REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

budżet obywatelski

 

Słomiany miś Barei wróci na Jelonki?

  23 lutego 2023

Słomiany miś Barei wróci na Jelonki?
źródło: bo.um.warszawa.pl

Słomiany miś znany z filmu Stanisława Barei do dziś budzi duży sentyment na warszawskich Jelonkach. Niegdyś stał pośrodku Glinianek Sznajdra. Po latach mógłby tam stanąć ponownie.

REKLAMA

Karol Czerwiec zaproponował do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego Bemowa projekt zakładający stworzenie za 15 tys. zł repliki misia z filmu Stanisława Barei, a następnie ustawienie jej w reprezentacyjnym miejscu na terenie dzielnicy. Zaproponowana lokalizacja to Glinianki Sznajdra. Jak wrocławskie krasnale. Na Bemowie stanęły urocze misie Urocze misie stanęły na ulicach Bemowa
Latacz, Ringo, Bemik, Ratowniś, Radarek i Watek - wzorem krasnali z Wrocławia - zamieszkali w północnej części dzielnicy Bemowo. Mieszkańcy mogą już robić sobie z nimi zdjęcia.

Miś jako symbol Bemowa

- Projekt ma przede wszystkim walor edukacyjny i tożsamościowy. Replika misia to kultowy element polskiej kinematografii. Dla starszych będzie to okazja, aby nacieszyć oko uwielbianym eksponatem, np. w trakcie spaceru, a dla młodszych byłaby to okazja do zgłębiania polskiego kina i kultury, w tym w sposób szczególny dorobku Stanisława Barei, który świetnie ukazywał realia stolicy kilkadziesiąt lat temu - przekonuje Karol Czerwiec. - Z pewnością "miś jak z filmu" będzie na nowo kluczową wizytówką naszej dzielnicy, a w połączeniu z innymi ciekawymi projektami, jak np. Bemisie, stworzy spójną i bogatą ofertę promocyjną dzielnicy Bemowo.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Gdzie stał miś Barei?

Bemowo ma mniej okazałą filmografię, niż np. Śródmieście czy Praga, ale wciąż całkiem ciekawą i nietypową. Najsłynniejsza filmowa historia dzielnicy związana jest oczywiście z "Misiem" Stanisława Barei. Finałowa scena najbardziej kultowej komedii w dziejach polskiego kina została nakręcona na Gliniankach Sznajdra. Właściwie tam rozgrywa się ostatni akt "Misia", czyli sielankowy zamiejski piknik, podczas którego Stefan Śródka wyjaśnia, dlaczego córka Marka Siudyma nie może nazywać się Tradycja, a Ewa Bem śpiewa kolędę. Tytułowy słomiany miś wpada na końcu do wody.

W 2011 roku, z okazji 30. rocznicy premiery, właśnie na Gliniankach Sznajdra stanęła replika słomianego misia. Przetrwała niecały rok. Mimo zapewnień o bezpieczeństwie filmowego rekwizytu, w nocy z 10 na 11 lipca 2012 roku ktoś podpalił kukłę. To, w jaki sposób wandale dostali się na środek glinianek, pozostaje tajemnicą i zapewne nigdy nie zostanie wyjaśnione. Później spłonęła również kolejna replika, ustawiona przy Górczewskiej.

Chcą powrotu Misia

Mieszkańcy Warszawy kochają takie projekty do budżetu obywatelskiego. Jeśli urzędnicy nie dopatrzą się przeciwwskazań dla tego pomysłu, w czerwcowym głosowaniu mieszkańców ma on sporą szansę odnieść sukces. Oznaczać to będzie, że słomiany miś po latach powróci na Glinianki Sznajdra.

(db)

.
 

Komentarze (5)

# Mors

23.02.2023 07:56

Jak dla mnie ( 60 l. ) ten miś jest symbolem sobiepaństwa i korupcji władzy , która kombinuje jak tu się wzbogacić za państwowe pieniądze nie zważając na żadne wartości - patrz ostatnia scena ochlapania błotem tradycji.
Przy gliniankach Sznajdra potrzebny jest ekran akustyczny i legalne całoroczne kapielisko

# Mieszkańcy

23.02.2023 12:54

Nie chcemy tej szkaradnej kukły

# Karolina Czerstwa

23.02.2023 13:05

Jak pan Karol Czerwiec jest taki hojny w rozdawaniu czyichś pieniędzy, to niech sam sfinansuje wykonanie misia. 15 tysięcy złotych to nie jest dużo. My tam misia aż tak bardzo nie potrzebujemy.

REKLAMA

# ha ha ha

23.02.2023 14:49

Aż się chce zapytać: czy Wy wiecie, po co jest ten miś?

# Murem za lasem

28.02.2023 15:57

Karol Czerwic zgłosił również propozycje utworzenia ogerodzonego terenu, dla psów lesie bemowskim.
Przez takie durne pomysły kasa z budżetu partycypacyjnego zostanie roztrwoniona i przy okazji zniszczą kawałek lasu.
A co do misia to i tak pewnie znowu spłonie....więc za rok możemy kolejny raz byc zaszczyceni podobnym pomysłem.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA