu uwag, dlatego już w grudniu nazwę przegłosowała Rada Warszawy. - Chcemy przywrócić jeszcze inne nazwy zlikwidowanych bemowskich ulic. To m.in. Brzeżek i Czakowa - mówi przewodniczący Jarosław Dąbrowski. W ostatnim czasie miejscy radni przegłosowali nazwę "Człuchowska" dla przedłużenia tej ulicy na Chrzanowie oraz "Włodzimierza Strzyżewskiego" dla alei w parku Górczewska.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Nazwa z historią

Dawna ulica Żeńców znajdowała się na Górcach. Tak opisywaliśmy ją blisko dekadę temu: "Ulica Żeńców była krótka. Łączyła Kazubów z Dywizjonu 303. Posiadała nawierzchnię asfaltową, kilka latarń i wybrukowany solidną, bazaltową kostką przejazd przez bocznicę kolejową prowadzącą do huty. Jej zabudowę stanowiły szklarnie, w których hodowano pomidory, jakieś warsztaty, ale pod numerem 9 znajdowała się jedyna w okolicy kamienica. Piętrowy dom z czerwonej cegły był naprawdę masywny. Jednak czy mieszkała tu jedna rodzina, czy kilka - ciężko powiedzieć. W każdym razie budynek pod koniec swojej egzystencji był opuszczony i zdewastowany. W środku zamieszkali bezdomni, którzy palili ogniska na pierwszym piętrze a do ognia dokładali stare meble. Niestety, nie udało się uratować kaflowych pieców. Szkoda tego domu".

Ostatecznie ulica Żeńców, sąsiednia Brzeżek, a także fragmenty Wieśniaczej i Siodlarskiej zostały zlikwidowane w 2008 roku podczas budowy trasy S8.

(pik)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025