Podziemny parking rowerowy na Woli. "Pierwszy w Polsce"
7 grudnia 2020
Jeśli w naszym kraju pojawia się jakaś nowinka, niemal zawsze jest to dzieło inwestorów zabudowujących poprzemysłowe rejony Warszawy.
Najwyższy wieżowiec w Unii Europejskiej? Pierwszy w Polsce budynek z powiewającą na wietrze fasadą, przypominającą "smoczą skórę"? Chodnik z betonu z domieszką tlenku tytanu, pochłaniający część zanieczyszczeń powietrza? Biedronka, do której prosto z metra prowadzi "kosmiczne" przejście podziemne? Wszystko to znajdziemy na Woli, która już na dobre stała się poligonem doświadczalnym dla nowych rozwiązań. Do listy można teraz dopisać podziemny, automatyczny parking rowerowy.
Tu zaparkujesz rower
W pełni zautomatyzowany, całodobowy, podziemny parking na 95 rowerów powstanie w Fabryce Norblina na rogu Prostej i Żelaznej.
Allegro przenosi się na Wolę. "Witamy naszego największego najemcę"
Po mBanku i PZU kolejna niezwykle popularna firma zdecydowała o przeprowadzce w rejon Prostej.
System uruchamiany będzie za pomocą karty zbliżeniowej lub smartfona i przywoła do użytkownika kabinę, w której trzeba będzie umieścić jednoślad oraz takie przedmioty, jak torba czy teczka. Szczelnie zamknięty boks za pomocą specjalnego mechanizmu zostanie później wprowadzony na wielopoziomowy parking podziemny. Cała operacja zajmie niecałe 15 sekund. Będzie to pierwsza tego typu instalacja w Polsce, przygotowana przez hiszpańską firmę MA-Sistemas.
- Automatyczny podziemny parking rowerowy to także odpowiedź na jedno z wyzwań, z którym mierzymy się podczas rewitalizacji, czyli ograniczoną ilością miejsca - mówi Kinga Nowakowska, dyrektor operacyjny Grupy Capital Park, przebudowującej dawną fabrykę Norblina na kompleks biurowo-handlowy. - Ze względu na historyczne zabudowania, które wytyczają nam układ wewnętrznych uliczek, chcemy pozostawić je otwartymi pasażami dla pieszych. System podziemnego parkowania pozwoli na zaoszczędzenie powierzchni. Na zewnątrz będzie widoczna jedynie niewielka, estetycznie dopasowana do fabrycznego otoczenia stacja dokująca, natomiast cały mechanizm i przechowywanie pojazdów odbywać się będzie w podziemiach.
Co będzie w nowej Fabryce Norblina?
W powstającym według projektu pracowni PRC Architekci kompleksie nowa zabudowa będzie towarzyszyć zabytkowym obiektom, które są pozostałościami wytwórni platerów i walcowni metali. Fabryka Norblina będzie mieć ponad 65 tys. m2 powierzchni użytkowej, z czego 41 tys. m2 będą stanowiły biura. Pozostałe 24 tys. m2 zajmą m.in. BioBazar, butikowe kino z siedmioma salami, strefa gastronomiczna z ponad 30 restauracjami i barami oraz Latino Bar z muzyką na żywo.
Fabryka Norblina - kiedy otwarcie?
W części biurowej kompleksu swoje biura będą miały m.in. Allegro i Globalne Centrum Usług Biznesowych Japan Tobacco International. Blisko 800 m2 powierzchni zajmie pierwsza w Polsce w pełni interaktywna i cyfrowa galeria sztuki Art Box Experience. Planowany termin ukończenia inwestycji to połowa przyszłego roku.
(dg)
.