REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

Wspomnienie

 

Pożegnaliśmy radną Wiesławę Schubert-Figarską. "Była dobrym duchem Bemowa"

  22 lutego 2023

Pożegnaliśmy radną Wiesławę Schubert-Figarską. "Była dobrym duchem Bemowa"
TuStolica.pl

We wtorek pożegnaliśmy świętej pamięci Wiesławę Schubert-Figarską. Pani Wiesia - bo tak mówiliśmy o niej wszyscy - była dobrym duchem naszej dzielnicy. Już teraz bardzo nam jej brakuje.

REKLAMA

Bardzo trudno jest się rozstać z kimś, kogo się lubiło, szanowało, czy po prostu kochało. Trudno się rozstać z kimś, kto wyjeżdża na tydzień, miesiąc, rok.. Wiesława Schubert-Figarska nie żyje. Była radną dwie kadencje Wiesława Schubert-Figarska nie żyje. Była radną dwie kadencje
Smutna wiadomość z bemowskiego samorządu. Zmarła Wiesława Schubert-Figarska, była radna dzielnicy, która zaledwie kilkanaście dni temu z powodów zdrowotnych zrezygnowała z mandatu.
. Jeszcze trudniej rozstać się z kimś, kogo już nigdy się nie zobaczy. Właśnie takie odczucia mam od kilku dni, odkąd gruchnęła wieść o śmierci Wiesławy Schubert-Figarskiej. Wszyscy wiedzieliśmy, że choruje, że jest coraz słabsza, ale wierzyliśmy, że pani Wiesia wyzdrowieje i do nas wróci. Niestety, tak się nie stało.

Wiesława Schubert-Figarska nie żyje

Panią Wiesię poznałem wiele lat temu, gdy byłem burmistrzem Bemowa, a ona prezesem Uniwersytetu Trzeciego Wieku Woli i Bemowa. Spotkałem się z nią w naszym ratuszu przy Powstańców Śląskich 70. Pani Wiesława poruszała wiele ważnych kwestii dotyczących seniorów, ale rozmowa szybko przeskoczyła na nasze lokalne, bemowskie tematy. Byłem tą wizytą oczarowany. Pani Schubert-Figarska reprezentowała swoją wiedzą, kulturą osobistą, ale także opanowaniem i mądrością świat, jaki już nie istnieje. Nie będzie to frazes, kiedy napiszę, że była damą rodem z salonu dyskusyjnego w międzywojennej Warszawie. Jej wychowankowie ze szkoły samochodowej na Stawkach mieli wielkie szczęście, że to właśnie takiemu wychowawcy przypadło kształtować ich postawy.

Kiedy zaproponowałem, by wystartowała w wyborach samorządowych, zgodziła się, ale na swoich zasadach. Podkreśliła, że będzie zawsze głosować zgodnie z własnym sumieniem. I tak rzeczywiście było. Pani Wiesia okazała się wzorem dla samorządowców - zarówno młodych, którzy stawiali swoje pierwsze kroki w radzie, jak i tych doświadczonych. Ogromnie budujące było dla mnie to, że radna Schubert-Figarska cieszyła się szacunkiem wszystkich opcji politycznych.

Zapraszamy na zakupy

Wspomnienia z Bemowa

Pamiętam, gdy jeden z radnych, kiedy zaproponowałem, aby pani Wiesia ze względu na swój wiek została radną seniorką, rzucił w jej kierunku "Koleżaneczka Dąbrowskiego!". Pani Wiesława spojrzała na tego radnego i odpowiedziała pełna ciepła, ale i stanowczości.

- Nie jestem koleżaneczką pana Dąbrowskiego, ani niczyją koleżaneczką. Z panem Jarosławem nie widuję się prywatnie i nie zaproponowałam mu przejścia na "ty".

Cóż, mina radnemu zrzedła i do końca obrad nie odezwał się ani słowem. Pani Wiesia zawsze służyła dobrą radą, dobrym słowem. Często to, co mówiła, zachęcało do myślenia. Dużo słuchała, i to bardzo uważnie. Nigdy nikomu nie przerwała wypowiedzi, nigdy nie była niegrzeczna, nigdy nie sprawiła nikomu przykrości. Dziś - kiedy piszę te słowa - jestem tuż po pogrzebie pani Wiesławy na cmentarzu komunalnym na Wólce Węglowej. Rzadko się dziś zdarza, by kaplica była wypełniona po brzegi, a i pod nią zbierali się ludzie, chcący oddać swój szacunek i hołd zmarłej. Słusznie zauważył ksiądz odprawiający nabożeństwo żałobne, że przecież nikt nie kazał im tu przyjść. Oni wszyscy przyszli dla Niej. Chcieli się z Nią pożegnać.

Ale rozstać się jest bardzo trudno. Ból, smutek, pustka są jednak dowodem, jak bardzo szanowaliśmy i kochaliśmy panią Wiesię. Będzie nam Jej bardzo brakowało. Już brakuje. Pani Wiesławo, w imieniu swoim, samorządowców, radnych, pracowników urzędu i całej społeczności Bemowa nie mówię Pani "żegnaj, lecz: do zobaczenia!".

Jarosław Dąbrowski
przewodniczący Rady Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

.
 

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA