Mamy Rok Jerzego Nowosielskiego. Jego dzieła są dumą Woli
23 stycznia 2023
Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku. Polichromie jego autorstwa można oglądać w warszawskiej cerkwi św. Jana Klimaka oraz na sąsiednim cmentarzu prawosławnym.
"Jest uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Malarstwo, jego podstawy teoretyczne, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania sztuki - to tylko niektóre z dziedzin, w których artysta wykazywał niesłabnącą aktywność i odnosił niekwestionowane sukcesy" - stwierdził Sejm w uchwale ustanawiającej Jerzego Nowosielskiego patronem 2023 roku.
Rok Jerzego Nowosielskiego
"Jego sztuka do dziś jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum" - napisali posłowie.
Imperialna Rosja i modna Europa w jednym. Cerkiew dumą Woli
Mazowiecki samorząd przyznał 70 tys. zł na remont elewacji prawosławnej świątyni przy Wolskiej.
Polichromie Nowosielskiego w cerkwi na Woli zostały zabytkiem
Mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki objął ochroną XX-wieczne polichromie i dekoracje malarskie oraz ikonę Matki Bożej Oranty autorstwa Jerzego Nowosielskiego (1923-2011).
Najciekawszy grób w Warszawie? Powstał w czasach Gierka
Cmentarz prawosławny na Woli kryje wiele niespodzianek. Jedną z nich jest nagrobne malowidło wykonane przez Jerzego Nowosielskiego (1924-2011).
7 stycznia minęło sto lat od narodzin Jerzego Nowosielskiego (1923-2011). Urodził się w Krakowie jako syn Polki pochodzenia niemieckiego i Łemka. Od najmłodszych lat był zafascynowany prawosławną liturgią. Jako nastolatek pod wpływem wizyty we lwowskim Muzeum Ukraińskim uległ fascynacji ikonami i postanowił zająć się ich tworzeniem. Podczas II wojny światowej studiował malarstwo w krakowskiej Państwowej Szkole Rzemiosła Artystycznego - szkole zawodowej, w której wykładowcami byli profesorowie zamkniętej przez Niemców Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsze doświadczenia jako pisarz ikon nabywał w trakcie nowicjatu w prawosławnym klasztorze w Poczajowie na Wołyniu.
Malarstwem religijnym zajął się po przeżyciu nawrócenia na początku lat 50. Zaczął tworzyć ikony i polichromie w świątyniach prawosławnych, katolickich i grekokatolickich. Projektował także całe kościoły i cerkwie. Stał się znany nie tylko w Polsce, jego dzieła zostały docenione poza granicami kraju. Jego twórczość religijna miała oparcie w wiedzy teologicznej, którą stale pogłębiał. Pragnął łączyć tradycje Wschodu i Zachodu w malarstwie, ale także angażując się w dialog ekumeniczny.
Cenne polichromie w Warszawie
W ubiegłym roku mazowiecki konserwator zabytków, prof. Jakub Lewicki wpisał do rejestru polichromie i dekoracje malarskie z 1954 roku i 1979 roku oraz ikonę, które stanowią wyposażenie kaplicy Proroka Eliasza i bł. Hieronima ze Strydonu, mieszczącej się w dolnej kondygnacji cerkwi św. Jana Klimaka przy Wolskiej. Dekoracje przedstawiają ewangelistów, apostołów, proroków i świętych, a także sceny biblijne i z żywota Bogurodzicy.
- W prezbiterium umieszczona jest ikona Matki Bożej Orantki oraz archaniołowie - pisał w ubiegłym roku prof. Lewicki. - Kompozycje w nawie przedstawiają sceny z życia Marii. Pozostałe malowidła ukazują postaci apostołów, proroków i świętych oraz sceny biblijne i z żywota świętego Eliasza. Do wyposażenia świątyni należy również ikona Matki Bożej Oranty, powstałej w 1979 roku, obecnie eksponowana w przedsionku cerkwi dolnej.
Nagrobek księdza Klingera
W 2021 roku do rejestru zabytków trafił nagrobek kapłana i teologa Jerzego Klingera (1918-1976) znajdujący się na sąsiednim cmentarzu prawosławnym. Ksiądz Klinger w latach pięćdziesiątych pracował w parafii św. Jana Klimaka na Woli, a następnie został prorektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
Nagrobek jest wykonany z żelbetonu i lastryka oraz zwieńczony stalowym krzyżem. W jego centralnej części umieszczono wizerunki Matki Bożej oraz świętych Jerzego, Sergiusza z Radoneża, Grzegorza z Palamas, Paraskiewy, Mikołaja i Serafina z Sarowa. Grób księdza Klingera jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Warszawie.
(jok)
.