Toaleta na bazarku w Falenicy nie dla mieszkańców. Kompromitacja władz dzielnicy
2 października 2022
Wydawać by się mogło, że problem toalet w wybudowanym w XXI wieku obiekcie handlowym nie powinien mieć w ogóle miejsca. Nic bardziej mylnego. Na zmodernizowanym za grube miliony targowisku w Falenicy mieszkańcy, wbrew zapisom koncepcji jego przebudowy, nie mają gdzie załatwić swoich potrzeb poza godzinami pracy bazarku.
O termin otwarcia trzech toalet dla mieszkańców na terenie modernizowanego bazarku zapytał radny Piotr Grzegorczyk. Przypomniał, że zgodnie z koncepcją przebudowy targowiska z 2016 r. pawilony zlokalizowane przy skrzyżowaniu ul.
W przyszłym roku nie będzie nowych inwestycji nad Morskim Okiem
Odwiedzany przez wielu warszawiaków staw Morskie Oko w Aleksandrowie miał szanse na kolejne inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego. Stracił je, gdy urzędnicy przyjrzeli się dokumentom.
Walcowniczej i Filmowej, w tym dwa przeznaczone na toalety, stanowią element przestrzeni publicznej, otwartej i dostępnej dla mieszkańców po godzinach pracy targowiska, połączonej z terenami zielonymi po drugiej stronie ul. Walcowniczej.
ZGN: "Koncepcja, to nie dokumentacja budowlana"
- Targowisko w Falenicy zostało wybudowane na podstawie pozwolenia na budowę. Koncepcja była podstawą dla wykonawcy dokumentacji budowlanej, więc nie można jej traktować jako dokument wiążący w kwestii dostępności toalet - twierdzi Piotr Stefański z Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, który jest zarządcą targowiska. Na targowisku w Falenicy zostały wybudowane trzy podwójne toalety dla kobiet i mężczyzn oraz jedna dla osób niepełnosprawnych. Jedna mieści się obok pawilonu obsługi targowiska przy ul. Trocinowej, pozostałe dwie, plus jedna dla osób niepełnosprawnych, przy skrzyżowaniu Walcowniczej i Filmowej.
- Toaleta z dwoma pomieszczeniami dla kobiet i mężczyzn, przy ul. Trocinowej, jest dostępna w godzinach pracy targowiska. W toaletach przy skrzyżowaniu ul. Walcowniczej i Filmowej zostanie zainstalowany system kontroli dostępu na karty zbliżeniowe, przy toalecie dla inwalidów dodatkowo zainstalowany zostanie wideofon - wyjaśnia urzędnik.
Toalety tylko dla dzierżawców i najemców
- Jedna z toalet przy skrzyżowaniu ul. Walcowniczej i Filmowej zostanie udostępniona dzierżawcom i najemcom targowiska, których pracownicy posiadają ważne książeczki sanepidowskie, czyli pracownikom mającym kontakt z żywnością. Natomiast druga zostanie udostępniona pozostałym pracownikom targowiska - informuje Piotr Stefański i dodaje, że toaleta dla inwalidów będzie wyposażona w elektrozworę uniemożliwiającą wejście. Osoba niepełnosprawna będzie mogła skorzystać z wideofonu, a obsługa targowiska będzie miała możliwość zdalnego otwarcia toalety.
Co z ogólnodostępną toaletą poza godzinami pracy bazarku?
O nich pomyślał także inny radny. - Proszę o utworzenie przy targowisku w Falenicy, od strony skrzyżowania Walcowniczej i Filmowej, ogólnodostępnej toalety, otwartej także poza godzinami pracy targowiska - napisał radny Michał Mroziński. Stwierdził, że jedną z toalet można by przekształcić na ogólnodostępną, tym bardziej że sanitariaty położone są w popularnym i uczęszczanym przez mieszkańców miejscu, blisko terenu zielonego - parku i placu zabaw, gdzie przebywają rodzice z małymi dziećmi.
- Uzasadnieniem utworzenia przy targowisku toalety ogólnodostępnej poza godzinami pracy targowiska jest także fakt promocji targowiska jako miejsca aktywności lokalnej, np. Falenickiej Giełdy Staroci. Nowoczesne targowisko było jednym z elementów uporządkowania urbanistycznego centrum Falenicy. Łatwy dostęp do toalet, czynnych poza godzinami pracy targowiska i obsługujących także plac zabaw, postulowany był również w ramach konsultacji "Falenica nasze centrum" w styczniu 2016 roku - przypomina władzom dzielnicy i urzędnikom z ZGN radny Mroziński.
Piotr Stefański odpisuje krótko, że ZGN ma to w nosie: - Zakład Gospodarowania Nieruchomościami nie przewiduje utworzenia na terenie Targowiska Falenica ogólnodostępnej toalety otwartej poza godzinami pracy targowiska.
(db)
.