REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Przestrzeń miejska

Sąsiedzi nie chcą bloków na działce Tesco. Marzenie ściętej głowy?
REKLAMA

źródło: Fot. Franciszek Mazur, Agencja Gazeta


Sąsiedzi nie chcą bloków na działce Tesco. Marzenie ściętej głowy?

Mieszkańcy Górc i Jelonek proszą radnych o interwencję w sprawie przyszłości ogromnego terenu przy projektowanej stacji metra Lazurowa.

REKLAMA

Chcą posadzić 500 drzew na najdroższej działce w dzielnicy. Absurdalna "ekonomia" radnych Bielan
Chcą posadzić 500 drzew na najdroższej działce w dzielnicy. Absurdalna "ekonomia" radnych Bielan Podczas gdy zadłużenie Warszawy sięga kilku miliardów, samorządowcy z Bielan proponują... pozbycie się zysków z jednej z najcenniejszych działek w Polsce.
czytaj
Nieliczne punkty handlowe mogące działać mimo lockdownu, kilka zamkniętych sklepów i wielka pustka po hipermarkecie Tesco - tak wygląda dziś centrum handlowe z lat 90., stojące w pobliżu pętli autobusowej Osiedle Górczewska. Ponieważ obok wkrótce ruszy budowa stacji metra, terenem z pewnością interesują się już deweloperzy.REKLAMA

Co zamiast Tesco?

- Wnosimy żądanie jak najszybszego uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów zajmowanych przez były hipermarket Tesco przy Górczewskiej - czytamy w petycji, którą podpisało już niemal tysiąc osób. - Jednocześnie nie zgadzamy się na oddanie tej działki pod budowę kolejnych bloków. Uważamy, że to miejsce powinno być przeznaczone na cele społeczne i służyć mieszkańcom Bemowa.

Według autora petycji Krzysztofa Cybulskiego budowa obok metra bloków powiększy ruch na ulicach i zablokuje możliwość urządzenia w okolicy miejsc do rekreacji i wypoczynku. Podnoszony jest także argument braku wydajnej sieci wodociągowej.REKLAMA

Marzenia ściętej głowy?

Jeśli obecny właściciel zechce sprzedać działkę deweloperowi, warszawski samorząd będzie mieć prawo pierwokupu. Koszt terenu o powierzchni 6,5 hektara, znajdującego się obok stacji metra i pętli tramwajowej, będzie jednak astronomiczny. W ubiegłym miesiącu urząd miasta nie skorzystał z prawa pierwokupu znacznie mniejszej i gorzej położonej działki przy węźle trasy S8 z Powązkowską i Maczka, na której znajduje się nieukończony biurowiec EuRoPol Gazu.

Kiedy mógłby zostać uchwalony plan zagospodarowania? Mamy w Warszawie przypadki osiedli czekających na taki dokument od 10-15 lat. W "trybie ekspresowym" plan mógłby powstać w ciągu około pięciu lat, zapewne już po otwarciu stacji metra w pobliżu skrzyżowania Górczewskiej z Lazurową. Co więcej, plan zagospodarowania zapewne i tak nakaże zabudowę większości terenu zgodnie z panującym trendem, nakazującym budować obok metra dość wysoko, ale z zachowaniem miejsca pod ogólnodostępne place, zieleń i usługi publiczne.

(dg)


