REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Mamy Rok Jerzego Nowosielskiego. Jego dzieła są dumą Woli

  23 stycznia 2023

alt='Mamy Rok Jerzego Nowosielskiego. Jego dzieła są dumą Woli'
źródło: MWKZ

Rok 2023 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Jerzego Nowosielskiego, jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku. Polichromie jego autorstwa można oglądać w warszawskiej cerkwi św. Jana Klimaka oraz na sąsiednim cmentarzu prawosławnym.

REKLAMA

"Jest uznawany za jedną z najwybitniejszych postaci polskiej kultury współczesnej. Malarstwo, jego podstawy teoretyczne, teologia, pedagogika artystyczna, działalność na rzecz promocji i wspierania sztuki - to tylko niektóre z dziedzin, w których artysta wykazywał niesłabnącą aktywność i odnosił niekwestionowane sukcesy" - stwierdził Sejm w uchwale ustanawiającej Jerzego Nowosielskiego patronem 2023 roku.

Rok Jerzego Nowosielskiego

"Jego sztuka do dziś jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum" - napisali posłowie. Imperialna Rosja i modna Europa w jednym. Cerkiew dumą Woli Imperialna Rosja i modna Europa w jednym. Cerkiew dumą Woli
Mazowiecki samorząd przyznał 70 tys. zł na remont elewacji prawosławnej świątyni przy Wolskiej.

Polichromie Nowosielskiego w cerkwi na Woli zostały zabytkiem Polichromie Nowosielskiego w cerkwi na Woli zostały zabytkiem
Mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki objął ochroną XX-wieczne polichromie i dekoracje malarskie oraz ikonę Matki Bożej Oranty autorstwa Jerzego Nowosielskiego (1923-2011).

Najciekawszy grób w Warszawie? Powstał w czasach Gierka Najciekawszy grób w Warszawie? Powstał w czasach Gierka
Cmentarz prawosławny na Woli kryje wiele niespodzianek. Jedną z nich jest nagrobne malowidło wykonane przez Jerzego Nowosielskiego (1924-2011).
7 stycznia minęło sto lat od narodzin Jerzego Nowosielskiego (1923-2011). Urodził się w Krakowie jako syn Polki pochodzenia niemieckiego i Łemka. Od najmłodszych lat był zafascynowany prawosławną liturgią. Jako nastolatek pod wpływem wizyty we lwowskim Muzeum Ukraińskim uległ fascynacji ikonami i postanowił zająć się ich tworzeniem. Podczas II wojny światowej studiował malarstwo w krakowskiej Państwowej Szkole Rzemiosła Artystycznego - szkole zawodowej, w której wykładowcami byli profesorowie zamkniętej przez Niemców Akademii Sztuk Pięknych. Pierwsze doświadczenia jako pisarz ikon nabywał w trakcie nowicjatu w prawosławnym klasztorze w Poczajowie na Wołyniu.

Malarstwem religijnym zajął się po przeżyciu nawrócenia na początku lat 50. Zaczął tworzyć ikony i polichromie w świątyniach prawosławnych, katolickich i grekokatolickich. Projektował także całe kościoły i cerkwie. Stał się znany nie tylko w Polsce, jego dzieła zostały docenione poza granicami kraju. Jego twórczość religijna miała oparcie w wiedzy teologicznej, którą stale pogłębiał. Pragnął łączyć tradycje Wschodu i Zachodu w malarstwie, ale także angażując się w dialog ekumeniczny.

Zapraszamy na zakupy

Cenne polichromie w Warszawie

W ubiegłym roku mazowiecki konserwator zabytków, prof. Jakub Lewicki wpisał do rejestru polichromie i dekoracje malarskie z 1954 roku i 1979 roku oraz ikonę, które stanowią wyposażenie kaplicy Proroka Eliasza i bł. Hieronima ze Strydonu, mieszczącej się w dolnej kondygnacji cerkwi św. Jana Klimaka przy Wolskiej. Dekoracje przedstawiają ewangelistów, apostołów, proroków i świętych, a także sceny biblijne i z żywota Bogurodzicy.

- W prezbiterium umieszczona jest ikona Matki Bożej Orantki oraz archaniołowie - pisał w ubiegłym roku prof. Lewicki. - Kompozycje w nawie przedstawiają sceny z życia Marii. Pozostałe malowidła ukazują postaci apostołów, proroków i świętych oraz sceny biblijne i z żywota świętego Eliasza. Do wyposażenia świątyni należy również ikona Matki Bożej Oranty, powstałej w 1979 roku, obecnie eksponowana w przedsionku cerkwi dolnej.

REKLAMA

Nagrobek księdza Klingera

W 2021 roku do rejestru zabytków trafił nagrobek kapłana i teologa Jerzego Klingera (1918-1976) znajdujący się na sąsiednim cmentarzu prawosławnym. Ksiądz Klinger w latach pięćdziesiątych pracował w parafii św. Jana Klimaka na Woli, a następnie został prorektorem Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.

Nagrobek jest wykonany z żelbetonu i lastryka oraz zwieńczony stalowym krzyżem. W jego centralnej części umieszczono wizerunki Matki Bożej oraz świętych Jerzego, Sergiusza z Radoneża, Grzegorza z Palamas, Paraskiewy, Mikołaja i Serafina z Sarowa. Grób księdza Klingera jest uznawany za jeden z najpiękniejszych w Warszawie.

(jok)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy