Co z mostem Na Zaporze? "Będzie nieodzowny"
19 grudnia 2018
źródło: Wikimedia Commons / Marcin Białek
Pierwsza przeprawa między Wawrem a Wilanowem jest w budowie. O drugiej było ostatnio cicho, więc najwyższy czas to zmienić.
Warszawa buduje schronisko dla kotów
Jury wyłoniło zwycięski projekt nowego pawilonu dla bezdomnych kotów, który powstanie w Wawrze. Łącznie nagrodzenie najlepszych prac będzie kosztowało podatników 50 tys. zł. Przed nami jeszcze wykonanie dokumentacji projektowej oraz sama wielomilionowa budowa imponującego gmachu.
Zapory prawdopodobnie nie będzie, ale most wciąż jest marzeniem niektórych mieszkańców i samorządowców. W 2007 roku powstało studium wykonalności. Zgodnie z nim nowy wawersko-wilanowski most miałby konstrukcję wantową i 115-metrowy pylon. Byłby zatem podobny do mostu Świętokrzyskiego, ale wyższy o 25 metrów.
Jak to z mostem było
Poprzedni burmistrz Łukasz Jeziorski próbował przywrócić temat budowy mostu w 2016 roku na fali żoliborskich protestów przeciwko mostowi Krasińskiego. Pomysł był prosty: skoro Rada Warszawy jest gotowa wydać ponad miliard a Targówek i Żoliborz się spierają, niech skorzystają na tym zgodne Wawer i Wilanów. Ostatecznie wygrała opcja zerowa i budowa nie ruszyła ani na Żoliborzu, ani w Wilanowie. Jak szacował wówczas radny Michał Żebrowski, most kosztowałby ok. 460 mln zł, ale konieczna byłaby budowa także dróg dojazdowych. Wiceprezydent Michał Olszewski obiecał wówczas, że ratusz przeanalizuje sens i możliwości powstania przeprawy.
- Obecnie priorytetem jest budowa mostu na trasie S2, który jest jedyną brakującą przeprawą w ciągu naszych obwodnic - mówił na spotkaniu z radnymi Wawra i Wilanowa. - O budowie mostu Na Zaporze zdecyduje szkiełko i oko, a nie serce, bo sztuką nie jest budowa ulicy od punktu A do B, ale skuteczne rozwiązanie problemów transportowych i rozprowadzenie ruchu.
Od tego czasu nad tematem zapadła cisza. Zmienił się zarówno prezydent Warszawy, jak i burmistrz Wawra. Czy rządząca dzielnicą koalicja PO z Razem dla Wawra zamierza dalej starać się o budowę? Zapytaliśmy u źródła.
(dg)
Odpowiada Michał Żebrowski, przewodniczący rady dzielnicy
Budowa mostu Na Zaporze jest cały czas w planach zarządu i radnych Wawra. W ubiegłej kadencji z mojej inicjatywy odbyło się m.in. wspólne posiedzenie komisji odpowiedzialnych za inwestycje w radach dzielnic Wawer i Wilanów. Podczas spotkań w trakcie kampanii wyborczej z Rafałem Trzaskowskim i ja, i inni radni wielokrotnie pytaliśmy ówczesnego kandydata na prezydenta stolicy o ten most.
Rafał Trzaskowski odnosił się każdorazowo ze zrozumieniem do naszych oczekiwań, jednak jednoznacznej deklaracji w tej sprawie nie złożył. Twierdził, iż ostateczną decyzję podejmie po uruchomieniu mostu Południowego, a wraz z nim południowego odcinka południowej obwodnicy Warszawy. Wówczas policzony zostanie ruch aut w tej części Warszawy, również z uwzględnieniem prognoz na przyszłość, i w oparciu o to podjęta zostanie decyzja.
U nas, w radzie dzielnicy, sprawa budowy mostu pozostaje na bieżąco w sferze zainteresowań. Widzimy potrzebę jego budowy już w najbliższych latach. Nasza dzielnica dynamicznie się rozwija, na wawerskie osiedla domków jednorodzinnych wprowadza się wielu mieszkańców z innych dzielnic Warszawy i części Polski. My już teraz wiemy, że za kilka lat ten most będzie nieodzowny..





































