REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Przebudują dom dziecka na podstawówkę? Na razie brakuje pieniędzy

  20 stycznia 2022

Przebudują dom dziecka na podstawówkę? Na razie brakuje pieniędzy
TuStolica.pl

Urząd Dzielnicy Białołęka przejął budynek zlikwidowanego domu dziecka przy Bohaterów 50, w którym w ubiegłym roku działał tymczasowy ośrodek dla bezdomnych.

REKLAMA

Równo rok temu mieszkańców Białołęki Dworskiej zaskoczyła wieść, że niemal naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 110 powstało miejsce, w którym odbywają kwarantannę bezdomni zakażeni wirusem SARS-CoV-2. Tymczasowy ośrodek został urządzony w dawnym domu dziecka i miał działać do końca stanu epidemii, ale plany zdążyły się już zmienić.

REKLAMA

Powstanie filia podstawówki?

Warszawskie radne Agnieszka Borowska i Iwona Wujastyk proponowały w ubiegłym roku przekształcenie dawnego domu dziecka w kolejny w dzielnicy dom kultury, działający jako "centrum lokalne" Białołęki Dworskiej. Rodzice uczniów ze znajdującej się naprzeciwko podstawówki oczekiwali raczej urządzenia sal lekcyjnych.

- Zarządzeniem prezydenta Warszawy zabudowana nieruchomość przy Bohaterów 50 została przekazana dzielnicy Białołęka - poinformowała nas Marcelina Bogdanowicz z urzędu miasta. - Dzielnica planuje przeznaczenie tej nieruchomości na cele oświatowe. W tym rejonie Białołęka intensywnie się rozwija, brakowało dotąd miejsca na budowę nowej szkoły, która odciążyłaby placówkę przy Bohaterów 41. W pierwszej kolejności dzielnica planuje przeprowadzenie ekspertyzy, dotyczącej możliwości adaptacji istniejącego budynku na potrzeby oświatowe.

REKLAMA

Brakuje milionów

Ekspertyza pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest przekształcenie dawnego domu dziecka w podstawówkę. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by w piętrowym budynku urządzić sale lekcyjne, ale w praktyce przeszkodą mogą okazać się szczegółowe przepisy. Prawo mówi, że sale lekcyjne czy przedszkolne muszą mieć określone rozmiary i znane są przypadki, że plany przeznaczenia budynku na cele edukacyjne legły w gruzach, bo pomieszczenie było o kilkanaście centymetrów za krótkie.

Może się również okazać, że bardziej opłacalne będzie zburzenie dawnego domu dziecka i wzniesienie w jego miejscu całkiem nowego obiektu. Jak wynika z zapisów w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej, białołęcki ratusz nie ma na razie pieniędzy ani na budowę czy przebudowę, ani nawet na wspomnianą ekspertyzę. W tej chwili w budynku mieszka kilka rodzin, którym samorząd będzie musiał docelowo znaleźć mieszkania komunalne.

(dg)

Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie? Zapisz się do naszego newslettera.
 

Komentarze (1)

# Łukasz33

21.01.2022 15:39

To jest bardzo dobry pomysł. W tym budynku mogłyby mieścić się oddziały 1-3 Sp110 zaś po drugiej stronie ulicy uczyli by się klasy 4-8. Myślę, że pieniądze na przebudowę obiektu znalazły by się - można by było przesunąć kilka milionów z budowy kładki nad Wisłą na białołęckie szkoły i problem rozwiązany.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA