REKLAMA

Legionowo

środowisko »

 

Spacer po "wysypisku"

  11 lutego 2005

Takich miejsc jest zaledwie kilka w Polsce, a jedno z nich jest w Jaskółowie w gminie Wieliszew. Oczko wodne, zagajnik brzozowy, wrzosy. Gdzie? Na wysypisku śmieci.

REKLAMA

Wizja zlokalizowania w pobliżu tzw. wysypiska śmieci każdorazowo elektryzuje opinię publiczną. I nie ma co się dziwić. Przez dziesięciolecia "władza ludowa" przyzwyczaiła nas, że śmieci składowano w wielkich hałdach, gdzie gospodarzyły szczury, insekty i ptactwo. Smród rozchodził się po okolicznych wioskach, wody gruntowe pełne były toksyn, środowisko naturalne było niszczone, a ludzie w okolicy chorowali.

Dziś na szczęście gospodarka odpadami, to coraz częściej nowoczesne zakłady utylizacji, gdzie zachowuje się wszelkie możliwe zasady ekologii. Szybko też rośnie odsetek ludzi rozumiejących, że jakość troski o środowisko naturalne jest wyznacznikiem poziomu cywilizacji. Modelowy przykład tego procesu znajduje się blisko Zalewu Zegrzyńskiego, gdzie udało się udowodnić, że da się pogodzić gospodarkę odpadami, ich sortowanie, recykling i składowanie z ochroną środowiska. W 2004 roku na składowisku odpadów komunalnych w Jaskółowie (gmina Wieliszew) powstała ścieżka edukacyjna. Całość zajmuje powierzchnię 1,3 ha, sąsiadującą z niecką składowiska. Trasa ścieżki edukacyjnej zaczyna się przy głównym wjeździe na teren zakładu. Tam w pobliżu sortowni stoją dwie tablice informacyjne, pokazujące w jaki sposób składowane, sortowane i utylizowane są odpady. Dalej trasa prowadzi obok kompostowni. I tam tablica pokazuje jakie procesy zachodzą w kompostowni. Następny punkt programu to sanitariaty z małą oczyszczalnią biologiczną, w której zastosowano filtr gruntowo-roślinny. Plansza pokazuje jak działa sanitariat, w którym wykorzystuje się trzcinowy system oczyszczania. Potem jest brzozowy zagajnik i teren z nowymi nasadzeniami. Tu znajdziemy informację o roli lasu w procesie przywracania natury na terenach rekultywowanych. Następnie przejdziemy nad pobliskie oczko wodne, gdzie zaaranżowano roślinność wodną i brzegową. Tu się nie marnuje skarbów natury. Staw o uszczelnionym dnie wypełni woda deszczowa. Na tablicy pokazana jest fauna i flora wód oraz procesy zachodzące w wodzie. Obok stoi wiata, altany, palenisko i ruszty. Idealne warunki do przeprowadzenia lekcji ekologii i wypoczynku. Na końcu ścieżki znajduje się teren "ubogich" muraw, pojedynczych krzewów i drzew, ale za to z udziałem wrzosowisk.

Kto chce dowiedzieć się, jak może wyglądać zakład utylizacji odpadów, nie musi już jechać do jednego ze "starych" państw Unii Europejskiej. Można się spodziewać, że teraz to do Jaskółowa będą przyjeżdżać wycieczki, by przejść 1100-metrową ścieżką edukacyjną i zobaczyć jak ekologicznie organizować gospodarkę odpadami.

aski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe