REKLAMA

Wawer

środowisko »

 

Wycinka w Lesie Matki Mojej. Leśnicy miejscy: "Dbamy o drzewostan"

  22 listopada 2021

alt='Wycinka w Lesie Matki Mojej. Leśnicy miejscy: "Dbamy o drzewostan"'
Fot. DS

Mieszkańcy dzielnicy odwiedzający las w Marysinie Wawerskim są zaniepokojeni skalą wycinki. Niektórzy twierdzą, że trwa dewastacja kompleksu. Leśnicy wyjaśniają.

REKLAMA

Jak twierdzą mieszkańcy Marysina Wawerskiego, w znajdującym się między Strusia, Akwarelową i Łysakowską Lesie Matki Mojej wycinane są zdrowe drzewa.

Wycinka w Wawrze

Jak wyjaśniają Lasy Miejskie, działania w Marysinie Wawerskim są prowadzone w oparciu o tzw. plan urządzenia lasu, wskazujący konieczność wykonania trzebieży.

- Niestety natura nieco zweryfikowała nasze plany i w niektórych miejscach musimy odejść od tego, co zaplanowaliśmy - mówi wicedyrektor Lasów Miejskich Andżelika Gackowska. - Drzewa rosnące w tym lesie mają trudne zadanie, ponieważ rosną na wydmie. Jest tam bardzo mało wody, co przesądza o niewielkim rozmiarze nawet starych drzew.

Wstąp do księgarni

Drzewa zagrażają ludziom

Leśnicy wyjaśniają, że Las Matki Mojej zamiera, co można zobaczyć na własne oczy na planowanych do zalesienia polanach. Drzewa mają się źle także w pobliżu placu zabaw przy Akwarelowej. Jest tam wiele martwych drzew, zagrażających bezpieczeństwu odwiedzających to miejsce osób.

- Rolą trzebieży jest, oprócz pielęgnacji drzewostanu, zapewnienie bezpieczeństwa osobom odwiedzającym las - mówi wicedyrektor Gackowska. - Drugim elementem wykonywanej trzebieży jest usuwanie gatunków obcych, jak chociażby dębu czerwonego czy robinii akacjowej. Prace mają na celu poprawienie stabilności lasu oraz zachowanie go na przyszłe lata. Dlatego apelujemy o to, aby nie traktować naszego wejścia z trzebieżą jako trwałą dewastację czy zniszczenie drzewostanu, bo jest wręcz przeciwnie.

(db)

 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Elzar

22.11.2021 20:33

Szanowni Panowie leśniczy. Cenię Waszą pracę i na pewno większość prac (jak nie wszystkie) wykonujecie w trosce o las sam w sobie. Super. Proszę tylko, żeby po taki wycinkach powalone drzewa nie leżały na ścieżkach. Często mam wrażenie, że leżą celowo, żebym przypadkiem nie przejechał tam rowerem. Oczywiście efekt jest odwrotny do zakładanego - zamiast jednej ścieżki mamy kilka wyjeżdżonych dookoła powalonych konarów. Nie wiem czemu i komu to służy.

# Marian

22.11.2021 21:02

To samo w lesie Kabackim, zwały świeżo wyciętego drewna. Tak Czajkoski walczy ze smogiem. Tnie las.

# Precz z komuną

22.11.2021 21:17

Lasy w całej Polsce są poszatkowane. Nie ma odcinka długości 2 km, bez wyciętych drzew. Rabunkowa gospodarka leśna. Za komuny w lasach były wielkie sosny. Gdzie one są?

REKLAMA

# Rozbawiony

22.11.2021 23:32

Wycina się ponieważ jest za dużo pracowników we wszystkich państwowych urzędach i instytucjach. Ci wszyscy przyssani do pieniędzy Polek i Polaków, będą robić wszystko by udowodnić swoją rację bytu. Oczywiście najczęściej w takich przypadkach zasłania się tzw.bezpieczeństwem. Dlaczego? Ponieważ w Polsce około połowa dorosłej populacji, ma obsesję na punkcie tzw.bezpieczeństwa. Połowa społeczeństwa żyje "ideą" - a jak coś się stanie...
Te tłumaczenia w artykule to bezczelność, na Wawrze tnie się drzewa masowo, a równocześnie "walczy" się o sosnę w Falenicy.

# cezt

02.02.2022 00:48

To akurat nie leśnicy tylko urzędnicy Lasów Miejskich i ich pracownicy niszczą Las Kabacki.
Zamierzają wyciąć tysiące sosen, brzóz i innych drzew.
Zgodnie z powiedzeniem, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze.
Chodzi tu o dużą kasę za wycinane drzewa a nie, jak twierdzą, ochronę lasu.
Codziennie wyjeżdżają z lasu samochody wyładowane ściętymi drzewami.
Zacytuję bełkot którym tłumaczą wycinanie niemal 100 letnich, zdrowych drzew:
Przebudowa drzewostanu w rezerwacie przyrody "Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego" dotyczy obszarów lasu będących w złym stanie sanitarnym, posiadających skład gatunkowy niezgodny ze składem potencjalnego zbiorowiska naturalnego oraz wykazujących nieprawidłową strukturę pionową, są to głównie jednopiętrowe drzewostany sosnowe na siedlisku Lśw. Celem przebudowy drzewostanów rezerwatu jest wzbogacenie ich składu gatunkowego i struktury pionowej poprzez dostosowanie składu gatunkowego do warunków siedliskowych. Działania te prowadzą do zwiększenia zdolności przystosowawczej lasu do zmian zachodzących w środowisku fizycznym i społecznym.
Dzięki tym "uzdrawiającym" działaniom Rezerwat Las Kabacki może zamienić się w zwykły zagajnik.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy