"Proszę o szczepienie kotów". Informacyjny chaos w sprawie wścieklizny
11 stycznia 2022
We wtorek 11 lutego warszawiacy dostali SMS-y z ostrzeżeniem o nowych przypadkach wścieklizny. Według Alertu RCB formalnie strefą zagrożoną jest całe miasto, według strony wojewody - tylko jego część.
"Uwaga! Nowe przypadki wścieklizny. Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie" - SMS-y o takiej treści zostały rozesłane po południu do mieszkańców Warszawy.
Wścieklizna w Warszawie
- W związku z nowymi przypadkami wścieklizny, odbiorcy we wskazanej części województwa mazowieckiego otrzymali Alert RCB - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Na załączonej mapie jako strefa zagrożona zaznaczona jest m.in. cała Warszawa. Tymczasem według strony Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny obejmuje tylko dzielnice Wawer, Wesoła, Rembertów, Praga Południe, Wilanów oraz część Targówka na wschód od Radzymińskiej.
Informacja o formalnym zasięgu strefy zagrożenia jest istotna głównie dla właścicieli kotów. Na terenie wskazanych dzielnic wojewoda Konstanty Radziwiłł wprowadził obowiązek szczepienia na wściekliznę wszystkich kotów w terminie 30 dni od dnia ukończenia trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co rok od dnia ostatniego szczepienia. Na podstawie ogólnych przepisów obowiązkowym szczepieniem na wściekliznę objęte są również psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Także w ich przypadku szczepienia należy powtarzać co rok. Brak szczepienia psa jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości do 500 zł.
Co to jest wścieklizna?
- Wścieklizna u zwierząt objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni. Jest chorobą śmiertelną - przypominał w maju warszawski ratusz. - U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).
Przy drogach, ścieżkach dla pieszych oraz parkingach na terenie zagrożonym powinny stać czytelne tablice z napisem "Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną zwierząt". Zabronione jest organizowanie targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę, polowań i odłowów zwierząt łownych, z wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych bez udziału psów i nagonki. Psy, koty i inne zwierzęta gospodarskie muszą przebywać w zamkniętych wybiegach.
(dg)