  • Poleć
  • Polub Tu Bemowo
  • Udostępnij02.04.2021 15:08 #Jakos23
Nie oszukujemy się ale na działce przy metrze muszą postać nowe bloki, nikt na tak atrakcyjnym terenie zrobi parku lub szkoły bo cena gruntu jest astronomiczna.
02.04.2021 15:21 #z Lazurowej
Nowe bloki i to jak najwyższe tuż przy stacji metra są całkowicie zgodne ze strategią rozwoju miasta, Mówienie, że powinien tu powstać park to opowiadanie bajek.
02.04.2021 18:07 #Olgerdjedlyna
wincyj słoi, wincyj......drugi chrzanufff nam się tu szykuje. Już łojce kunie sprzedali, zimie tysz, teraz młode słoje w apartmanach byndom mieszkali. Cała wieś byndzie dumna, cóż za awans młodych adriankuf i innych dzesikuf
02.04.2021 21:17 #pZz
Pamietam jak na Pelczynskiego jakies 8 lat temu byly takie krzaczory z jakimis siedliskami ptaszkow czy innych slimakow. Nagle trzask prask ptaszki odlecialy, a dom development zaczal budowe blokowiska. Zastanawia mnie jak ta firma to wszystko zalatwia. W ciemno moge obstawiac, ze ten teren juz ma zaklepany. I jeszcze jedno pytanie. Gdzie sa parkingi do tych blokow? To co sie dzieje wzdloz torow wola o pomste do nieba. Gdzie straz miejska? A na dodatek, jakby jeszcze byla zbyt luzno, zaczela sie budowa TBSow.
02.04.2021 21:22 #Jelonkowy
Proszenie mafii deweloperskiej w urzędzie o korzystne dla mieszkańców zmiany, to szczyt naiwności. Urzędnicy już tyle czekają na sygnał od dewelopera aby szybciutko wydać mu warunki zabudowy i uchwalić takie plany, aby zarobił na tym kawału ziemi jak najwięcej. Urzędnicy już dawno nie reprezentują interesu mieszkańców. Wystarczy przypomnieć temat szkoły na Chrzanowie, albo zgodę na wydanie 600 milionów na odszkodowania dla deweloperów za zmienię pod infrastrukturę miejską, też na Chrzanowie.

