Trzy przedszkola w pół roku? Nowość na Bielanach
13 marca 2018
Trzy zupełnie nowe przedszkola na blisko 600 dzieci, siedem dodatkowych oddziałów przedszkolnych, ponad 200 nowych miejsc dla najmłodszych - łącznie za kwotę 31 mln złotych. W tym roku Bielany wypełnią się modułami.
Budownictwo w technologii modułowej to nic innego jak budowa i dostawianie pomieszczeń kontenerowych. Właśnie w tej technologii mają powstać jeszcze w tym roku trzy nowe przedszkola zlokalizowane w miejscu już istniejących, ale nadających się jedynie do rozbiórki - przy Conrada, Dąbrowskiej i Przy Agorze.
Moduły sprawdzają się w innych dzielnicach
Jak informują władze Bielan, zastosowana zostanie nowoczesna technologia modułowa, która pozwoli skrócić czas budowy nowych placówek. Nie jest to rozwiązanie nowe. Z powodzeniem stosują je inne dzielnice. - Moduły są super - powstają szybko, cicho, są ergonomiczne. W Wawrze już działają w trzech miejscach - komentuje krótko burmistrz Wawra Łukasz Jeziorski i dodaje, że budowa każdego z obiektów trwała nie dłużej niż pięć miesięcy. Jak tłumaczą urzędnicy z Bielan - każde przedszkole będzie tworzone w fabryce, a gotowe elementy zostaną zamontowane na miejscu. W ten sposób maksymalnie ograniczone zostaną wszelkie niedogodności związane z realizacją inwestycji. Nowe przedszkola mają służyć długimi latami.
Idzie nowe, które zastąpi stare
- Moduły zastąpią istniejące w tych lokalizacjach przedszkola tzw. ciechanowskie, wybudowane w latach 70. Zdecydowaliśmy się na zastosowanie technologii modułowej, aby maksymalnie skrócić czas realizacji inwestycji. Wszystko z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszej dzielnicy. W nowych przedszkolach będą nie tylko lepsze warunki, ale przybędzie 200 dodatkowych miejsc dla najmłodszych. Łącznie będzie się w nich uczyć i bawić prawie 600 dzieci. Ponadto zmodernizujemy place zabaw przy tych placówkach - zapowiada burmistrz Bielan Tomasz Mencina. Koszt trzech przedszkoli został oszacowany na ok. 31 mln złotych.
Mają być trwałe
- Po reformy oświaty brakuje nam miejsc w przedszkolach. Zdecydowaliśmy się zatem na szybkie i trwałe rozwiązanie w technologii modułowej, to nam daje szansę przeprowadzenia tych inwestycji jeszcze w tym roku. Tradycyjnych placówek nie zbudowalibyśmy tak szybko. W Szwecji chodziłem do takiej szkoły modułowej i nie ma żadnej różnicy pomiędzy takimi budynkami. Wymyślili to Skandynawowie a technologia sprawdziła się w krajach europejskich o surowszym klimacie niż nasz. Moduły powinny nam służyć długie lata, a dodatkowo teraz te rozwiązania są bardziej energooszczędne, dużo łatwiej rozbudowywać je dodając kolejne moduły - zachwala wiceburmistrz Grzegorz Pietruczuk.
(DB)