Zmodernizowana Przasnyska nie jest idealna
19 grudnia 2024
Przebudowę ulicy Przasnyskiej wraz z poboczem wykonano całkiem niedawno. Jak się okazuje, niektórzy nie w pełni są zadowoleni z jej metamorfozy. Czy jest szansa na ewentualne poprawki?
Odbiór przebudowywanej od blisko roku ważnej arterii Żoliborza Południowego odbył się jeszcze w sierpniu. Metamorfoza objęła odcinek o długości około 600 metrów, od Krasińskiego do Duchnickiej. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 8,2 mln zł.
Nowe zasady parkowania na Zatrasiu. Poprawa raczej niemożliwa
Od wiosny zmienią się zasady parkowania na Zastrasiu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa rozda identyfikatory, które kierowcy będą musieli zostawiać w widocznym miejscu pod przednią szybą.
Metamorfoza Przasnyskiej
W ramach projektu powstało rondo na skrzyżowaniu z ulicą Rydygiera, a także zmodernizowano fragment ulicy Duchnickiej przy skrzyżowaniu z Przasnyską. Otoczenie zyskało nowe nasadzenia zieleni. M.in. na wysokości numeru 4 przy kasztanowcach usunięto płyty chodnikowe i poszerzono misy dla drzew. Od ulicy Duchnickiej do ronda przy Rydygiera poszerzono pas zieleni, sadząc m.in. miskanty olbrzymie, trzcinnik ostrokwiatowy, kostrzewę siną oraz róże okrywowe. Ogółem posadzono ponad 500 krzewów, roślin ozdobnych i 49 nowych kasztanowców. I jak się okazuje, dla niektórych to wciąż za... mało.
- Zwracam się z prośbą o rozważenie możliwości dosadzenia drzew na ul. Przasnyskiej - napisał w swojej niedawnej interpelacji żoliborski radny Łukasz Porębski.
Na Przasnyskiej za mało drzew?
- Odcinek zachodni ulicy, między rondem z Rydygiera a ul. Duchnicką, obsadzony jest trawami ozdobnymi oraz niskopiennymi krzewami. Mimo szczegółowego projektu przebudowy ul. Przasnyskiej po stronie Instytutu Mechaniki Precyzyjnej nie zaplanowano posadzenia drzew. W ramach realizacji umowy wykonawca wykonał nasadzenia zieleni niskiej i widać już dziś, że do pełnego zazielenienia ulicy brakuje drzew - zauważa radny Porębski, który dodaje:
- Oczywiście konieczne jest wzięcie pod uwagę bezpieczeństwa użytkowników ruchu i niepowodowanie przysłaniania przejść dla pieszych, a także uwzględnienie obecności gestorów sieci podziemnych. Uważam jednak, że urząd dzielnicy z pewnością może wyznaczyć dostępne lokalizacje, gdzie drzewa można w sposób bezpieczny posadzić. Do takich nasadzeń, można posłużyć się np. metodami ekranowania korzeni drzew, tak aby nie zagrażały instalacjom podziemnym.
Przasnyska na gwarancji
- Po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego udzielonego przez firmę realizującą przebudowę fragmentu ulicy Przasnyskiej, sprawdzimy możliwości techniczne i finansowe związane z dodatkowym nasadzeniem drzew - poinformował radnego wiceburmistrz Tomasz Mielcarz. Gwarancja udzielona na zieleń obowiązuje do 9 sierpnia 2025 roku.
Brakuje zebr przy Przasnyskiej
Swoje uwagi do przeprowadzonego remontu zgłosiła też radna Izabela Rychter. - Na ulicy Przasnyskiej, na rondzie oraz na odcinku Duchnicka-Krasińskiego znajdują się przejścia dla pieszych, które urywają się przed ścieżkami rowerowymi znajdującymi się na chodniku. Powoduje to bardzo niebezpieczne sytuacje. Pieszy idąc pasami nagle wchodzi prosto pod rozpędzony rower. Rowerzysta nawet nie jest ostrzeżony, że powinien zwolnić, gdyż brak oznakowania poziomego - napisała radna Rychter.
Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym m. st. Warszawy potwierdziło zasadność wyznaczenia przejść dla pieszych przy ul. Duchnickiej oraz przez drogi rowerowe przy skrzyżowaniu ulic Przasnyska-Rydygiera.
- Projekt zmiany organizacji ruchu (przejście dla pieszych na skrzyżowaniu ul. Przasnyskiej z ul. Duchnicką oraz na skrzyżowaniach drogi dla rowerów z chodnikami na rondzie ul. Przasnyska i Rydygiera) został już przygotowany i wkrótce zostanie przekazany do zatwierdzenia przez Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym. Po akceptacji, nowa organizacja zostanie niezwłocznie wdrożona - zapewnia rzeczniczka żoliborskiego ratusza Donata Wancel.
DB
.