Szkodniki z urzędu, na pewno palcem nie kiwną aby teren po Tesco przeznaczyć na cokolwiek innego, niż gęsta zabudowa mieszkaniowa.
02.04.2021 23:21 #jkk
Jelonkowy.
Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że władze miasta dysponują zbyt małą kasą aby spełnić wszelkie życzenia mieszkańców. Pomijam to, że ustrój miasta nie jest idealny, że w mieście jest zbyt duża ilość urzędników itp. Przyjęto strategię, iż w sprawie budowy nowych mieszkań i niezbędnej do ich funkcjonowania minimalnej infrastruktury decydować mają deweloperzy którzy zrobią wszystko oczywiście za pieniądze przyszłych mieszkańców. Władze miasta powinny przy tym dbać o to aby wszystko odbywało się zgodnie z przepisami. Zdarzają się jednak błędne decyzje urzędników, zwykle pomyłki czy dziwne interpretacje przepisów prowadzące np. do sytuacji kiedy miejsca parkingowe stanowią równocześnie powierzchnię biologicznie czynną. Nie jest zadaniem deweloperów budowa szkół, przedszkoli czy żłobków, choć zdarza się że takie obiekty są przez nich budowane. To stanowi zadanie własne władz miasta, takie mamy przepisy. Osobiście jestem zdania, że teren pod inwestycje typu droga publiczna, park itp. powinien zostać wykupiony przez miasto, ale proporcjonalną do wielkości inwestycji mieszkaniowej część kosztów budowy infrastruktury powinien ponosić deweloper (czytaj: przyszli mieszkańcy). To ostatnie zdanie jest komentarzem do 600 mln odszkodowania dla deweloperow na Chrzanowie. Teren po Tesco czeka podobny los, oby tylko wszystko odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
03.04.2021 13:10 #Rick
Bardzo dobrze
Przeszkadzało Tesco taki to był brudny sklep, taki syf w ocenie arystokracji z pipdówka. To miejcie teraz kolejne bloki buraki jedne. Taka sama sytuacja na Kabatach.
03.04.2021 15:26 #lideksynubeka
Tak jak nie cierpię platfonsiackiej ekipy z Ratusza,tak będę ją dopingował,aby jak najszybciej wydała WZ i pozwolenie na budowę na tej działce.
Ta działka nie powinna być półdarmowym parkingiem dla okolicznej małorolnej hołoty. Wsióry oszczędzając na zakupie miejsc postojowych w swoich rezydencjach,zastawiły autami skwer sportów miejskich,serwisówkę S8,Tesco i TBS. Parkują na trawnikach, chodnikach,w błocie po kolana,na wjazdach ppoż,pod klatkami,śmietnikami,ale ZA DARMO. Bo im się NALEŻY darmowy parking.
W każdym z budynków na Pełczyńskiego można kupić/wynająć miejsce postojowe. Jest sporo wolnych,bo na Bemowie obowiązuje normatyw 1,4 miejsca na mieszkanie.
Ale kupno/wynajem nie leży w naturze wsióra,bo nie jest ZA DARMO.
03.04.2021 19:31 #jkk
Niestety, parkowanie za darmo to nasz narodowy sport. Dlatego, między innymi, władzom miasta nie opłaca się budowa płatnych parkingów. Podejrzewam, że część protestów w związku z potencjalną zabudową terenu po byłym Tesco związana jest z nieuniknioną likwidacją rozległego obecnie parkingu. Brak jest, co prawda, przepisu nakazującego wykupienie miejsc parkingowych na terenie powstających osiedli ale władze miasta mogą dyskretnie taki obowiązek wprowadzić przez ograniczenie możliwości darmowego parkowania poza miejscem zamieszkania, np na pobliskiej ulicy. Nie jest to jednak warunek wystarczający, potrzeba konsekwentnego działania policji i straży miejskiej celem wyegzekwowania stosowania się przez kierowców do takich ograniczeń. Z tym jest tragicznie słabo. Mandaty też nie porażają swoim rozmiarem.
03.04.2021 20:32 #pZz
@ lideksynubeka i jkk chyba wam sie cos pomerdalo w glowkach. Parking tesco od dluzszego czasu jest platny. Poza tym pod nowymi blokami komunalnymi mial byc bezplatny parking. Poki co widzialem ogloszenie o konkursie na wynajem. 1,4 miejsca na mieszkanie? Jaja sobie chyba robisz. PRK7 na osiedlu lazurowym nie mialo juz wolnych miejsc dla ostatnich mieszkan. Pomiedzy Pelczynskiego i parkingiem tesco powstal ostatnio blok. Gdzie sa jego zewnetrzne miejsca parkingowe, np. obowiazkowe dla gosci? Wy to pewnie z kolka wzajemnej adoracji przeciwnikow samochodow w miescie. Osobiscie czekam na strefe platnego parkowania na Bemowie, to skonczy sie zastawianie miejsc przez przyjezdnych i tych co mieszkania najmuja na lewo.
REKLAMA
03.04.2021 20:46 #lideksynubeka
Ja mogę wypowiadać się za siebie. Jestem miłośnikiem samochodów w mieście,a pomysły zastąpienia go rowerem uważam za głupsze od najgłupszych elektorów POstępu. W de mam wszelkich ekologistów i uważam,że prąd w Polsce powinien być z węgla,bo to wypada najtaniej i najlogiczniej.
Oczywiście parking Tesco jest płątny od chyba sierpnia 2019 roku,niemniej przez ponad 20 lat był darmowy.

