REKLAMA

Wawer

środowisko »

 

Ponad tysiąc skontrolowanych domów. Trwa walka ze smogiem

  19 grudnia 2018

alt='Ponad tysiąc skontrolowanych domów. Trwa walka ze smogiem'
Straż Miejska

Straż miejska otrzymała nowe uprawnienia mandatowe jako narzędzie do walki z trucicielami powietrza. Mundurowi dostali też nową broń - drony, które już teraz nazywane są "postrachami kopciuchów".

REKLAMA

- W Wawrze jest 651 ulic. Na minimum 398 znajdują się tzw. kopciuchy, na niektórych kilka sztuk, przy innych kilkadziesiąt. W sumie około 3000 plus nieznana liczba kominków. Robi wrażenie? - na początku listopada fanpage Smog Wawerski zamieścił mapę dzielnicy opracowaną przez Biuro Ochrony Środowiska m. st. Warszawy z oznaczonymi ulicami, na których znajdują się zarejestrowane piece węglowe. Analizując wskazania urzędników, właściwie trudno jest wymienić wawerskie ulice nie objęte tym wykazem. Powietrze w Wawrze jest bardzo złe.

Smogowozy, fotoradar laserowy, higrometry

Jak zapewniają strażnicy, uporczywe łamanie przepisów antysmogowych będzie skutkować surowymi karami. Na wyposażeniu straży miejskiej jest pięć laboratoriów mobilnych, tzw. smogowozów, które w sezonie grzewczym są intensywnie wykorzystywane przez funkcjonariuszy. Wśród wielu urządzeń pomiarowych wykorzystywanych przez strażników jest też przenośny, zasilany baterią, fotometr laserowy, który w czasie rzeczywistym mierzy i pokazuje na wyświetlaczu stężenie aerozolu w badanym powietrzu. Warto też pamiętać, że jego zanieczyszczenie jest nie tylko wynikiem używania pieców grzewczych, powoduje je także na przykład spalanie wilgotnego drewna w kominkach. Dlatego właśnie w arsenale urządzeń pomiarowych są higrometry. Za ich pomocą strażnicy potrafią szybko i precyzyjnie określić wilgotność drewna.

Wstąp do księgarni

Wkrótce drony ruszą do akcji

- Mamy też już drony służące do namierzania trucicieli powietrza. Wyposażone są w dwie kamery. Tradycyjną, rejestrującą obraz w rozdzielczości full hd oraz, działającą na podczerwień, wysokiej czułości kamerę termowizyjną, która z łatwością zlokalizuje miejsce wylewania nieczystości ciekłych do wód. Testy wykazały, że wszystkie czujniki i urządzenia, w które drony zostały wyposażone, działają prawidłowo. Kamery przekazują obraz zarówno do operatora bezzałogowca, jak też w dowolne miejsce - za pośrednictwem sieci - informuje inspektor Sławomir Smyk ze straży miejskiej. Przemieszczając się, dron mierzy stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. - Operatorzy dronów zostali już przeszkoleni i posiadają wymagane prawem świadectwa. Pojazdy, nazwane przez strażników "postrachami kopciuchów", przechodzą właśnie ostatnie testy - tłumaczy Sławomir Smyk.

Od początku roku do połowy grudnia na terenie Wawra strażnicy przeprowadzili ponad 1,5 tys. kontroli spalania. W wyniku podjętych działań nałożyli 116 mandatów karnych, pouczyli 32 osoby i sporządzili jeden wniosek do sądu o ukaranie.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (7)

# nohood

20.12.2018 14:35

inwigilacja prywatnych posesji?
komuna ++
ciekawe kto dał prawo do poszerzenia uprawnień miejskiego zomo?
mosad czy wywiad niemiecki?

# nohood

20.12.2018 14:38

a może sprawdzicie miejskie elektrociepłownie hipokryci ?

# hahaha

20.12.2018 17:46

Dronem można latać
100 m od granic zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub od zgromadzeń osób na wolnym powietrzu;
30 m od osób, pojazdów, obiektów budowlanych niebędących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora;
Jeśli latamy czymś bardzo lekkim, co waży poniżej 600g - nie trzeba wtedy przestrzegać tych minimów odległości w poziomie pamiętając jednak, że w razie wypadku cała odpowiedzialność spoczywa na osobie sterującej dronem.
Wawer jest w strefie TMA EPWA A
TMA (Terminal Control Area) - w strefach kontrolowanych TMA wykonywanie lotów możliwe jest po uprzednim zgłoszeniu i uzyskaniu warunków lotu i zgody

REKLAMA

# piechur

20.12.2018 21:48

Palenie węglem w 3000 kominów będą wszyscy krytykować, a trujących nowych i starych samochodów ile przejeżdża dzienne przez Wawer? A o samochodzie, który kosi nową latarnię i prawie wpada na posadzone pod koniec listopada drzewo nikt nie napisze - tyle korzyści z tych samochodów.

# GePeWu

27.12.2018 14:55

Mieszkam w małej uliczce zapomnianego przez władze dzielnicy osiedla Wichrowa. Niby u nas obowiązuje ogrzewanie eko, ale zimą, codziennie wieczorem nie da się drzwi zewnętrznych otworzyć, a nawet znaleźć się w ich pobliżu, żeby nie poddusić się dymem rodem z lokomotywy parowej. O otwarciu okna nie ma mowy. Psy kichają i zwiewają do domu w trybie pilnym. Chciałoby się donieść straży miejskiej, że ktoś tu truje sąsiadów, ale naprawdę nie jestem donosicielem i co roku mam dylemat: dusić się dalej czy jednak interweniować. W końcu smrodziarze nie przejmują się swoimi odchodami, a ja muszę ich znosić w pakiecie? Przyślijcie do nas drony, może wykryją, czy to smog miejski do nas dociera, czy ktoś pali w kominku czymś cuchnącym albo ma komin z wywiewem na bliskiego sąsiada.

# agnieszkahak

27.12.2018 18:57

Apro niemiłego zapachu i ulicy Wichrowej - faktycznie w okresie grzewczym czuć sm w powietrzu i że coś jest źle.
Jak już poruszono temat zakatarzonych psów, pamiętam czas kiedy zasiedlono już całe osiedle Wichrowa i nagle cała wataha wraz z właścicielami wyruszała na akcję minowanie - sąsiednie ulice a zwłaszcza Zakładowa i Jabłeczna nie nadawały się do pieszych wędrówek żeby dosłownie nie wdepnąć w.
Podsumowując dbajmy zarówno o czyste powietrze jak i zielone trawniki oraz normalne drzewa, a nie jakieś t..uje, sumaki, tulipanowce, platany i inne badziewie.

REKLAMA

# Lolo

21.01.2019 11:08

Powinni sprawdzać po kolei wszystkich. Tylko mandaty wpłyną na zmniejszenie palenia śmieciami.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni