Prawobrzeżna Warszawa zasługuje na silny głos w radzie miasta
19 listopada 2010
Z Iwoną Wujastyk, wiceprzewodniczącą rady dzielnicy Targówek, kandydatką do rady miasta, rozmawia Krzysztof Mikołajewski, dr nauk politycznych.
- Kandyduję, gdyż prawobrzeżna Warszawa zasługuje na obecność i silny głos w radzie miasta. Zasługuje na radną, która zna tę część Warszawy, zadba o sprawy jej mieszkańców i sprawi, by miejscy radni spojrzeli na Warszawę z naszej perspektywy. Nie zgadzam się z tym, że jesteśmy "sypialnią Warszawy", tą drugą - mniej atrakcyjną, niedoinwestowaną i niebezpieczną częścią. Moim zdaniem raczej nieznaną lub zapominaną. Mamy bogatą historię, potencjał inwestycyjny i fan-tastycznych, prężnych mieszkańców. Pokazując uroki prawobrzeżnej części stolicy swojemu 6letniemu synowi Jasiowi, co dzień przekonuję się, że dla niego i jego pokolenia warto walczyć o rozwój i dobre imię prawobrzeżnej Warszawy także w radzie miasta.
- Jakie zatem są Pani priorytety dla rozwoju tej części Warszawy?
- To pięć obszarów:
- Komunikacja: rozbudowa głównych szlaków komunikacyjnych, dokończenie budowy obwodnicy śródmiejskiej, budowa bezkolizyjnych przejazdów tunelem pod torami kolejowymi.
- Edukacja: chcę, aby wyniki nauczania w prawobrzeżnej Warszawie nie odbie-gały od średniej warszawskiej. Będę zabiegać o pieniądze na poprawę stanu technicznego bazy lokalowej placówek oświatowych oraz na programy wspar-cia najzdolniejszych i najsłabszych uczniów.
- Opieka dla najmłodszych: powrót do pracy wielu młodych matek uniemożliwia brak miejsc w publicznych żłobkach i przedszkolach. Radni Warszawy mogą opracować program dofinansowania pobytu dzieci w niepublicznych placów-kach. To rozwiązanie szybsze i tańsze niż budowa nowych obiektów. Elas-tycznie dostosowuje wydatki do aktualnych potrzeb i nie powoduje generowa-nia kosztów utrzymania budynków w okresie niżu demograficznego.
- Regulacja stanów prawnych gruntów na rzecz spółdzielni mieszkaniowych: zdecydowana większość budynków mieszkalnych w stolicy to wieloletnie zaso-by spółdzielcze o nieuregulowanych prawach własności terenu, co nie pozwala lokatorom na pełne prawo własności a spółdzielniom na plany rozwoju i inwestycji.
- Parkingi: obecna liczba samochodów przerasta możliwości projektowanych niegdyś blokowisk, dlatego też parkują one na chodnikach i pasach zieleni. Nie-zbędna jest budowa parkingów wielopoziomowych, podziemnych i zatok par-kingowych wzdłuż szlaków komunikacyjnych.
501770670, i.wujastyk@wp.pl.
Radni Warszawy mogą opracować program dofinansowania pobytu dzieci w niepublicznych placówkach. To rozwiązanie szybsze i tańsze niż budowa nowych obiektów.