Trwa przebudowa Śmiałej. Kiedy zakończenie prac?
3 listopada 2023
Trwa drugi etap przebudowy ulicy Śmiałej. Dość niespodziewanie na terenie przeprowadzanej inwestycji drogowcy natrafili na problemy. Mają one jednak nie wpłynąć na termin zakończenia prac. Czy ulica stanie się wizytówką Żoliborza Oficerskiego?
W grudniu minionego roku ukończono I etap przebudowy ulicy Śmiałej na odcinku od ul. Generała Zajączka do al. Wojska Polskiego.
Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych?
Co możesz zrobić, by zapobiegać chorobom gardła, chrypce i innym dolegliwościom, które utrudniają normalne funkcjonowanie?
W kwietniu przedstawiono projekt przebudowy kolejnego odcinka o długości około 390 m.
Po obu stronach ulicy wybudowane zostaną nowe chodniki, a ruch samochodowy spowalniać mają dwa zamontowane progi, zaś do granicy posesji wybudowane zostaną nowe zjazdy z kostki kamiennej. Kompleksową modernizację przechodzi także cała linia oświetlenia ulicznego na długości około 550 metrów. Ulice na całości rozświetlą latarnie typu "Pastorał Warszawski", które na czas prac zostały zdemontowane i po odrestaurowaniu - uzupełnione o trzy dodatkowe sztuki - pojawią się w nowych lokalizacjach.
Remont Śmiałej - co już zrobiono?
- Dokończenie przebudowy ulicy Śmiałej, to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji drogowych na Żoliborzu. Ulica od lat wymagała kompleksowego remontu i wygląda na to, że uda się to zrealizować jeszcze w tym roku. Wraz ze zmianami w wyglądzie i jakości użytkowania jezdni, będą zmiany w zagospodarowaniu zieleni. Pojawią się nowe nasadzenia, zielone żywopłoty, zadbamy też o właściwą pielęgnację rosnących tam drzew. Wizytówka Żoliborza Oficerskiego odzyska swój blask - mówił jeszcze w czerwcu burmistrz Paweł Michalec.
Pas drogowy od posesji oddzielać będzie nowa zieleń. W miejsce dotychczasowych metalowych wygrodzeń posadzone zostaną żywopłoty z irgi błyszczącej, cisów oraz ligustra pospolitego. Sadzone będą także takie krzewy jak: pigwowiec, róża, śnieguliczka oraz lilak. Łącznie posadzonych będzie blisko 3,5 tys. nowych roślin. Ściółkowanie korą młodych krzewów obejmie powierzchnię prawie 560 m2. Wszystkie rosnące przy ulicy drzewa zostaną zachowane i poddane pielęgnacji. Przebudowa drugiego odcinka ul. Śmiałej (od al. Wojska Polskiego do ul. Hauke-Bosaka) poprzedzona została rozmowami z mieszkańcami.
Jak się dowiadujemy, zakończone zostały prace związane z budową kanału deszczowego i wpustów ulicznych odwadniających drogę, wykonane zostały obustronne chodniki i zjazdy do nieruchomości, częściowo podbudowa drogi i pierwsza warstwa nakł adki asfaltowej na odcinku pomiędzy al. Wojska Polskiego i ul. Mierosławskiego, trwa też renowacja latarni ulicznych. Jednak podczas prac nie obyło się bez problemów.
Remont ulicy Śmiałej - problemy na budowie
Podczas przebudowy Śmiałej wykonawca natrafił na niezinwentaryzowane przyłącza kanalizacyjne na odcinku od ul. Mierosławskiego do ul. Hauke-Bosaka - mówi rzeczniczka żoliborskiego ratusza Donata Wancel. - Przyłącza te nie były wykazane w żadnej dokumentacji geodezyjnej, nie zostały więc uwzględnione w realizowanym projekcie budowlanym i kolidowały z zaprojektowanym i uzgodnionym z MPWiK kanałem deszczowym. Wykonawca musiał więc wstrzymać prace, a MPWiK przeprowadziło monitoring sieci kanalizacyjnej na tym odcinku. W efekcie okazało się, że na trasie projektowanego kanału deszczowego występuje 11 kolizji z niezinwentaryzowanymi przyłączami kanalizacyjnymi.
Drogowcy we wrześniu musieli przeprowadzić prace odkrywkowe. Oprócz utrudnień komunikacyjnych dla mieszkańców, nie wpłynęło to na zamianę harmonogramu i terminu zakończenia robót, zaplanowanego na grudzień.
- To nie jest pierwszy raz, kiedy realizując inwestycję na Żoliborzu, natrafiamy na niezinwentaryzowane przyłącza lub inny niż w posiadanych dokumentach ich przebieg. Nie wiadomo dlaczego nie zostały wykazane w dokumentach gestorów sieci. Trudno też powiedzieć, kiedy te przyłącza powstały. Czy było to w latach 50-tych czy jeszcze przed wojną - mówi radna Joanna Tucholska, przewodnicząca komisji infrastruktury i budżetu.
DB
.