REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wawer

drogi

 

Południowa obwodnica Warszawy: głośny problem mieszkańców Wawra

  22 listopada 2021

Południowa obwodnica Warszawy: głośny problem mieszkańców Wawra
Nieszczęsna "wanna" pod Patriotów wskazywana przez mieszkańców Wawra jako główne źródło hałasu z POW. Fot. Dron Falenica

Od blisko roku wawerczykom mieszkającym w sąsiedztwie trasy szybkiego ruchu S2 towarzyszy uporczywy hałas. Po otwarciu tunelu pod Ursynowem ruch zdecydowanie wzrośnie.

REKLAMA

Przypomnijmy: wawerski odcinek południowej obwodnicy Warszawy (S2) wraz z mostem Anny Jagiellonki otwarto w grudniu ubiegłego roku. Jak pisze radny Wojciech Godlewski, mieszkańcy dzielnicy czekali na ten moment, ale część z nich od razu zaczęła zgłaszać problemy z hałasem.

REKLAMA

Wszystko zgodne z projektem

Na łamach czasopisma wydawanego przez urząd dzielnicy radny przypomina, że po otwarciu tunelu pod Ursynowem do ruchu włączą się ciężarówki i hałas może się zwiększyć o dodatkowe decybele.

- To wynika z faktu, że zastosowano niewłaściwą nawierzchnię - uważa radny Godlewski. - Zamiast bitumicznej wybrano beton cementowy, co według różnych badań zwiększa hałas o 6-10 dB. Według projektantów drogowych, z którymi się konsultowałem, sytuację można jeszcze naprawić wykonując tzw. nakładkę bitumiczną.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, odpowiadającą za budowę trasy S2 i zarządzanie nią. Rzeczniczka Małgorzata Tarnowska przekazała nam, że nawierzchnia jest zgodna z wymaganiami decyzji środowiskowej.

REKLAMA

"Zaoszczędzono kosztem mieszkańców"?

Radny Godlewski uważa, że podczas budowy trasy GDDKiA zaoszczędziła kosztem mieszkańców także w inny sposób: rezygnując z ustawienia ekranów akustycznych na całej długości odcinka. Samorządowiec krytykuje zwłaszcza węzeł z Patriotów, gdzie trasa S2 przebiega w wykopie.

- W rzeczywistości to nic innego jak trzy wiadukty, od których hałas się odbija i rezonuje - pisze Godlewski. - Żeby temu zaradzić, należałoby połączyć je jedną płytą a najlepiej wykonać prawdziwy tunel, o co wraz z mieszkańcami nieskutecznie zabiegałem.

- Przejście trasy ekspresowej S2 na wysokości Patriotów w formie "wanny szczelnej" przykrytej obiektami było określone już we wniosku o uzyskanie decyzji środowiskowej - odpowiada Tarnowska dodając, że zastosowane rozwiązania projektowe zatwierdził regionalny dyrektor ochrony środowiska. Nie kwestionował ich również Mazowiecki Urząd Wojewódzki na etapie wydawania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej ani Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego na etapie wydawania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

REKLAMA

Zamiast ekranów mandaty?

Zgodnie z procedurami po roku od oddania do użytku całej trasy GDDKiA będzie zobowiązana wykonać pomiary akustyczne i na ich podstawie marszałek województwa może nakazać wykonanie dodatkowych zabezpieczeń przed hałasem. Na podstawie obserwacji podobnych inwestycji radny Godlewski obawia się, że potrwa to kilka lat, zaś same pomiary wykonane przez drogowców nie będą obejmowały wszystkich terenów, które powinny być chronione.

- Mamy w Wawrze przykłady domów zlokalizowanych niedaleko trasy, które nie są w ogóle chronione ekranami - uważa Godlewski, który wezwał wawerski ratusz do wykonania własnych pomiarów hałasu. Na podstawie raportu urząd dzielnicy wystąpi do marszałka województwa o wydanie odpowiednich decyzji. Tymczasem GDDKiA uważa, że to nie braki w ekranach są problemem.

- Istotny wpływ na poziom hałasu ma m.in. prędkość poruszających się samochodów, jednak to leży już gestii samych użytkowników drogi - przekazała nam rzeczniczka. - Wystąpiliśmy do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego o przeprowadzenie dodatkowych kontroli prędkości.

(db)

 

Komentarze (10)

# Precz z komun%u0105

22.11.2021 21:26

Na zachodzie Europy taki bubel by nie przeszedł. Gdzie jest nasz(?) Prezydent Trzaskowski? Powinien na uszach stanąć w tej sprawie i popędzić pisowcom kota

# Autobahn

22.11.2021 21:43

Mieszkam 3,5 kilometra w linii prostej od autostrady (w całości są ekrany na moim odcinku). Hałas jest non stop i nic się na to nie poradzi.

# Solo

23.11.2021 07:45

#Autobahn napisał(a) 22.11.2021 21:43
Mieszkam 3,5 kilometra w linii prostej od autostrady (w całości są ekrany na moim odcinku). Hałas jest non stop i nic się na to nie poradzi.
to może pora wyremontować tą klitkę, a nie ciągle narzekać? Ja mieszkam 500 m od wezłą Konotopa i zero halasu.

REKLAMA

# mirko

23.11.2021 09:00

POW nie jest "głośnym problemem mieszkańców Wawra", a oknem na świat, które chociaż w minimalnym stopniu wprowadziło Wawer w XXI wiek. Ja od niespełna roku cieszę się z usprawnionej komunikacji i dojazdu, a nie płaczę z powodu hałasu.
Kwestie hałasu i technologii budowy regulują odpowiednie przepisy, a nie subiektywne odczucia pana radnego albo mieszkańca. Jeśli te przepisy nie są spełnione, to są odpowiednie ścieżki do ich wyegzekwowania.
@Autobahn, w artykule mowa o POW, a nie o jakiejś autostradzie o której piszesz. Ja mieszkam nieco ponad kilometr w linii od tej trasy, hałasu nie odczuwam - ale wiadomo, to się zmienia bardzo lokalnie.

# swojak

23.11.2021 10:44

Pan radny Godlewski mieszka blisko POW, więc się udziela. Ale jak byliśmy kiedyś u niego w urzędzie gminy w sprawie m.in hałasu spowodowanego nielegalna firma na tym terenie, to nas olał. Jemu ten hałas i smród nie przeszkadzał. Czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Fałsz o obłuda.
Ci co kupowali działki w okolicy POW, bo były tanie, moim zdaniem nie mają prawa do protestów. To był ich świadomy wybór, nikt im pistoletu do głowy nie przystawiał.

# Gura

23.11.2021 10:57

Postawić ekrany i po problemie. Gadka o nawierzchni tylko kompromituje autorów. Beton jest trwalszy. Jakby zrobili asfalt to za pare lat byłby remont.

REKLAMA

# wwa

23.11.2021 12:13

Trasa S8 na Bemowie. Zapraszamy, usłyszycie i poczujecie jak będzie u was niebawem. Usłyszycie jak wali hałas w uszy, kiedy ciężarówki jadą powyżej 100 km/h. Powiecie niemożliwe, a jednak postsowieccy ze wschodu potrafią tak podrasować swoje maszyny.

# Cottonfield

23.11.2021 12:30

#Precz z komun%u0105 napisał(a) 22.11.2021 21:26
Na zachodzie Europy taki bubel by nie przeszedł. Gdzie jest nasz(?) Prezydent Trzaskowski? Powinien na uszach stanąć w tej sprawie i popędzić pisowcom kota
Trzaskowski to bezczelny gnój, który jest zainteresowany tylko swoim PRem i nic nie zrobi, jak sami mieszkańcy nie zrobią.

# pZz

23.11.2021 13:38

Mieszkancow Wawra i okolic narzekajacych na trase prosze o nie krzystanie z drogi S8 odcinek Bemowo, bo ja tam mieszkam. A jezdzac halasujecie mi i smrodzicie. Dziekuje.

# Dexter

29.11.2021 18:25

Komuchy, ta pisobolszewia rządzi od 6 lat.To jest inwestycja rządowa a nie miasta Warszawy i to rząd odpowiada za tę inwestycje
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA