Czy w Warszawie trzeba szczepić koty? "Alert RCB to fake news"
13 stycznia 2022
Wtorkowy SMS rozesłany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wywołał ogromne zamieszanie. Urzędy dzielnic co kilka minut odbierają telefony od właścicieli kotów.
Liczba przypadków wścieklizny na Mazowszu rośnie z miesiąca na miesiąc. W Warszawie chorobę stwierdzono 23 lipca u lisa znalezionego w Wesołej, na skraju Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Do końca ubiegłego roku w mieście odnotowano w sumie siedemnaście przypadków, a w Sylwestra wojewoda Konstanty Radziwiłł wydał rozporządzenie dotyczące m.
"Proszę o szczepienie kotów". Informacyjny chaos w sprawie wścieklizny
We wtorek 11 lutego warszawiacy dostali SMS-y z ostrzeżeniem o nowych przypadkach wścieklizny. Według Alertu RCB formalnie strefą zagrożoną jest całe miasto, według strony wojewody - tylko jego część.
in. szczepienia kotów.
Telefony się urywają
- W związku z nowymi przypadkami wścieklizny, odbiorcy we wskazanej części województwa mazowieckiego otrzymali Alert RCB - poinformowało we wtorek 11 stycznia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Na załączonej mapie jako strefa zagrożona zaznaczona została m.in. cała Warszawa. Tymczasem na mocy rozporządzenia wojewody obszar zagrożony wystąpieniem wścieklizny obejmuje tylko dzielnice Wawer, Wesoła, Rembertów, Praga Południe, Wilanów oraz część Targówka na wschód od Radzymińskiej. Szczepienie kotów jest obowiązkowe tylko na tym terenie.
- W przypadku naszej dzielnicy "alert" RCB to fake news - mówi urzędniczka z jednego z wydziałów ochrony środowiska. - Nie jesteśmy objęci przymusem szczepienia kotów, ale obawiający się kar mieszkańcy dzwonią co kilka minut. Przekazujemy im, że nie ma obowiązku, ale zalecamy szczepienie kotów wychodzących. Od środy zajmujemy się tylko tym tematem, bo telefony się urywają.
Szczepienia kotów w Warszawie
Informacja o formalnym zasięgu strefy zagrożenia jest istotna głównie dla właścicieli kotów. Na terenie wskazanych dzielnic wojewoda Konstanty Radziwiłł wprowadził obowiązek szczepienia na wściekliznę wszystkich kotów w terminie 30 dni od dnia ukończenia trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż raz w roku. Na podstawie ogólnych przepisów obowiązkowym szczepieniem na wściekliznę objęte są również psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Także w ich przypadku szczepienia należy powtarzać co rok. Za brak szczepienia psa grozi 500 zł kary.
Jak przypomina urząd wojewódzki, najbardziej narażone na wściekliznę są lisy, a szczepienie tych zwierząt polega na rozkładaniu dawek preparatu w lasach. W Warszawie akcja była prowadzona już w marcu, maju, wrześniu i listopadzie.
(dg)
.