REKLAMA

Białołęka

inwestycje »

 

Pożegnanie z szambem!

  3 grudnia 2010

Nawet 100 tys. osób z północnej i wschodniej Białołęki już wkrótce będzie mogło zrezygnować z szamb i podpiąć się do nowego kolektora ściekowego, który wybudowała firma Dom Development na potrzeby osiedla Regaty.

REKLAMA

- Przejęty od dewelopera, długi na ponad 6 km, kolektor ściekowy umożliwi szybki rozwój kanalizacji na tym obszarze Białołęki. Wkrótce około 100 tysięcy osób bę-dzie mogło zrezygnować z tradycyjnych szamb i podłączyć się do sieci kanaliza-cyjnej - zapewnia burmistrz Jacek Kaznowski. Budowa kolektora trwała prawie 2,5 roku i kosztowała prawie 50 mln zł. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kana-lizacji odkupiło go od dewelopera za tę samą cenę i zapłaci w ratach.

Skorzystają kolejne osiedla

- Inwestycja realizowana przez prywatnego inwestora, przy okazji budowy osiedla Regaty, była jedynym sposobem na umożliwienie podłączania się do sieci indywi-dualnym użytkownikom z tego rejonu Białołęki - przekonuje burmistrz. Dlaczego? - MPWiK nie miało w planie w najbliższym czasie budowy tego kolektora. W tym re-jonie bardzo dynamicznie rozwija się budownictwo mieszkaniowe, dlatego dla nas ten kolektor jest bardzo ważny na przyszłość, ponieważ kolejni deweloperzy pla-nują budowy osiedli i podpięcie się do niego - zdradza Bartosz Milczarczyk, rzecznik MPWiK.

Zapraszamy na zakupy

Kto się podłączy?

Dzięki temu, że kolektor kupiło MPWiK, z kanalizacji będzie mogło skorzystać po-tencjalnie około 100 tys. obecnych i przyszłych mieszkańców wschodniej Białołęki. Zasięg rury ściekowej obejmuje tereny od planowanej trasy mostu Północnego na północ do granicy miasta, na wschód do granicy z Markami oraz na zachód do ka-nału Żerańskiego. Również mieszkańcy terenów wzdłuż kolektora, czyli np. cała Białołęka Dworska będzie mogła podłączyć się do rurociągu i zrezygnować z mało ekologicznego i drogiego, w porównaniu do kanalizacji miejskiej, rozwiązania, ja-kim jest prywatne szambo. - Docelowo kolektor będzie odbierał ścieki od 100 tys. mieszkańców tego terenu - zapewniają urzędnicy.

REKLAMA

Budują dla miasta

Budowa kolektora była największą tego typu inwestycją w Polsce i jedyną zrealizo-waną przez prywatnego inwestora. Warto przypomnieć, że Dom Development bu-duje dla miasta jeszcze jeden obiekt - przystanek kolejowy Warszawa Wilno, zloka-lizowany przy gigantycznym osiedlu o tej samej nazwie na Targówku Przemysło-wym. Stacja ma kosztować 6 mln zł netto. Koszt całej inwestycji pokryje Dom De-velopment, z czego bardzo cieszą się urzędnicy. - Z przystanku będą mogli korzys-tać wszyscy - zapewnia Jan Telecki, dyrektor warszawskiego oddziału Zakładu Linii Kolejowych PLK.

Marzena Zemlich

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni