Psychika kocha ryby
5 kwietnia 2007
Brytyjscy naukowcy są przekonani, że sposób odżywiania może mieć znaczący wpływ na kondycję psychiczną. Informują o tym w opublikowanym w Anglii raporcie "Feeding Minds".
Najlepsza lekkostrawna
Wpływ odżywiania na samopoczucie psychiczne badano już wielokrotnie. Dzięki te-mu wiemy z całą pewnością, że spożywane w nadmiarze mięso powoduje wzrost napięcia i agresji, a obfite i ciężkie kolacje zaburzają sen, wpływają na trudności w zasypianiu, wywołują tzw. koszmarne sny.- Chorzy z zaburzeniami psychicznymi, szczególnie z tendencją do nastroju de-presyjnego powinni stosować dietę lekkostrawną z dużą ilością jarzyn i owoców oraz pić dwa-trzy litry płynów dziennie, szczególnie wody mineralnej niegazowanej - mówi doc. Joanna Meder, ogólnopolski koordynator programu "Odnaleźć siebie", którego celem jest przełamanie barier związanych z leczeniem zaburzeń psychicz-nych i mitów nagromadzonych wokół psychiatrii.
Mózg nie lubi cukru
Raport "Feeding Minds" stwierdza, że jedzenie ma ogromny wpływ na stan psy-chiczny. Rosnący udział w diecie tłuszczy nasyconych i cukrów spowalnia pracę mózgu. Natomiast zdrowa i pełnowartościowa żywność wpływa korzystnie na kon-dycję fizyczną i umysłową.Warto przyjąć do wiadomości, że dbając o kondycję psychiczną trzeba stoso-wać prawidłową dietę. Mózg, podobnie jak każdy inny organ, np. serce czy wątro-ba, jest wrażliwy na to, co jemy i pijemy.
Do prawidłowego funkcjonowania mózg potrzebuje przede wszystkim odpo-wiednich ilości złożonych węglowodanów, aminokwasów, egzogennych kwasów tłuszczowych (tzw. kwasów niezbędnych), bogatego zestawu witamin i minerałów. Można to zapewnić jedząc urozmaicone posiłki, bogate w owoce i warzywa. Najle-piej świeżo przygotowane.
O tym, że stan umysłu zależy od diety świadczą przypadki konkretnych dolegli-wości o podłożu umysłowym. Na przykład społeczeństwa, które jedzą mało ryb, częściej zapadają na depresję. Jednocześnie tam, gdzie ludzie spożywają dużo ryb, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, depresja występuje zdecydowa-nie rzadziej.
Patronat merytoryczny nad akcją "Odnaleźć Siebie" sprawuje Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
jzv