Aaa miał być DARMOWY parking pod blokami komunalnymi? No oczywiście,darmowy parking to pierwszoplanowa potrzeba życiowa,zaraz po dostępności aborcji.
Parkingi dla gości-w praktyce nie funkcjonują.Zostają zastawione drugimi i trzecimi autami w rodzinie. Bo rodzina oczywiście kupiła z musu 1 miejsce postojowe,ale najchętniej nie kupiłaby żadnego. Bo parkowanie mbyć ZA DARMO.
Też jestem za ustanowieniem strefy płatnego parkowania na Bemowie.
03.04.2021 23:42 #jkk
pZz.
Nigdzie nie napisałem, że parking przy byłym już Tesco jest bezpłatny aczkolwiek sam z niego czasem korzystam bez opłaty kiedy na chwilę wpadam na zakupy do któregoś ze sklepów - po pobraniu biletu parkingowego. I taką, między innymi, formę ograniczonego korzystania z parkingu mam na myśli dla klientów, gości czy też np kurierów w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Narzucenie obowiązku zbudowania przez deweloperów ogólnodostępnych miejsc postojowych to zaproszenie dla wszystkich do nie wykupowania lub nie wynajmowania miejsc bo wszyscy będą chcieli parkować na tych darmowych miejscach i dlatego goście nie mają gdzie zaparkować. Przykładem choćby osiedla zbudowane przez JW przy Coopera, gdzie już chyba od 12 lat część miejsc postojowych zbudowanych zgodnie z planem miejscowym na terenie osiedli jest jeszcze niewykupiona a do przemieszczania się pojazdów służy często chodnik co stwarza niekiedy bardzo niebezpieczne sytuacje dla pieszych. Z kolei na Batalionów Chłopskich, jedynej ulicy w okolicy pozwalającej na komunikację pieszym z resztą miasta (do Górczewskiej 900 metrów, do Szeligowskiej 500 plus kolejne kilkaset poboczem tej ulicy do Lazurowej) ktoś wpadł na genialny pomysł zamiany ścieżki rowerowej na parking choć plan miejscowy i WZ nakazywały stworzenie miejsc postojowych poza pasem ulicy Batalionów Chłopskich. Kierowcy nawet nie próbują szukać miejsc tam gdzie one powinny na nich czekać, zatrzymują się tam gdzie im wygodnie mając gdzieś przepisy. SM nie wiedzieć czemu nie działa, policja ma inne zadania do realizacji. Generalnie nie mam nic przeciwko samochodom w mieście, uważam jednak, że nie powinno być bezdomnych samochodów, koszt ich parkowania to składowa kosztów eksploatacji, cena luksusu.
04.04.2021 07:42 #ŚRD
a my nie chcemy żeby pan Krzysztof Cybulski przyjeżdżał ze swoim metalowym smrodem do Śródmieścia i zabierał nam mieszkańcom przestrzeń do życia i wypoczynku w naszej okolicy. Siedź u siebie wsioku! Mieszkaniec Śródmieścia
04.04.2021 10:50 #BumperZone
#lideksynubeka napisał(a) 03.04.2021 15:26

Tak jak nie cierpię platfonsiackiej ekipy z Ratusza,tak będę ją dopingował,aby jak najszybciej wydała WZ i pozwolenie na budowę na tej działce.
Ta działka nie powinna być półdarmowym parkingiem dla okolicznej małorolnej hołoty. Wsióry oszczędzając na zakupie miejsc postojowych w swoich rezydencjach,zastawiły autami skwer sportów miejskich,serwisówkę S8,Tesco i TBS. Parkują na trawnikach, chodnikach,w błocie po kolana,na wjazdach ppoż,pod klatkami,śmietnikami,ale ZA DARMO. Bo im się NALEŻY darmowy parking.
W każdym z budynków na Pełczyńskiego można kupić/wynająć miejsce postojowe. Jest sporo wolnych,bo na Bemowie obowiązuje normatyw 1,4 miejsca na mieszkanie.
Ale kupno/wynajem nie leży w naturze wsióra,bo nie jest ZA DARMO.
Hoh a sprobuj cos z tym zrobic...serwisowka wzdluz s8, trawniczek wzdluz Powstancow slaskich 87i 85..wszedzie dzicz i parkowanie w bagnie.....dobrze ze nie doszlo jeszcze do powaznego pozaru w dom development, ktory wymagalby skorzystania przez straz pozarna z tej serwisowki...bo by nie przejechski na bank...i miasto nie jest w stanie tego ogarnac...bo uwaga...teren nie nalezy do miasta tylko do gddkia ;-)) i kabaret jest z tym taki...iz mieszkancy musza wystapic do miasta, zeby miasto przejelo od gddkia teren...tzw wolny wnioske... bo.miasto wie ze jest tu syf, ale jak tylko pojawi sie jskikolwiek powod, to odstepuje od nawet wygrodzenia trawnika..nie wiem kto tym zarzadza iczemu trzeba ich doslownie pchac z kazdym tematem..przeciez mogliby sami przejac ten teren...ale nie..trzeba tylko znalezc pierwszy lepszy powod by nic nie robic.....
Jak ktos mysli ze miasto wyjdzie z jakas inicjatywa na terenie tesco...to sie zdziei ;-))
04.04.2021 20:04 #CRT
Ludzie kupują auta do jazdy, a nie po to żeby stało pod oknem. Rozszerzenie opłat za parkowanie spowoduje że na ulicach utrzymywanych z podatków wszystkich użytkowników parkować będą jednynie najbogatsi.
04.04.2021 22:22 #jkk
CRT
Podatki płacą wszyscy. Dlaczego mają korzystać z tego tylko posiadacze pojazdów?
05.04.2021 07:21 #BumperZone
#CRT napisał(a) 04.04.2021 20:04

