Przedszkola nie dla wszystkich ruszą 18 maja. Kto ma pierwszeństwo?
5 maja 2020
Decyzją rządu placówki mogłyby ruszyć już w środę, ale ratusz woli lepiej przygotować je do powrotu do pracy.
Przypomnijmy: przed długim weekendem prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił, że należące do warszawskiego samorządu przedszkola nie wystartują w środę 6 maja, ponieważ brakuje na to czasu a rządowe wytyczne są niejasne. Po majówce Urząd m.st. Warszawy poinformował, że planuje otworzyć placówki w poniedziałek 18 maja.
Przedszkola w Warszawie - skąd opóźnienie?
- Wytyczne głównego inspektora sanitarnego związane z funkcjonowaniem przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach w trakcie epidemii Covid-19, przedstawione 30 kwietnia w godzinach popołudniowych, budzą wątpliwości i wymagają doprecyzowania - uważa warszawski ratusz. - W trosce o bezpieczne warunki opieki i pracy w stołecznych placówkach, samorząd warszawski musi wspólnie z dyrektorami przedszkoli opracować procedurę i nową organizację.
Według ratusza 18 maja to pierwszy termin, w którym możliwe będzie otwarcie przedszkoli. Ratusz chce w tym czasie m.in. kupić środki ochrony osobistej dla pracowników i ustalić warunki naboru do zmniejszonych grup.
Wytyczne rządu dla przedszkoli
W rządowych wytycznych roi się od sformułowań typu "może", "powinien", "w miarę możliwości". Obowiązkowe jest m.in. dostarczenie środków higienicznych, umieszczenie przy wejściu płynu do dezynfekcji rąk, wywieszenie instrukcji mycia rąk, przygotowanie procedur na wypadek podejrzenia zakażenia koronawirusem i przygotowanie izolatki.
- Nauczycielu, zwracaj uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu - czytamy w wytycznych. - Zorganizuj pokaz właściwego mycia rąk. Przypominaj i dawaj przykład. Rodzicu, zaopatrz swoje dziecko, jeśli ukończyło czwarty rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki.
Pracownicy przedszkola mają nosić maseczki i rękawiczki "o ile jest taka potrzeba". Dzieci będą mogły korzystać ze znajdujących się na terenie przedszkoli placów zabaw, choć place ogólnodostępne (na osiedlach) pozostaną zamknięte.
Kto ma pierwszeństwo?
- W pierwszej kolejności z przedszkola powinny skorzystać te dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu - czytamy w wytycznych.
Pierwszeństwo w przyjmowaniu do przedszkola będą miały dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19. Skąd przedszkole ma wiedzieć, którego dziecka dotyczą te zasady? Nie wiadomo. Przepis zapewne poskutkuje konfliktami między rodzicami spierającymi się o to, kto ma bardziej odpowiedzialną pracę i pilniej potrzebuje miejsca w placówce.
(dg)