REKLAMA

Bemowo

budżet obywatelski »

 

Absurdalne przepisy budżetu obywatelskiego

  18 maja 2023

alt='Absurdalne przepisy budżetu obywatelskiego'
źródło: bo.um.warszawa.pl

"Jeżdżą po trawniku, bo nie ma lewoskrętu" - napisaliśmy przed 3 miesiącami, kiedy wydawało się, że przy Wojskowej Akademii Technicznej jest szansa na szybkie poszerzenie ulicy. Niestety, nic z tego. Dlaczego?

REKLAMA

Radiowa na wysokości skrętu do Wojskowej Akademii Technicznej jest ulicą dwukierunkową, po jednym pasie ruchu w każdą stronę. W godzinach szczytu ruch samochodów w obu kierunkach jest tu bardzo duży.

Dlaczego lewoskręt na WAT jest taki ważny?

- W szczególności samochody jadące z kierunku wschodniego, od strony centrum, chcąc skręcić w lewo w kierunku bramy i parkingu WAT blokują całkowicie ruch nie tylko samochodów, ale również autobusów. Jeżdżą po trawniku, bo nie ma lewoskrętu Jeżdżą po trawniku, bo nie ma lewoskrętu
Kierowcy z warszawskiego Bemowa domagają się utworzenia pasa do skrętu w lewo z ulicy Radiowej w kierunku wjazdu do Wojskowej Akademii Technicznej. Upłynniłby on przejazd nie tylko samochodów, ale także autobusów.
Niektórzy kierowcy, próbując ominąć zator, objeżdżają go po trawniku. Czasami dochodzi do otarć samochodów. Auta skręcające w lewo długo czekają na skręt, ponieważ z naprzeciwka jedzie sznur samochodów. Próbują one wciskać się w niewielkie przerwy między nadjeżdżającymi samochodami, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji - wyjaśnia mieszkanka Bemowa, która do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Bemowa złożyła projekt poszerzenia jezdni Radiowej o jeden pas ruchu na długości około 50 metrów. Dzięki temu możliwe byłoby utworzenie zarówno pasa dla skręcających w lewo z ulicy Radiowej w kierunku wjazdu do WAT, jak i pasa do jazdy na wprost omijającego oczekujące samochody.

Wstąp do księgarni

Projekt lewoskrętu przy WAT trafia do kosza

Jak wskazują urzędnicy, przebudowa ulicy Radiowej przy WAT wiąże się z równoczesną przebudową oświetlenia tej ulicy oraz przebudową skrzyżowania z drogą dojazdową do Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, wraz z istniejącym chodnikiem i drogą dla rowerów. A to z kolei wymaga opracowania wielobranżowej dokumentacji technicznej. Zorganizowanie przetargu na dokumentację trwa co najmniej 2 miesiące, potem opracowanie jej zajmuje od siedmiu do kilkunastu miesięcy i kolejne miesiące na przeprowadzenie przetargu na wyłonienie wykonawcy robót. Następnie, od trzech do kilkunastu miesięcy zajmuje sama budowa. Tymczasem - jak przypominają urzędnicy - termin wykonania projektu w ramach budżetu obywatelskiego to kalendarzowy rok, którego dotyczy. Jak przekonują, nie byłoby możliwe rozliczenie robót drogowych do 15 grudnia 2024 roku.

Trochę to pokrętne tłumaczenie zważywszy na to, że bez problemu można znaleźć w Warszawie wiele projektów budżetu obywatelskiego, które zostały zrealizowane z dużym opóźnieniem. Na przykład fontanna z żabkami na Muranowie, którą oddano dopiero trzy lata po wyznaczonym terminie.

Przepisy budżetu obywatelskiego dotyczące konieczności wykonania projektu w roku kalendarzowym powodują coraz więcej absurdalnych decyzji, bo dają urzędnikom możliwość bezrefleksyjnego odrzucania wielu pomysłów, które zdecydowanie poprawiłyby bezpieczeństwo i ułatwiły życie. Priorytetem nie powinien być czas wykonania i zakończenia inwestycji, tylko dążenie do realizacji maksymalnie dużej liczby inwestycji, zgłaszanych przez mieszkańców.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (7)

# Eliard

18.05.2023 11:01

Ten wymóg wykonania projektu w rok wynika akurat wprost z ustawy. To taki kaganiec, który rząd nałożył na samorządy, żeby czasem mieszkańcy nie mogli zrobić czegoś ambitniejszego.

# Marian

18.05.2023 13:18

Nie prowokujcie Czajkowskiego, który z aktywistami tylko czeka żeby uwolnic swoje samochodowe fobie. Postawią słup po prawej stronie i problem lewoskrętu rozwiążą.

# Panjan

18.05.2023 17:24

Tam akurat jest świetne połączenie autobusowe, a przystanek znajduje się 25 m od bramy WAT. czy wojskowi muszą wjeźdzać samochodami pod same biurko? Niech się przesiądą do komunikacji publicznej i problem zniknie. A pieniądze z budżetu można wydać na naprawdę pożyteczne projekty.

REKLAMA

# Kulą w płot

18.05.2023 18:05

#Panjan napisał(a) 18.05.2023 17:24
czy wojskowi muszą wjeźdzać samochodami pod same biurko?
W jednostce wojskowej, a tym bardziej w WAT, znacząca większość pracowników to cywile a nie wojskowi.

# Panjan

18.05.2023 20:44

#Kulą w płot
"W jednostce wojskowej, a tym bardziej w WAT, znacząca większość pracowników to cywile a nie wojskowi."
A cywile to niby muszą wjeżdzać samochodami pod same biurko???
I do jednych i do drugich odnosi się ta sama uwaga. Tam jest świetny dojazd autobusowy pod samą bramę i naprawdę nie ma potrzeby przyjeżdzania samochodem i blokowania (jak wynika z artykułu) ruchu transportu publicznego.

# Sąsiad

18.05.2023 22:55

#Panjan napisał(a) 18.05.2023 20:44
#Kulą w płot
"W jednostce wojskowej, a tym bardziej w WAT, znacząca większość pracowników to cywile a nie wojskowi."
A cywile to niby muszą wjeżdzać samochodami pod same biurko???
I do jednych i do drugich odnosi się ta sama uwaga. Tam jest świetny dojazd autobusowy pod samą bramę i naprawdę nie ma potrzeby przyjeżdzania samochodem i blokowania (jak wynika z artykułu) ruchu transportu publicznego.
Trochę to dziwne. Zabraniacie Państwo komuś dojechać do pracy samochodem, po to żeby ktoś inny mógł swobodnie, też samochodem, przejechać. Przecież tam dalej jest przystanek na pętli. I tramwaj jest. Sprawa jest poruszona przez mieszkankę Bemowo, więc też może korzystać z komunikacji. Nie musiałaby ryzykować uszkodzeń auta w tym miejscu.

REKLAMA

# Słoik z Bialołeki

21.05.2023 19:59

I właśnie dlatego w budżecie obywatelskim realizuje się fantastyczne pomysłu tyłu:
- mobilna księgarnia na puszki po piwie, albo
- autobus do gry w "chińczyka".
Ale co tam, publiczne to niczyje więc kto wymyślił głupszy pomysl ten wygrywa!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA