REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Środowisko

Ściekowy kryzys Warszawy. Ostrzegaliśmy setki razy!

źródło: FB Wody Polskie


REKLAMA

Ściekowy kryzys Warszawy. Ostrzegaliśmy setki razy!

Mieszkańcy Choszczówki i przyległych osiedli uczestniczący kilkanaście lat temu w protestach przeciwko spalarni i gigantycznej rozbudowie Czajki dla oczyszczania ścieków niemal całej Warszawy mieli wtedy 100% racji.

REKLAMA

Ostrzegaliśmy, że koncentracja oczyszczania 80% ścieków Warszawy tylko w Czajce będzie droga, skomplikowana i podatna na awarie, które sparaliżują oczyszczanie ścieków i doprowadzą do zanieczyszczania środowiska naturalnego na wielką skalę. Podobne zastrzeżenia mieliśmy do spalarni osadów ściekowych. Ostrzegaliśmy, że koncentracja spalania osadów dowożonych Mimo protestów mieszkańców Białołęki inwestycję rozpoczęto. Prezydentem Warszawy był wtedy Lech Kaczyński, a we władzach miasta i w Radzie Warszawy dominowali przedstawiciele PiS.ze wszystkich oczyszczalni w Warszawie i okolic, w jednej wielkiej spalarni ulokowanej w Czajce, będzie prowadziła do różnych problemów i szkodliwego oddziaływania na środowisko. Po zaledwie siedmiu latach eksploatacji sytuacja wygląda tak, że spalarnia w wyniku awarii nie działa już dziewięć miesięcy (od grudnia 2018 r.), a kolektor doprowadzający ścieki pod Wisłą z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka jest uszkodzony od 28 sierpnia. Przez dwa tygodnie, do momentu uruchomienia prowizorycznego kolektora na moście pontonowym, ścieki z lewobrzeżnej Warszawy lały się do Wisły, tak jak przed 2012 r. Z kolei osady ściekowe, tak jak przed 2012 r., od dziewięciu miesięcy są wywożone na składowiska.

Sprawa koncentracji oczyszczania większości ścieków Warszawy w Czajce (ścieki z Wilanowa i Ursynowa trafiają do oczyszczalni Południe) rozstrzygnęła się w październiku 1999 r. na sesji Rady Warszawy. Wtedy to radni miasta skreślili z wieloletnich planów budowę oczyszczalni na Bielanach, na tzw. Pancerzu (na pograniczu Bielan i Łomianek). Przegłosowano równocześnie, że ścieki z lewobrzeżnej Warszawy będą tłoczone do Czajki skomplikowanym i drogim kolektorem pod Wisłą. Przed głosowaniem ówczesne władze Warszawy i MPWiK zamawiały ekspertyzy w wyspecjalizowanych firmach europejskich, które miały określić najlepsze rozwiązanie na oczyszczanie ścieków Warszawy. Firmy doradcze, m.in. brytyjska firma Atkins, wskazywały konieczność uruchomienia trzech oczyszczalni. Ścieki z lewobrzeżnej Warszawy miały trafiać do oczyszczalni Południe na Wilanowie i nowej oczyszczalni na Bielanach. Czajka po modernizacji miała Opieranie niemal całego oczyszczania ścieków Warszawy na Czajce i na jednym kolektorze pod Wisłą jest niewystarczające, podatne na awarie i bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego. przerabiać tylko ścieki prawobrzeżnej Warszawy. Nie byłoby potrzebne skomplikowane i podatne na awarie tłoczenie ich pod Wisłą. Ścieki z dzielnic na lewym brzegu spływałyby grawitacyjnie do oczyszczalni na Bielanach, dzielnicy położonej najniżej i sąsiadującej z Wisłą. Ale radni Warszawy w 1999 r. nie przejmowali się tymi ekspertyzami. Może chodziło o atrakcyjne działki, rezerwowane pod oczyszczalnię na Pancerzu. Tamto głosowanie zapoczątkowało starania o finansowanie rozbudowy Czajki przez Unię Europejską. Mimo protestów mieszkańców Białołęki inwestycję rozpoczęto. Prezydentem Warszawy był wtedy Lech Kaczyński, a we władzach miasta i w Radzie Warszawy dominowali przedstawiciele PiS. Rozbudowa była kontynuowana za czasów prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Konsultacje były farsą

Komitet protestacyjny przeciwko gigantycznej rozbudowie Czajki i budowie spalarni zawiązany przy stowarzyszeniu Nasza Choszczówka odbył w latach 2005-2007 dziesiątki spotkań i Obecne władze Warszawy i MPWiK jak najszybciej powinny przystąpić do budowy trzeciej, dużej oczyszczalni - na Bielanach.uczestniczył w wielu rozprawach sądowych dotyczących planów rozbudowy Czajki, w których stowarzyszenie Nasza Choszczówka było stroną prawną. Władze Warszawy i MPWiK nie słuchały naszych argumentów i ostrzeżeń. Konsultacje społeczne z mieszkańcami, wymagane przez Unię Europejską, finansującą tego typu inwestycje, okazały się wtedy farsą.

Obecne władze Warszawy i MPWiK jak najszybciej powinny przystąpić do budowy trzeciej, dużej oczyszczalni - na Bielanach. Dwie oczyszczalnie na lewym brzegu Wisły przejęłyby ścieki z lewobrzeżnej Warszawy i okolicznych gmin. Czajka oczyszczałaby ścieki prawobrzeżnej Warszawy i okolic. Po naprawie kolektor pod Wisłą można by było pozostawić na wypadek awarii oczyszczalni na prawym lub lewym brzegu Wisły.

Przybywa domów i firm w Warszawie, rośnie liczba warszawiaków. Opieranie niemal całego oczyszczania ścieków Warszawy na Czajce i na jednym kolektorze pod Wisłą jest niewystarczające, podatne na awarie i bardzo niebezpieczne dla środowiska naturalnego.

Krzysztof Cieślak
wiceprezes stowarzyszenia Nasza Choszczówka


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka


19.09.2019 16:01 #Maciek77
Do autora artykułu, a gdzie na Bielanach bo tu już mamy kompostownie i obok górę śmieciową, wysypisko MPO przy Arkuszowej, dużą bazę paliwową Orlen, Hutę w za chwilę trasę S7...słucham propozycji, rozumiem że papier jest cierpliwy a autor artykułu raczej nie mieszka w tym rejonie :(
19.09.2019 16:21 #veto
#Maciek77 napisał(a) 19.09.2019 16:01

Do autora artykułu, a gdzie na Bielanach bo tu już mamy kompostownie i obok górę śmieciową, wysypisko MPO przy Arkuszowej, dużą bazę paliwową Orlen, Hutę w za chwilę trasę S7...słucham propozycji, rozumiem że papier jest cierpliwy a autor artykułu raczej nie mieszka w tym rejonie :(
Proszę czytać ze zrozumieniem. Przecież autor napisał w artykule, gdzie to miało być.
19.09.2019 16:50 #Gator
Rozbudowana Czajka zajmuje 50 ha. Nie jest to jakaś bardzo wielka połać terenu. Dyskusja na temat lokalizacji tego typu inwestycji zawsze wygląda tak samo. Oczyszczalnia? Jak najdalej ode mnie! Być może decyzja o oczyszczaniu niemal wszystkich ścieków Warszawy, z prawego i lewego brzegu w Czajce była też spowodowana tym, żeby wszystko odbywał się na na prawym brzegu, na "praskiej", tej gorszej stronie. Skoro już tam była oczyszczalnia, to przepchnięto tam niemal wszystkie ścieki z lewobrzeżnej Warszawy. Skoncentrowano oczyszczanie warszawskich ścieków praktycznie w jednym miejscu. Jak to się skończyło, wiadomo.
19.09.2019 18:27 #Chris
Ręce precz od Bielan. Na pewno są wyżej położone niż Białołęka!!!
19.09.2019 19:05 #BeMózg
No, nareszcie ktoś wyjaśnił, jak przed laty doszło do rezygnacji z budowy oczyszczalni ścieków "Pancerz". Mam jednak do tego kilka uwag:
1) Brakuje wyjaśnienia, których radnych (niezależnie od ówczesnej ich przynależności partyjnej) głosy zadecydowały w 1999 roku o rezygnacji z tej inwestycji. Przypomnę, że prezydentem Warszawy był wówczas Paweł Piskorski.
2) W miejscu zarezerwowanym niegdyś pod budowę oczyszczalni przy ul. Pancerz w Łomiankach (nie zaś jak się błędnie pisze - na Bielanach) obecnie znajduje się centrum handlowe Auchan Łomianki i zabudowa mieszkaniowa. Raczej nieprawdopodobna jest możliwość wybudowania tam obecnie oczyszczalni.
3) Nie należy pisać o ewentualnej budowie oczyszczalni ścieków na Bielanach. Dzielnica Bielany jest bardzo rozległa, a przeciętny czytelnik będzie sobie wyobrażał że oczyszczalnia miałaby znajdować się w centrum dzielnicy. Na tej samej zasadzie niezbyt prawidłowe jest lokalizowanie istniejących uciążliwych aczkolwiek potrzebnych elementów infrastruktury na Bielanach (to odniesienie do chaotycznego komentarza Maćka77), gdy tymczasem góra śmieciowa, kompostownia i wysypisko znajdują się na Radiowie, zaś baza paliwowa w Mościskach (nie w Warszawie, lecz w gminie Izabelin).
19.09.2019 20:06 #Gator
Uchwałę Nr. XVI/147/1999 która skreśliła budowę oczyszczalni Pancerz na lewym brzegu Wisły i zadecydowała o przepychaniu ścieków lewobrzeżnej Warszawy kolektorem pod Wisłą do Czajki, przegłosowali jednomyślnie wszyscy radni - z AWS, SLD i UW na sesji rady Warszawy 18 października 1999 r.
19.09.2019 20:47 #Maciek77
Przyznaje ze moze moj komentarz byl troche pospieszny ale ponieważ mieszkam na Chomiczowce mam troche inne spojrzenie na sprawe...wieloletnia uciazliwosc gory smieciowej i kompostowni, lotniska i perspektywa S7 nie budzi optymizmu...na Pancerzu nie da sie juz zbudowac oczyszczalni, nie ma miejsca, ktos moze teraz wpasc na pomysl zeby wrocic do pomyslu oczyszczalni po tej stronie Wisly i np. umiescic ją na terenie po Hucie
20.09.2019 08:12 #inż.
p. Cieślak - niezły artykuł tylko po co ten polityczny przedwyborczy smrodek ?
"Kaczyński " , "PiS" , " dominowali " a informacji kto był prezydentem i miał większość w Radzie gdy podejmowano decyzję i i przez lata nie podejmował działań jakoś zabrakło...
A później to już tylko można było się spieszyć żeby zdążyć przed wejściem unijnych przepisów.
Teren pod trzecią oczyszczalnie zabudowany , a będzie kiedyś potrzebna - ktoś w ogóle w naszym mieście myśli w perspektywie dłuższej niż do kolejnych wyborów ?
20.09.2019 09:30 Do rzeczy
Źródłem nieszczęścia Panie Autorze była decyzja Rady Warszawy z 1999 r., a nie to co później. Tymczasem Pan czepia się działań, które były już tylko konsekwencją tej decyzji. I rozlicza Pan za nie z nazwy PIS i nieżyjącego już Prezydenta Kaczyńskiego, a nawet byłą Prezydent Gronkiewicz Waltz. Merytorycznie bez sensu, chyba że celem jest uprawianie polityki. Gdzie Rzym, a gdzie Krym.
20.09.2019 12:32 #z Białołęki
Panie #Do rzeczy, w 1999 r. rada Warszawy jednym głosowaniem skreśliła wieloletnie plany budowy trzeciej oczyszczalni na lewym brzegu, na Pancerzu, dla ścieków lewobrzeżnej Warszawy, mimo, że poprzednie rady Warszawy przed 1999 r. uchwaliły budowę trzeciej oczyszczalni. Rada Warszawy z większością PiS w 2005 r. miała możliwości uchwalenia powrotu do koncepcji budowy trzeciej oczyszczalni na Pancerzu lub Bielanach. Mimo protestów, apeli i ostrzeżeń ze strony protestujących w Białołęce, nie zrobiła tego. Między 1999 r. a 2005 r. nic się nie działo. Pierwsze decyzje inwestycyjne w sprawie Czajki podjęto w 2005 r. i dorzucono jeszcze spalarnię osadów ściekowych, mimo, że wysuszone osady w postaci granulatu można było spalać w elektrociepłowniach. Zepsuta spalarnia na terenie Czajki nie działa od 9 miesięcy, a mokre, niebezpieczne osady wozi się na składowiska. Nieoczyszczone ścieki leją się do Wisły od 3 tygodni w wyniku awarii kolektora służącego do przepychania ścieków z jednej strony Wisły na drugą.
REKLAMA
20.09.2019 14:41 Do rzeczy
Szanowny Panie z Białołęki,
o więcej uczciwości i logiki proszę.
Każdy rozsądny, jeśli tylko nie jest zacietrzewionym politycznie wie, że za inwestycje odpowiada inwestor do spółki z wykonawcami itp. Skoro Pan jesteś z Warszawy, to wiesz Pan doskonale, że rury pod Wisłą oraz spalarnię przy Czajce budowało i odbierało Miasto Warszawa, rządzone wówczas przez PO z HGW na czele. To pod tymi rządami wydaliśmy na te inwestycje dobrych kilka miliardów euro w większości z dotacji europejskich i niech nas Bóg broni przed tym, byśmy niedługo nie musieli ich zwracać UE, w związku z ujawnianymi awariami i kto wie czym jeszcze. Bardzo nieuczciwe są wygibasy, które mają na celu obarczenie tymi brzydko pachnącymi nieszczęściami innych, w Pańskim przypadku PIS. To nie PIS zawierał miliardowe kontrakty budowlane z firmami, dzisiaj okazuje się firmami krzakami, to nie PIS nadzorował ich realizację, to nie PIS odbierał inwestycje i rozliczał ich wykonanie, to nie PIS chwalił się w mediach realizacją tych inwestycji usiłując zbić na tym kapitał polityczny i to wreszcie nie PIS wziął pełną odpowiedzialność za te inwestycje, na dobre i na złe. Dziś, kiedy wychodzi, że "na złe", można przyjąć to albo z wielką pokorą, albo zachowywać się jak siusiumajtek. Po co to Panu?
23.09.2019 08:59 #xyz
Generalnie zgadzam się z poprzednikiem, z tym że kilka miliardów euro to przesada. Inwestycja kosztowała kilka miliardów złotych. Oczywiście to też bardzo wielka suma
26.09.2019 15:12 Matka_Sławka_z_Gdańska
@ Do rzeczy

