Sto lat "Lelewela". Wyróżnienia dla dyrekcji i nauczycieli
27 sierpnia 2020
XLI LO na Bielanach świętuje 100-lecie. Z tej okazji szkoła, dyrekcja i nauczyciele otrzymali odznaki "Zasłużeni dla Warszawy".
Początki liceum (dawniej gimnazjum) imienia Joachima Lelewela sięgają roku 1920. Pierwotnie szkoła mieściła się przy Złotej 53, w kamienicy stojącej w miejscu, gdzie dziś znajdują się Złote Tarasy. Budynek został zniszczony podczas powstania warszawskiego.
Strażacy mają dość. Chcą opuścić Młociny
Remiza przy Zgrupowania AK Kampinos już dawno przestała spełniać jakiekolwiek standardy. Straż pożarna szuka dla jednostki nowego miejsca.
W latach 60., dzięki staraniom absolwentów z okresu przedwojennego, tradycje "Lelewela" przejęły liceum i istniejąca krótko podstawówka przy Siemiradzkiego na Żoliborzu. Do dzisiejszego budynku przy Kiwerskiej szkoła przeniosła się w roku 1984.
- Serdecznie gratuluję lelewelowskiego ducha i wysokiego poziomu nauczania - powiedziała podczas uroczystych obchodów 100-lecia wiceprezydent Renata Kaznowska. - Państwa wychowankowie zapisali piękne karty w historii naszego miasta i kraju. Liceum co roku zajmuje wysokie lokaty w rankingu Perspektyw i dumnie nosi tytuł Szkoły Sukcesu.
- Sto lat szkoły to wychowanie kilku pokoleń warszawiaków - dodała miejska radna Agnieszka Borowska. - Z tych samych źródeł, co pradziadkowie, czerpią obecni uczniowie. To czasy II wojny światowej, odbudowy stolicy, walki z socjalizmem, rewolucje obyczajowe i naukowe, pierwsze i obecne wybory. Warszawskie liceum im. Lelewela to więcej niż edukacja. To kształtowanie społeczeństwa, biegu historii, rozwoju miasta, kultury.
Wśród najbardziej znanych absolwentów "Lelewela", których postanowił wymienić w oficjalnym komunikacie warszawski ratusz, znaleźli się dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Jerzy Duszyński, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Michał Listkiewicz, dziennikarze Wiktor i Tomasz Raczek oraz neurochirurg i muzyk Jakub Sienkiewicz.
Warto dodać, że w latach 60. do liceum uczęszczali - ale nie ukończyli go - bracia Lech i Jarosław Kaczyńscy.
(dg)
.









































