Slow jogging po Choszczówce. Za darmo, dla zdrowia
21 lutego 2018
Nie lubisz biegać? Masz nadwagę? Nie masz kondycji? To spełniasz podstawowe kryteria udziału w coniedzielnych zajęciach joggingowych na Choszczówce.
Stowarzyszenie Slow Jogging zaprasza w każdą niedzielę o godz. 10 na nieodpłatne zajęcia slow jogging. Uczestnicy zajęć spotykają się przy ul. Chlubnej 1a w Dzikim Zakątku. Biegamy dla zdrowia. Biegamy dla zabawy. Poznajemy nowych znajomych. Bardzo miło spędzamy czas. Zapraszamy do nas - zachęcają organizatorzy.
Czym jest slow jogging?
Ojcem nowoczesnego slow joggingu jest Hiroaki Tanaka - profesor Uniwersytetu w Fukuoce. Profesor Tanaka od 20 lat zajmuje się naukowo badaniami nad współzależnościami pomiędzy aktywnością fizyczną a efektami prozdrowotnymi. Oczywiście profesor Tanaka nie "odkrył" truchtania, gdyż jest to czynność dla ludzi naturalna, natomiast zgromadził dowody naukowe, że ta forma aktywności daje korzyści prozdrowotne nie mniejsze niż aktywności fizyczne związane z większym wysiłkiem przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka urazów i kontuzji praktycznie do zera, oraz - opracował metodykę prowadzenia zajęć slow jogging, dzięki której każdy, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, może z nich korzystać.
Dla zdrowia
- Biegamy dla zdrowia. Biegamy dla zabawy. Poznajemy nowych znajomych. Bardzo miło spędzamy czas. Zapraszamy do nas - zachęcają organizatorzy, którzy w każdą niedziele spotykają się, żeby nieco rozruszać mięśnie. Najbliższy termin spotkania już 18 lutego, kolejne prozdrowotne spotkania w każdą niedzielę i tak od pół roku. - Z punktu widzenia uczestnika, czyli osoby która przychodzi na nasze zajęcia, jest to przyjemne, miłe spotkanie towarzyskie przy okazji połączone z łagodną aktywnością fizyczną. Jest to na tyle fajne, żeby zachęcić do przyjścia na kolejne zajęcia, czyli pojawia się element systematyczności, a wtedy poprawia nam się wydolność, zdrowie i samopoczucie, bo widzimy, że coś, co było kompletnie nie dla nas, czyli wysiłek fizyczny - nagle staje się przyjemne - zapewnia Waldemar Kamiński, członek stowarzyszenia Slow Jogging. Jak dodaje, w spotkaniach zazwyczaj uczestniczy około 15-20 osób w różnym wieku i o różnym przygotowaniu fizycznym.
- Staram się uaktywniać fizycznie także osoby, które zupełnie są do tego nieprzygotowane. Nikogo nie eliminujemy. Każdy może przyjść - mówi Waldemar Kamiński. - Zazwyczaj pokonujemy 5 km na terenie Choszczówki. Dla osób "zasiedziałych" ten dystans może wydawać się duży, ale tylko na początku. Wysiłek pojawia się przy okazji i na koniec treningu takie osoby są zdziwione, że dały radę i są podbudowane psychicznie - dodaje.
(DB)