Bądź pan do rzeczy i czytaj, co człowiek napisał i nie "spamuj" czyniąc agitkę polityczną wypisując PiS naście razy. Jest oczywiste, że gdyby powstała oczyszczalnia na tym Pancerzu, to rury pod Wisłą by nie było. A nawet gdyby była, to chyba tylko jako awaryjny łącznik miedzy dwoma oczyszczalniami.

Tej drugiej jednak nie ma! Dlaczego nie ma? @ z Białołęki panu napisał.

Cała reszta? Tak ma pan rację. To nie PiS. PiS nie zrobił nic!
27.09.2019 09:24 #Do rzeczy:)
Matka_Sławka_z_Gdańska napisała 26.09.2019 15:12

Jest oczywiste, że gdyby powstała oczyszczalnia na tym Pancerzu, to rury pod Wisłą by nie było.
Powtórzę, to jest argument jakby, ktoś chciał wejść w buty siusiumajtka. Jaś w szkole mówił , że to nie jego wina, że zepsuł zabawkę, ale Maciusia, bo mu pozwolił się nią bawić, i rodziców (!), bo gdyby nie kupili Maciusiowi tego samochodziku, to przecież Jaś by go nie zepsuł. Przecież to w dorosłym świecie nonsens a nie argument. Idąc tym torem myślenia winnymi sypiącej się po kilku latach (!) inwestycji za wiele miliardów zł jesteśmy my, Polacy, którzy w swoim czasie zagłosowaliśmy w referendum za przystąpieniem do UE. Bo przecież, gdybyśmy nie weszli do UE, to tej inwestycji PO, by nie spieprzyła strasznie, bo by jej nie było w tamtych czasach. Bo niby skąd HGW i PO wzięliby na nią kasę, gdyby nie było miliardowych dotacji z UE?
27.09.2019 09:42 #Do rzeczy:)
Matka_Sławka_z_Gdańska napisała 26.09.2019 15:12

Bądź pan do rzeczy i nie "spamuj" czyniąc agitkę polityczną wypisując PiS naście razy.
Po pierwsze naście to co najmniej 11, a nie 6 (czyli kilka). Po drugie Pan/Pani w swoim o wiele krótszym tekście wypisał/a 3 razy PIS! To kto tu bardziej agituje za PIS trzymając się tej "logiki"? Po trzecie, jeśli Panu/Pani w opisywaniu rzeczywistości tak bardzo przeszkadza skrót PIS, to domniemuję, ze być może ma Pan zupełnie inne doznania przy skrócie PO. Zatem chcąc Pana/Panią usatysfakcjonować, powtórzę to samo, ale trochę inaczej. I może mnie Pan/Pani oskarżać, że agituję za PO.

Każdy rozsądny, jeśli tylko nie jest zacietrzewionym politycznie wie, że za inwestycje odpowiada inwestor do spółki z wykonawcami itp. Rury pod Wisłą oraz spalarnię przy Czajce budowało i odbierało Miasto Warszawa, rządzone wówczas przez PO z HGW na czele. To pod tymi rządami wydaliśmy na te inwestycje dobrych kilka miliardów euro w większości z dotacji europejskich i niech nas Bóg broni przed tym, byśmy niedługo nie musieli ich zwracać UE, w związku z ujawnianymi awariami i kto wie czym jeszcze. Bardzo nieuczciwe są wygibasy, które mają na celu obarczenie tymi brzydko pachnącymi nieszczęściami innych. To PO z HGW na czele zawierała miliardowe kontrakty budowlane z firmami, dzisiaj okazuje się firmami krzakami, to PO nadzorowała ich realizację, to PO odbierała inwestycje i rozliczał ich wykonanie, to PO chwaliła się w mediach realizacją tych inwestycji usiłując zbić na tym kapitał polityczny i to wreszcie PO wzięła pełną odpowiedzialność za te inwestycje, na dobre i na złe. Dziś, kiedy wychodzi, że "na złe", można przyjąć to albo z wielką pokorą, albo zachowywać się jak siusiumajtek. Po co to Panu Drogi Panie/Dorga Pani?
27.09.2019 15:25 Matka_Sławka_z_Gdańska
@Do rzeczy :)

Proponuję, aby jedenaście razy napisał Pan takie zdanie:

Tak, wiem, że to PO doprowadziła do tego, że przez 7 lat ścieki komunalne miasta były kierowane do nowoczesnej oczyszczalni i nie zatruwały Wisły.

Jedno zdanie pod drugim.

Pozdrawiam Pana.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
Nowości do -45%

Najnowsze wydanie

© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA