Przypilnują buspasa
8 czerwca 2007
ZTM i policja będą stale pilnować buspasa na Modlińskiej. Taką informację przekazał w wywiadzie dla "Echa" dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta. Kontrole już się zaczęły.
Kolejny cud wyborczy. Ruszają przymiarki do metra na Tarchomin
Na trzy tygodnie przed wyborami samorządowymi Rada m.st. Warszawy przeznaczyła 56 mln zł na prace przedprojektowe dla linii M4, która połączy Tarchomin, Rudę, Marymont, Żoliborz, rondo Daszyńskiego i pl. Zawiszy z Rakowcem, Służewcem i Wilanowem.
Do tej pory czasem udawało im się "przeskoczyć" na buspas i pojechać nieco szybciej. Na porządku dziennym było też korzystanie przez zniecierpliwionych kierowców z chodników. Teraz będą musieli o takich wybiegach zapomnieć.
- W godzinach szczytu Modlińską autobusami przejeżdża 6-8 tysięcy pasażerów na godzinę - tłumaczy dyrektor ZTM Leszek Ruta. - Komunikacja musi odbywać się sprawnie. W dużych miastach europejskich naturalne jest, że komunikacja miejska jest uprzywilejowana. Buspasy wyodrębnia się nawet na dwupasmowych ulicach. W Londynie czy Paryżu egzekwowania przepisów pilnują nie patrole, lecz kamery. Kierowcy płacą tam słone mandaty za jazdę po buspasie.
W sumie na buspasach będzie pracowało 160 policjantów (posterunki pojawią się także w al. Solidarności przy Dworcu Wileńskim, Al. Jerozolimskich przy Dworcu Powiśle, Al. Niepodległości przy Bibliotece Narodowej, Grójeckiej przy Dalekiej oraz Al. Jerozolimskich przy Miedzianej. Za patrole zapłaci urząd miasta (200 zł za 8 godz. służby jednego policjanta). - Policjanci mają za zadanie przede wszystkim odstraszać i oduczać złych nawyków - informuje rzecznik ZTM Igor Krajnow. - Oczywiście, jeśli ktoś zostanie złapany na jeździe buspasem, nie będzie mógł liczyć na pobłażliwość. Zgodnie z taryfikatorem za to wykroczenie grozi 100 zł mandatu i jeden punkt karny.
Wiadomość o kontrolach na pewno ucieszy dziesiątki tysięcy pasażerów auto-busów, którzy codziennie podróżują do pracy z Białołęki lub na Białołękę. Ostatnio doszło przecież do tego, że rozkłady jazdy niektórych wozów w godzinach szczytu stały się fikcją (wielokrotnie opisywaliśmy ten problem w "Echu"). Stały nadzór po-licji powinien temu zaradzić.
Co można doradzić kierowcom samochodów? Chyba tylko przesiadkę do ko-munikacji miejskiej i trzymanie kciuków za powodzenie przetargu na most Północ-ny. Sytuację komunikacyjną na Białołęce ma też poprawić linia tramwajowa z Że-rania FSO na Nowodwory. Ta inwestycja, jak zapewnił "Echo" dyrektor ZTM-u, jest traktowana priorytetowo. Ma zostać zrealizowana w przeciągu kilku najbliższych lat (do magicznej daty 2012 roku).
mz


Tu będą stałe patrole policji.










