Ludzie kupują auta do jazdy, a nie po to żeby stało pod oknem. Rozszerzenie opłat za parkowanie spowoduje że na ulicach utrzymywanych z podatków wszystkich użytkowników parkować będą jednynie najbogatsi.
Posiadanie auta, nie zwalnia nikogo od posiadania mozgu i przestrzegsnia przepisow...a na bemowie mamy spore odmozdzenie ...i ktos kto sprowadza sie w to msejsce...mowi..."a gdzie ja mam zaparkowac"....to ja mu odpowiadam, NA PIERWSZYM LEGALNYM MIEJSCU POSTOJOWYM ...do samolotu jakos ludzie nie wsiadaja jak nie ma miejsca ;-) ...szkoda tylko ze SM jest taka bierna....jak dla mnie to oni nawet parkujacyvh nie daja rady ogarnac, zaorsl bym ten organ
05.04.2021 11:32 #CRT
#jkk napisał(a) 04.04.2021 22:22

CRT
Podatki płacą wszyscy. Dlaczego mają korzystać z tego tylko posiadacze pojazdów?
Nie rozumiem. Przecież ulice służą również pieszym i innym, którzy nie muszą kupować paliwa z 60 % podatkiem. Nikt jednak nie powinien mieć wątpliwości, że sponsorami infrastruktury są posiadacze samochodów, w praktyce wraz z rodzinami które przecież składają się na ten podatek.
05.04.2021 17:43 #jkk
CRT.
Kierowcy też chodzą, podobnie jak wszyscy. Nie widzę jednak powodu aby ich pojazdy zajmowały bezpłatnie miejsce, które w mieście jest drogie. Wszyscy płacimy podatki, również na rzecz miasta. Mam garaż pod budynkiem i drugi zewnętrzny, podatek płacę za obydwa. W cenie paliwa do moich pojazdów też jest 60% podatek. Wszyscy chcemy mieć porządek na ulicach, które służyć powinny pojazdom do przemieszczania się. Do parkowania tworzy się specjalne miejsca, oczywiście to kosztuje, dlatego korzystający z nich powinni płacić. To dodatkowy, w stosunku do osób nie posiadających pojazdów, wydatek będący składową kosztu eksploatacji samochodów. A sponsorami infrastruktury jesteśmy wszyscy.
05.04.2021 20:40 #CRT
#jkk
Żeby być konsekwentnym, to (poza podatkami) należałoby pobierać opłaty od pojazdów w ruchu a także od pieszych na chodnikach, bo przecież oni też zajmują miejsce. I dlaczego tylko w mieście a na wsiach nie? Oczywiście to absurd. To mniwj więcej tak jak w służbie zdrowia - płacą wszyscy, korzystają niektorzy. Dla jasności - nie jestem socjalistą i dla mnie to niesprawiedliwe bo w każdym przypadku powinni płacić tylko ci, którzy korzystają. Więc: zostawić ludziom ich pieniądze i kasować za usługi.
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA