REKLAMA

Legionowo

różne »

 

Pojemniki na odzież, już nie charytatywne

  4 grudnia 2009

Pojemniki na używaną odzież wrosły w krajobraz ulic na dobre. Mało kto jednak wie, że od prawie dwóch lat ich obsługą nie zajmuje się Polski Czerwony Krzyż.

REKLAMA

Kto zatem odpowiada za utrzymanie i stan kontene-rów, przy których notorycznie panuje bałagan? I kto na nich zarabia?

Kontenerami zawiaduje firma WtórPol ze Skar-żyska-Kamiennej. Wcześniej współpracowała z PCK, teraz działa na własny rachunek.

Można jednak zauważyć, że firma nie przejmuje się zbytnio swoją własnością - pojemniki są przepeł-nione bądź zniszczone, a ich otoczenie z estetyką ma niewiele wspólnego. Co na to właściciel? - Najczęściej 2-3 razy w miesiącu opróżniamy pojemniki na odzież. Wtedy też, jeśli jest taka potrzeba, sprzątamy teren wokół, wymieniamy je także na nowe. Są sytuacje, kiedy ktoś zostawi ubrania pod pojemnikiem, ktoś in-ny zrobi to samo, bo pomyśli, że nie ma już miejsca. W pojemnikach grzebią też bezdomni, robi się bała-gan. Zdarza się, że chuligani podpalą lub przewrócą pojemnik. Właściciele sklepów z używaną odzieżą wrzucają do kontenerów to, czego nie sprzedadzą, a powinni wywieźć i zapłacić za utylizację, a żeby uniknąć kosztów podrzucają to nam. Jeśli docierają do nas informacje, że wokół pojemnika jest bałagan, to reagujemy i sprzątamy - zapewnia Jan Maćkowiak z WtórPolu.

Przywykliśmy do tego, że stare, niepotrzebne ubrania zalegające w szafach można wrzucić do blaszanych kontenerów stojących na ulicach. Do niedawna jesz-cze znajdowało się na nich logo PCK - w ten sposób Polski Czerwony Krzyż wy-pełniał swoje zadania statutowe, przekazując pozyskaną w ten sposób odzież po-trzebującym. Czerwony Krzyż jednak z pojemników zniknął kilkanaście miesięcy temu - PCK wycofał się ze zbiórki, ale pojemniki pozostały. Czemu służą obecnie?

W zasadzie temu samemu celowi, co dotychczas - zbiórce ubrań. Różnica po-lega jednak na tym, że ubrania gromadzone w ten sposób nie są przekazywane po-trzebującym. Przynajmniej nie wszystkie. Czym zatem zajmuje się firma zarządza-jąca kontenerami? Co dzieje się z odzieżą wrzucaną do nich? WtórPol to potentat na rynku produkcji czyściwa przemysłowego, wytwarzanego właśnie z zebranych ubrań. Część z nich jednak - po starannej selekcji - trafia do firmowych sklepów. Reszta - do recyklingu.

- Na terenie całego kraju mamy ustawionych ponad 16 tys. pojemników. Naj-częściej są to tereny spółdzielni mieszkaniowych, ale nie tylko. Kontenery są też ustawiane w pasie drogowym. W wielu miastach ustawiamy nasze pojemniki nie płacąc za to - mówi Jan Maćkowiak. - Od około półtora roku nie współpracujemy z PCK, które otrzymywało za darmo tyle odzieży, ile potrzebowało. PCK użyczało nam także swojej nazwy i znaku, które umieszczaliśmy na pojemnikach w okresie obowiązywania umowy. Miało to zachęcić mieszkańców do oddawania odzieży. W ramach obowiązującej umowy płaciliśmy też PCK ok. 2,4 mln zł. Nadal współpra-cujemy z niektórymi placówkami PCK, którym przekazujemy nieodpłatnie ubrania, jeśli się do nas zwrócą. Część odzieży wciąż trafia do bezdomnych, ale jest to zni-komy procent.

A jeśli nie firma, która przy swoich kontenerach bywa rzadko, to kto zadba o porządek przy pojemnikach?

- Utrzymaniem porządku w okolicy pojemników powinni być zainteresowani sa-mi mieszkańcy, ewentualne zgłoszenia dotyczące osób naruszających porządek na-leży zgłaszać do straży miejskiej oraz wydziału gospodarki komunalnej urzędu miasta - mówi Tamara Mytkowska, główny specjalista ds. marketingu legionowskie-go ratusza. - Często zdarza się, że w okolicy pojemników rozrzucana jest nie tylko odzież, ale również pozostawiane są worki ze śmieciami oraz porzucany sprzęt wielkogabarytowy, taki jak stare kanapy czy fotele - urząd nie dysponuje środkami odpowiednimi do systematycznego usuwania tak wielkich przedmiotów. Nie pobie-ramy opłat od firmy za ustawianie pojemników.

(wt), bk

 

REKLAMA

Komentarze (6)

# olaf

10.09.2013 10:27

Wtórpol dzisiaj ma już ok. 50 tys. pojemników i nadal ustawia je na dziko nikomu nie płacąc. Każdego roku do kieszeni właściciela firmy dzięki tej partyzantce wpływają milion złotych. Pytam: gdzie jest skarbówka, władze miast, odpowiedzialne za budżety miejskie, gdzie straż miejska? Niektórzy dali sobie z tym radę, zobaczymy, jak będzie dalej.

# 123szukaszty

11.10.2013 13:04

A wystarczyłoby je zebrać w jednym miejscu i oddać Wtórpolowi dopiero po opłaceniu wszystkich zaległych opłat. Proste, ale w tym kraju chyba nie do zrobienia, skoro ten proceder trwa i trwa, dziennikarze o tym piszą, temat jest znany radnym i...nic.

# śmiechłem

13.11.2013 11:52

Dziennikarze piszą, niektórzy radni mówią, ze jest problem, a partyzantka kwitnie i ma się dobrze. Chyba otworzę jakiś mały biznesik, porozstawiam na ulicach stoiska i poczekam na reakcję właściwych służb. Jak myślicie, długo będę czekać, aż mnie ścigną za brak opłat? Trzeba by to nagłośnić na Facebooku, nagrać wszystko i pokazać ludziom, jak w Polsce stróże prawa reagują na równych i równiejszych.

REKLAMA

# tiger

20.12.2013 13:59

Podobno ta sprytna firemka przemalowała cześć kontenerów na zielono, żeby zatrzeć za sobą smród i zmylić trop. Teraz znowu będzie mówić, że to nie oni i żeby szukac innego, kto nie płaci. Ale jazda!

# Matt

08.04.2014 14:09

To prawda, te blaszaki przemalowali na zielono ale jak stały tak stoją. Na trawnikach, parkingach, przy przejsciu dla pieszych. Wtórpol nie płaci i teraz będzie mówić, że to nie ich. Ja tego nie rozumiem, dlaczego urzad miasta albo straż miejska nie weźmie się za nich. Przecież to wymierna strata dla budżetu.

# Gość

15.09.2014 13:28

Pojemniki na odzież mają służyć odzyskowi czy recyklingowi, jak zwał tak zwał, ważne, że chronią środowisko a więc nas samych. Chcecie powiększać sterty śmieci na wysypiskach? To bez sensu. Dobrze, że są firmy, które się tym zajmują ale nie wiadomo skąd wzięło się oczekiwanie, że te firmy mają prowadzić działalność charytatywną. To biznes jak każdy inny. A uczciwe firmy w tej branży i tak dodatkowo pmagają biednym, bo przekazują część pieniędzy organizacjom charytatywnym. Istnieją też, niestety, takie firmy jak Wtórpol, które nie opłacają dzierżawy za ustawianie swoich pojemników i te praktyki trzeba ukrócić.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA