Czy "Miło Cię widzieć" znów rozbłyśnie na moście?
18 grudnia 2024
Przez kilka lat był turystyczną atrakcją i wizytówką Warszawy. Zamontowany w 2014 roku na południowej stronie mostu Gdańskiego - nie świeci od dawna.
- Neon posiada bardzo pozytywny komunikat, który można odbierać w sposób osobisty. Miasto Warszawa, będące w domyśle autorem tego prostego przekazu, zyskuje dzięki niemu opinię troskliwego gospodarza - przekonywał w 2014 roku Mariusz Lewczyk, twórca neonu "Miło Cię widzieć" umieszczonego na moście Gdańskim.
"Miło Cię widzieć" widoczne jedynie za dnia
W ostatnim czasie jeden z żoliborskich radnych zapytał, dlaczego neon od dawna nie działa oraz poprosił o jego ponowne uruchomienie.
"Stacja widmo". Czy jeszcze kiedyś zatankujemy tu paliwo?
Co dalej z opuszczoną stacją paliw BP na Żoliborzu, tuż przy ruchliwej trasie S8? Jest "bezpańska", jak gdyby znajdowała się gdzieś na wyludniającej się prowincji, a nie na wartej miliony działce w Warszawie, w miejscu o największym natężeniu ruchu samochodowego w Polsce.
- Neon "Miło Cię widzieć" stał się istotnym elementem współczesnej Warszawy, będąc jednym z rozpoznawalnych symboli stolicy. Zyskał uznanie mieszkańców, stając się ważnym punktem na mapie miasta. Most Gdański, na którym go zainstalowano, nie jest przypadkowym miejscem. To popularna okolica, odwiedzana przez mieszkańców Warszawy - mówi radny Konrad Smoczny i przypomina, że neon autorstwa Mariusza Lewczyka zwyciężył w konkursie organizowanym przez RWE (obecnie E.ON Polska S.A. - przyp. red.) oraz Muzeum Neonów, co podkreśla jego wartość i znaczenie dla miejskiego krajobrazu.
- Apeluję do odpowiednich służb i firm zaangażowanych w utrzymanie tego neonu, w tym E.ON oraz władz miasta, o pilne przywrócenie jego działania. Neon miał być i wciąż może być wizytówką Warszawy, przyczyniając się do budowania pozytywnego wizerunku miasta - przekonuje radny Smoczny.
Warszawski ZDM umywa ręce
- W ramach zawartego w 2013 roku porozumienia, południowa część mostu Gdańskiego została nieodpłatnie udostępniona w celu zamontowania na niej wspomnianej iluminacji. Zarząd Dróg Miejskich nie jest właścicielem tej instalacji i nie ma kompetencji do przeprowadzania jej napraw i konserwacji. Obecnie instytucją odpowiedzialną za konserwację neonu jest spółka Innogy lub jej prawni następcy - odpowiedział radnemu dyrektor ZDM Łukasz Puchalski.
Nie spotkało się to z zadowoleniem samorządowca. - Neon wciąż niszczeje, zamiast pełnić swoją funkcję jako symbol miasta - komentuje Smoczny.
Jest nadzieja, E.ON analizuje sprawę
- E.ON Polska sponsorował wykonanie neonu i od początku także bieżącą eksploatację. Neon przez lata był ważnym elementem przestrzeni miejskiej, a my cieszyliśmy się, mogąc wspierać jego funkcjonowanie. Obecnie nasz dział prawny analizuje kwestie własności oraz zobowiązań dotyczących naprawy i dalszego utrzymania neonu. Wyjaśnienie tych kwestii pozwoli na podjęcie kolejnych decyzji związanych z jego przyszłością - odpowiedział naszej redakcji zespół biura prasowego E.ON Polska.
DB
.