Kiedy w 2010 r. na Targówku powstały dwa pierwsze w Warszawie przedszkola modułowe, bielańscy urzędnicy byli zachwyceni i zapowiadali zakup przedszkoli modułowych również dla maluchów z Bielan. - Co z obiecaną budową przedszkola modułowego na Chomiczówce? - pyta dziś pan Marcin z ul. Conrada.
Przedszkola modułowe mogłyby stać się w dobie kryzysu dobrym rozwiązaniem problemu z brakiem miejsc dla maluchów. Zakup jednego modułu jest prawie pięć razy tańszy niż budowa klasycznej placówki. - Przykładem powinna być dla nas Skandynawia, w której model szkół i przedszkoli modułowych stosowany jest od dawna - mówi wiceburmistrz Grzegorz Pietruczuk. - Ich montaż trwa tylko dwa miesiące, mają długoletnią gwarancję, a co najważniejsze, koszty ich utrzymania są o wiele niższe niż w zwykłych przedszkolach. A przede wszystkim dają możliwość aranżacji przestrzennej dostosowanej do danego terenu czy osiedla - wylicza Pietruczuk. W ocenie wiceburmistrza w pierwszej kolejności obiekty modułowe powinny stanąć na Chomiczówce i osiedlu Ruda.
Niestety, na taką inwestycję mieszkańcy Bielan będą musieli poczekać jeszcze jakieś dwa lata. Tyle bowiem jeszcze czasu, w opinii wiceburmistrza, potrzebować będzie miasto, aby sprawdzić, czy inwestowanie w przedszkola modułowe rzeczywiście się opłaca. - Na razie władze stolicy wstrzymały budowę przedszkoli modułowych. Chcą sprawdzić, jak wypadną bieżące koszty utrzymania w dwóch tego typu placówkach na Targówku - tłumaczy Pietruczuk.
Bielany? Nic nie zgłosiły
Władze miasta przeczą podejrzeniom wiceburmistrza Pietruczuka. - To dzielnice rozstrzygają, w ramach przyznanych limitów, jakie zadania inwestycyjne będą realizowane i w jakich terminach - mówi Katarzyna Pieńkowska z urzędu miasta.
Pierwsze takie obiekty modułowe powinny stanąć na Chomiczówce i osiedlu Ruda.
- Budowa przedszkoli modułowych w 2009 r. na Targówku finansowana była w ramach tzw. rezerwy restrukturyzacyjnej (tj. rezerwa budżetowa) na wniosek burmistrza dzielnicy - podkreśla. Jednocześnie przypomina, że mimo iż w 2011 r. w budżecie miasta utworzona była rezerwa restrukturyzacyjna, żadna dzielnica nie ubiegała się o finansowanie w ramach tej rezerwy budowy przedszkoli modułowych. - Również w 2012 r. nie wpłynął do biura edukacji żaden wniosek dotyczący chęci budowy przedszkoli modułowych w dzielnicy Bielany - informuje urzędniczka. - Według danych z 30 stycznia br. przedszkola w dzielnicy Bielany dysponowały jeszcze 49 wolnymi miejscami - dodaje. W tym roku biuro edukacji nie dysponuje już rezerwą restrukturyzacyjną. Budowa przedszkoli modułowych musiałaby więc być uruchomiona tylko w ramach limitu pieniędzy przyznanych poszczególnym dzielnicom na inwestycje. Bielany muszą w tym roku zapomnieć o ich budowie.
Anna Przerwa