REKLAMA

Bielany

Bohaterka wojenna upamiętniona na Bielanach

 

Rondo imienia Haliny Szwarc. Poznajcie jej niesamowitą biografię

  26 kwietnia 2015

alt='Rondo imienia Haliny Szwarc. Poznajcie jej niesamowitą biografię'

Rondo u zbiegu ulic Żeromskiego, Duracza i Sacharowa na Słodowcu otrzymało imię Haliny Szwarc. Jej biografia brzmi jak gotowy scenariusz filmu sensacyjnego. Jako nastolatka stała się asem polskiego wywiadu - podając się za Niemkę pracowała w stolicy III Rzeszy wyciągając bezcenne dla aliantów informacje o lokalizacji niemieckich jednostek wojskowych na wschodzie.

REKLAMA

Halina Szwarc urodziła się 5 maja 1923 roku w Łodzi. Już po wybuchu wojny podjęła współpracę z tamtejszym okręgiem Związku Walki Zbrojnej. Jej dowódcy namówili ją na niezwykle trudną misję: wykorzystując niemieckie korzenie swej babci dziewczyna podpisała volkslistę i ukończyła niemiecką szkołę. W 1940 roku wyjechała na studia do Rzeszy. Szpiegowała na rzecz Polskiego Państwa Podziemnego w Berlinie, Wiedniu, Hamburgu i Monachium. Ustaliła lokalizację wojskowych obiektów w Hamburgu, dzięki czemu alianci mogli je zbombardować. Następnie rozpoczęła pracę w berlińskim Archiwum Medycyny Wojskowej. Dzięki temu uzyskiwała informacje o rozmieszczeniu hitlerowskiego wojska na wschodzie. Torturowana, została skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Ocalała, ponieważ Łódź została wyzwolona z okupacji niemieckiej. Uciekła z kolumny więźniarek ewakuowanych z aresztu do Pabianic.

Prawie się zdekonspirowała. W 1944 roku wpadła w szpony gestapowców po tym, jak użyła sfałszowanego talonu żywnościowego. Niedługo ponownie została aresztowana przez niemiecką Służbę Bezpieczeństwa, tym razem w Łodzi. Hitlerowscy śledczy ustalili, że działała w konspiracji. Torturowana, została skazana na śmierć przez rozstrzelanie. Ocalała, ponieważ Łódź została wyzwolona z okupacji niemieckiej. Uciekła z kolumny więźniarek ewakuowanych z aresztu do Pabianic.

Po wojnie Halina Szwarc skończyła medycynę i pracowała w poznańskiej Klinice Akademii Medycznej. Siepacze z Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego oskarżyli ją o kolaborację, ale udało się jej kontynuować naukę i w 1966 roku została profesorem medycyny. Halina Szwarc była także inicjatorką założenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Za swoje zasługi w 2000 roku prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# eRDe

28.04.2015 20:51

Niesamowita postać, historia jak z filmu i na pewno godna upamiętnienia jednak nie bardzo widzę związek z Bielanami. Poza tym nie wiem co to za pomysł żeby każde najmniejsze rondo nazywać.

# Księżycowy

23.08.2015 01:05

No to na którym rondzie mam skręcić w prawo? Na tym przy psiarni czy na tym przy bloku ,gdzie kiedyś widniała reklama ,, totalizator sportowy" - DLATEGO ma się nazywać!!!
Poza tym jest bardzo wielu ludzi,prawdziwych Polaków,o których komuna milczała,bo np: należeli do AK a minęło już 70 lat od wojny i nadal się o nich nie mówi, nie rehabilituje ,itp i przynajmniej tyle można dla nich zrobić - DLATEGO !!!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy